Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση μουσικού οργάνου & παραγωγή μουσικής?


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ακολουθήσει ένα μεγάλο σεντόνι αλλά θέλω να τα γράψω όσο πιο αναλυτικά γίνεται για να ακούσω την γνώμη σας και να πάρω κάποιες αποφάσεις...

Είμαι DJ περίπου 30 χρόνια με άπειρες ώρες δουλειάς σε καφέ/κλαμπ/εκδηλώσεις και Ελληνικά και ξένα. Πάντα ήθελα να μπω όμως και στη διαδικασία της δημιουργίας της μουσικής. Παραγωγή, σύνθεση, ρεμιξ κλπ. Από ότι βλέπω σχεδόν ολοι οι djs πλέον το παλέυουν και με αυτό το κομμάτι. Θέλω να μπορώ να φτιάχνω από αργόμπιτα lounge κομμάτια μέχρι και house. Να υπάρχει μια υποδομή όμως (να παίζω κάτι και εγώ), όχι απλά να βάζω έτοιμες λούπες στην σειρά.

Στην αρχή έβλεπα βιντεάκια που και καλά χωρίς να είναι μουσικός κάποιος, φτιάχνει κομμάτια. Απλά συμπληρώνοντας κουτάκια στο daw του. Δεν νομίζω οτί είναι τόσο απλά όμως. Τέσπα για να μην πολυλογώ, αγόρασα το logic pro x, αγόρασα και το Native instruments Kontrol A49 και ξεκίνησα να πειραματίζομαι. Δεν κατάφερα και πολλά...

Οπότε μπήκα στην διαδικασία σκέψης, αφού έχω το keyboard μπροστά μου, μήπως καλύτερα να μάθω και αρμόνιο και ας καθυστερήσω λίγο την παραγωγή. Αγόρασα λοιπόν ένα μάθημα από το udemy και ξεκίνησα να κάνω practice. Από το 2ο μάθημα με πήρε από κάτω γιατί δεν μπορώ να συνηθίσω να κουμαντάρω τα δάχτυλά μου όπως λέει στο μάθημα. Πχ να παίζουμε τα ακόρντα μέ τα δάχτυλα όπως λέει το μάθημα (1=αντιχειρας,3=μέσος,5=μικρο) και όχι με τα δάχτυλα (1=αντιχειρας,2=δείκτης,3=μέσος) όπως πάει αυτόματα το χέρι μου. Οπότε αν με κάτι τόσο απλό έχω πρόβλημα τί θα γίνει αργότερα?

Θέλω πολύ να μάθω και κλασσική κιθάρα. Απλά η κιθάρα πιο μεταφερόμενη, παρείστικη κλπ, ενω το αρμόνιο πιο χρήσιμο σε παραγωγή (παράγεις όλα τα όργανα).

Και ερχόμαστε τώρα σε αρκετές ερωτήσεις. Πιο πολύ με καίει το πρώτο ερώτημα παρακαλώ:

  1. Είναι φυσιολογικό που μετα από 2 μέρες πράκτική (από μισή ώρα την κάθε μέρα) να μην μπορώ να παίξω γρήγορα τα ακόρντα. Δηλαδή τα παίζω αλλά δεν πάνε "αυτόματα" τα δάχτυλα.  Το μάθημα έλεγε οτι θα χρειαστεί κάποιο διάστημα να συνηθίσουν τα δάχτυλα, αλλά δεν εξηγούσε πόσο περίπου? 1 μέρα? 2 εβδομάδες? 2 μήνες? Πόσο είναι περίπου το φυσιολογικό?
  2. Η εκμάθηση κιθάρας είναι πιο εύκολη?
  3. Αφού είμαι αποφασισμένος να αφιερώσω χρόνο, θα ηταν αδιάφορο, καλύτερο ή απαγορευτικό να ασχοληθώ και με τα 2 όργανα την ίδια περίοδο? (πχ 3 μέρες αρμόνιο, 3 μέρες κιθάρα).

Αυτά προς το παρόν...

 

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε δυο γραμμές μιλώντας,
γενικά το "μάθετε πιάνο ή αρμόνιο ή κάτι άλλο σε δυο εβδομάδες" ΔΕΝ γίνεται - 
εκτός αν είσαι ξέρω 'γώ Σγούρος ή Βαρβαρέσος (που κι αυτοί μελετούσαν συστηματικά και καθημερινά επί ώρες).
Ρώτα έναν απόφοιτο ωδείου να σου πει πόσο έχει μελετήσει.
Κι εσύ θέλεις αυτοματισμό στα δάχτυλα σε δυο εβδομάδες με μισή ώρα τη μέρα 😂 ;  
Και χωρίς γνώσεις Αρμονίας 😂;

