Προς το περιεχόμενο

coil whine 6700xt


papamixalakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα ξέρω πως το θέμα εχει ανοίξει ξανά !!εχω ενα ελαφρυ coil whine ειδικά στα υψηλά fps! τροφοδοσία εχω 750tx 80gold!Καμια λυση?εχει αλλος παρομιο θεμα με sapphire pulse 6700 xt?

 

αναλυτικά

amd 5600xt

x570 gaming plus

6700xt sapphire

corsair 750 80gold

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2023 στις 2:41 ΜΜ, papamixalakis είπε

καλησπέρα ξέρω πως το θέμα εχει ανοίξει ξανά !!εχω ενα ελαφρυ coil whine ειδικά στα υψηλά fps! τροφοδοσία εχω 750tx 80gold!Καμια λυση?εχει αλλος παρομιο θεμα με sapphire pulse 6700 xt?

 

αναλυτικά

amd 5600xt

x570 gaming plus

6700xt sapphire

corsair 750 80gold

 

Ειχα και εγω την Pulse 6700xt... πριν αναβαθμισω σε 4070ti, αλλαξα τροφοδοτικο αφου το παλιο ηδη θα εμπαινε σε αλλο build συγγενη.

Coil whine σε παραπανω απο 100-120fps με χαμηλο Load ηταν στανταρακι, ειτε με το Corsair TX750M ειτε με το RM1000x.

Δυστυχως ισως το μετριασεις με framecap, ισως κι αλλο λιιιιιιιιγο με Undervolt καθως περα απο αυτα δεν μπορεις να κανεις τιποτε αλλο.

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως πήγα σε φιλο με 5700xt!και είχε coil whine!δοκιμασα τα παντα!!απλα αυτο που με χαλαει ειναι οτι νομιζα οτι εχω κακο performance λογο του psu και του coil whine!γιατι η καρτα εχει απειρα stutter και με ψαξιμο ειδα οτι δεν ειμαι ο μονος!!και με ξενερωσε γιατι την εχω μονο 5 μερες!την πηρα για καλυτερα και εχω μπλεξει!

10 ώρες πριν, >>Morpheus>> είπε

Ειχα και εγω την Pulse 6700xt... πριν αναβαθμισω σε 4070ti, αλλαξα τροφοδοτικο αφου το παλιο ηδη θα εμπαινε σε αλλο build συγγενη.

Coil whine σε παραπανω απο 100-120fps με χαμηλο Load ηταν στανταρακι, ειτε με το Corsair TX750M ειτε με το RM1000x.

Δυστυχως ισως το μετριασεις με framecap, ισως κι αλλο λιιιιιιιιγο με Undervolt καθως περα απο αυτα δεν μπορεις να κανεις τιποτε αλλο.

εκανα και δοκιμασα τα παντα!σε black screen η πανω απο 300 fps ξεκιναει ο πυρηνικος αντιδραστηρας!και δεν περναει και σαν rma το γνωριζω γιατι δουλευω σε εταιρια που τις πουλαμε και ειχαμε παρομια περιστατικα!δεν ειναι προβλημα το coil whine απλα τα πηνια παιζουν!αρα νομιζω το παντρευτηκα τωρα!!και δεν θελω να την δωσω σε κανανεν ανθρωπακο και τον παρω στο λαιμο μου!!αλλα παιζει να μπει αλλου και να μην κανει ετσι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, papamixalakis είπε

Η αλήθεια είναι πως πήγα σε φιλο με 5700xt!και είχε coil whine!δοκιμασα τα παντα!!απλα αυτο που με χαλαει ειναι οτι νομιζα οτι εχω κακο performance λογο του psu και του coil whine!γιατι η καρτα εχει απειρα stutter και με ψαξιμο ειδα οτι δεν ειμαι ο μονος!!και με ξενερωσε γιατι την εχω μονο 5 μερες!την πηρα για καλυτερα και εχω μπλεξει!

εκανα και δοκιμασα τα παντα!σε black screen η πανω απο 300 fps ξεκιναει ο πυρηνικος αντιδραστηρας!και δεν περναει και σαν rma το γνωριζω γιατι δουλευω σε εταιρια που τις πουλαμε και ειχαμε παρομια περιστατικα!δεν ειναι προβλημα το coil whine απλα τα πηνια παιζουν!αρα νομιζω το παντρευτηκα τωρα!!και δεν θελω να την δωσω σε κανανεν ανθρωπακο και τον παρω στο λαιμο μου!!αλλα παιζει να μπει αλλου και να μην κανει ετσι!!

Το coil whine ειναι προβλημα. Πριν 5 χρόνια είχα κάνει rma κάρτα 570 ευρώ Asus μετά από πίεση βέβαια και μου έβαλαν όλο το ποσό στην τράπεζα. Έστειλα μέχρι και στην Αμερική στο επίσημο mail της asus και απάντησαν ότι το coil whine το πολύ δυνατό γίνεται rma. Το έστειλα info quest που ειναι επίσημος αντιπροσωπος της asus Ελλάδα και την άλλη μέρα είχα τα λεφτά μου. Κράτησε 2 μήνες η ιστορία ήταν έτοιμοι να μου τη στείλουν πίσω έτσι αλλά δεν τα παρατησα και απαίτησα το δίκιο μου. Προφανώς μέσα σε εγγύηση η κάρτα. 

Επειδή πέρασα από 5700xt και 6700xt η πρώτη reference μοντέλο δεν είχε καθόλου coil whine η 6700xt merc 319 είχε απλά όχι το τρελό της asus. 

Είναι καθαρά θέμα τύχης τι κομμάτι θα σου κάτσει. Αν είναι ανυπόφορο πρέπει όλοι να τις κάνουμε rma και να απαιτούμε αυτά που δικαιούμαστε ως καταναλωτές. 

 

Κατά περιπτώσεις παίζει ρόλο και ο συνδυασμός psu gpu και μπορεί με άλλο να ελλατωθει το coil. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο δυνατό που το ακούτε πάνω από τον θόρυβο από τα φανακια κουτιού και κάρτας; Δεν ξέρω αν είχε ποτέ καρτα μου αλλά δεν έχω ακούσει σιγουρα τίποτα. Τόσο έντονο μπορεί να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι δεν ειναι και τοσο εντονο αλλα υπαρχει!το κακο ειναι οτι εχω και κακο performance κατι stutters κτλ κτλ!!στο επισημο forum εχουν ολοι λιγο πολυ τα ιδια!!θα αλλαξω και ενα psu να δω πως θα παει το ολο θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...