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Σε δυο γραμμές μιλώντας,
γενικά το "μάθετε πιάνο ή αρμόνιο ή κάτι άλλο σε δυο εβδομάδες" ΔΕΝ γίνεται - 
εκτός αν είσαι ξέρω 'γώ Σγούρος ή Βαρβαρέσος (που κι αυτοί μελετούσαν συστηματικά και καθημερινά επί ώρες).
Ρώτα έναν απόφοιτο ωδείου να σου πει πόσο έχει μελετήσει.
Κι εσύ θέλεις αυτοματισμό στα δάχτυλα σε δυο εβδομάδες 😂 ;  
Και χωρίς γνώση Αρμονίας 😂;

-

Φιλε μου δεν ειπα 2 εβδομαδες. Ειπα οτι δεν ξερω ποσο ειναι το φυσιολογικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Ναι είναι απολύτως φυσιολογικό. Θέλει χρόνο για να αρχίσουν να πηγαίνουν αυτόματα όπως λες τα δάχτυλα, και συνήθως ξεκινάς με πιο απλούς τρόπους παιξίματος συγχορδιών π.χ. μόνο στις 3 πρώτες χορδές με 1 πατημένη νότα, και σταδιακά προσθέτεις στις συγχορδίες που έμαθες την νότα της συγχορδίας που βρίσκεται στην 4η χορδή κ.ο.κ. μέχρι να φτάσεις κάποια στιγμή να μπορείς να τις παίξεις ολοκληρωμένες. Φυσικά αυτό δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Υπάρχουν εισαγωγικές ασκήσεις για τις συγχορδίες σε 3 χορδές, μετά άλλες σε 4 χορδές κτλ.

2. Άμα τη συγκρίνεις με το πιάνο, κατά την άποψη μου, στο ξεκίνημα η κιθάρα είναι πιο δύσκολη.

3. Θα έλεγα ότι καλύτερα είναι να επενδύσεις τον χρόνο σου σε ένα, ώστε να φτάσεις στο σημείο που θέλεις και μετά βλέπεις πως θα κινηθείς.

Επεξ/σία από TRP
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το αρμόνιο δεν ξέρω αλλά για το πιάνο είναι χρόνια.
Η τεχνική αποκτάται σταδιακά και σε βάθος χρόνου.
Ταχύτητα, ανεξαρτησία, δύναμη και τέλεια ισότητα των δακτύλων, 
καθώς και πολυρυθμία (2 vs 3, 3 vs 4, ακόμη χειρότερα 5 vs 3 κ.α.),
ικανότητα να ελέγχονται ταυτόχρονα δυο χέρια με διαφορετικό περιεχόμενο....
Κλίμακες, αρπισμοί, συγχορδίες, σε όλους τους τόνους και όλους τους συνδυασμούς...
Όλα αυτά (και όχι μόνον) απαιτούν αμέτρητες ασκήσεις των Hanon, Czerny και άλλων, και αμέτρητες ώρες εξάσκησης.


Το αρμόνιο είναι πολύ πιο εύκολο καθώς δεν απαιτεί δύναμη από τα δάχτυλα ("πιέζεις", δεν "χτυπάς") 
και τα συνοδευτικά τα κάνει το μηχάνημα - ωστόσο αρκετές από τις παραπάνω δυσκολίες παραμένουν.
Αν είχες τόσο γρήγορα την πρόοδο που φιλοδοξείς μάλλον δεν θα ήσουν φυσιολογικός άνθρωπος.
Γιατί ξοδεύουν κάποιοι τόσα χρόνια στα ωδεία και στις μουσικές σχολές;


Κι επιπλέον χρειάζεται και γνώση Αρμονίας (τουλάχιστον τα βασικά) 
αλλιώς δεν θα καταλαβαίνεις τη σημασία που έχουν οι συγχορδίες 
και δεν θα μπορείς να βάζεις σωστά δικές σου. 
Θα βάζεις μόνον με το αυτί, εμπειρικά χωρίς να καταλαβαίνεις τι γίνεται.
Δεν μιλάω για Φούγκα-Αντίστιξη (που δίνει τρομερό υπόβαθρο αλλά αφορά όσους πάνε για συνθέτες και μουσικολόγοι), 
αλλά τα βασικά της Αρμονίας είναι απαραίτητα και στους ερασιτέχνες. Μουσικός που δεν ξέρει Αρμονία δεν νοείται.


Αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά πρέπει να πας σε ωδείο, ή να βρεις έναν επαγγελματία δάσκαλο που θα σε καθοδηγήσει σωστά.
Αλλιώς ότι κάνεις θα είναι ερασιτεχνισμοί της πλάκας.
Ακόμη χειρότερα, αν κάποια πράγματα μαθευτούν λάθος (π.χ. η στάση του χεριού) είναι πολύ δύσκολο να "ξεμαθευτούν" και να τα μάθεις σωστά καθώς θα έχουν γίνει δεύτερη φύση. Αυτό είναι εξαιρετικά κρίσιμο και αποτελεί βασικό λόγο που η εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου είναι πολύ επικίνδυνο να γίνει αυτοδίδακτα. 
Τέλος, ακόμη και με καθοδήγηση (ωδείο ή δασκαλος) τα αποτελέσματα θα αργήσουν.

Μιλώ από την άποψη του πιάνου αλλά και στο αρμόνιο οι δυσκολίες είναι παρόμοιες, παρόλο που είναι πολύ πιο εύκολο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2023 στις 4:36 ΜΜ, killer76 είπε

Θα ακολουθήσει ένα μεγάλο σεντόνι αλλά θέλω να τα γράψω όσο πιο αναλυτικά γίνεται για να ακούσω την γνώμη σας και να πάρω κάποιες αποφάσεις...

Είμαι DJ περίπου 30 χρόνια με άπειρες ώρες δουλειάς σε καφέ/κλαμπ/εκδηλώσεις και Ελληνικά και ξένα. Πάντα ήθελα να μπω όμως και στη διαδικασία της δημιουργίας της μουσικής. Παραγωγή, σύνθεση, ρεμιξ κλπ. Από ότι βλέπω σχεδόν ολοι οι djs πλέον το παλέυουν και με αυτό το κομμάτι. Θέλω να μπορώ να φτιάχνω από αργόμπιτα lounge κομμάτια μέχρι και house. Να υπάρχει μια υποδομή όμως (να παίζω κάτι και εγώ), όχι απλά να βάζω έτοιμες λούπες στην σειρά.

Στην αρχή έβλεπα βιντεάκια που και καλά χωρίς να είναι μουσικός κάποιος, φτιάχνει κομμάτια. Απλά συμπληρώνοντας κουτάκια στο daw του. Δεν νομίζω οτί είναι τόσο απλά όμως. Τέσπα για να μην πολυλογώ, αγόρασα το logic pro x, αγόρασα και το Native instruments Kontrol A49 και ξεκίνησα να πειραματίζομαι. Δεν κατάφερα και πολλά...

Οπότε μπήκα στην διαδικασία σκέψης, αφού έχω το keyboard μπροστά μου, μήπως καλύτερα να μάθω και αρμόνιο και ας καθυστερήσω λίγο την παραγωγή. Αγόρασα λοιπόν ένα μάθημα από το udemy και ξεκίνησα να κάνω practice. Από το 2ο μάθημα με πήρε από κάτω γιατί δεν μπορώ να συνηθίσω να κουμαντάρω τα δάχτυλά μου όπως λέει στο μάθημα. Πχ να παίζουμε τα ακόρντα μέ τα δάχτυλα όπως λέει το μάθημα (1=αντιχειρας,3=μέσος,5=μικρο) και όχι με τα δάχτυλα (1=αντιχειρας,2=δείκτης,3=μέσος) όπως πάει αυτόματα το χέρι μου. Οπότε αν με κάτι τόσο απλό έχω πρόβλημα τί θα γίνει αργότερα?

Θέλω πολύ να μάθω και κλασσική κιθάρα. Απλά η κιθάρα πιο μεταφερόμενη, παρείστικη κλπ, ενω το αρμόνιο πιο χρήσιμο σε παραγωγή (παράγεις όλα τα όργανα).

Και ερχόμαστε τώρα σε αρκετές ερωτήσεις. Πιο πολύ με καίει το πρώτο ερώτημα παρακαλώ:

  1. Είναι φυσιολογικό που μετα από 2 μέρες πράκτική (από μισή ώρα την κάθε μέρα) να μην μπορώ να παίξω γρήγορα τα ακόρντα. Δηλαδή τα παίζω αλλά δεν πάνε "αυτόματα" τα δάχτυλα.  Το μάθημα έλεγε οτι θα χρειαστεί κάποιο διάστημα να συνηθίσουν τα δάχτυλα, αλλά δεν εξηγούσε πόσο περίπου? 1 μέρα? 2 εβδομάδες? 2 μήνες? Πόσο είναι περίπου το φυσιολογικό?
  2. Η εκμάθηση κιθάρας είναι πιο εύκολη?
  3. Αφού είμαι αποφασισμένος να αφιερώσω χρόνο, θα ηταν αδιάφορο, καλύτερο ή απαγορευτικό να ασχοληθώ και με τα 2 όργανα την ίδια περίοδο? (πχ 3 μέρες αρμόνιο, 3 μέρες κιθάρα).

Αυτά προς το παρόν...

 

Η κιθάρα είναι πιο δύσκολη στην αρχή. Απλά σου ανοίγει πιο εύκολα πόρτες μετά. Από κιθάρα πας σχετικά εύκολα σε μπουζούκι, μαντολίνο, κτλ.

Για το πιάνο, νομίζω ότι βιάζεσαι. Δεν πάμε από την 1η στιγμή σε συγχορδίες. Μάθε να διαβάζεις τις νότες, μάθε να τις παίζεις, κάνε εξάσκηση το δεξί χέρι, βάλε σιγά σιγά το αριστερό να παίζει έστω και μία νότα ενώ παίζει το δεξί, κτλ και αργότερα θα έρθουν οι συγχορδίες. Άμα πας πολύ γρήγορα σε προχωρημένο στάδιο θα φας τα μούτρα σου και θα απογοητευτείς.

Θέλει πολύ υπομονή και άπειρη εξάσκηση η μουσική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...