Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 11 Pro, πρόβλημα με την οθόνη


AlienTechGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.  
Απέκτησα ένα pre-owned iPhone 11 Pro από το κατάστημα Askshop και αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
 

Η οθόνη αν και δεν φαίνεται πουθενά να έχει αλλαχθεί, είναι μέτρια στην καλύτερη. OLED είναι σίγουρα (το μαύρο είναι όντως μαύρο) αλλά για κάποιο λόγο φαίνεται σαν να έχει χαμηλή ανάλυση. Δε ξέρω πως να το εξηγήσω, αλλά τα γράμματα κτλ ακόμα και σε ένα αρχαίο iPhone 5 που έχω εδώ φαίνονται πολύ πιο καθαρά. 
 

Βέβαια στις ρυθμίσεις, δεν αναφέρει κάπου ότι έχει γίνει κάποια αλλαγή. 
 

Τι μπορεί να παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, AlienTechGR said:

Καλησπέρα.  
Απέκτησα ένα pre-owned iPhone 11 Pro από το κατάστημα Askshop και αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
 

Η οθόνη αν και δεν φαίνεται πουθενά να έχει αλλαχθεί, είναι μέτρια στην καλύτερη. OLED είναι σίγουρα (το μαύρο είναι όντως μαύρο) αλλά για κάποιο λόγο φαίνεται σαν να έχει χαμηλή ανάλυση. Δε ξέρω πως να το εξηγήσω, αλλά τα γράμματα κτλ ακόμα και σε ένα αρχαίο iPhone 5 που έχω εδώ φαίνονται πολύ πιο καθαρά. 
 

Βέβαια στις ρυθμίσεις, δεν αναφέρει κάπου ότι έχει γίνει κάποια αλλαγή. 
 

Τι μπορεί να παίζει;

Παίζει να έχουν αλλάξει την οθόνη. Τι σου έχουν πει από το μαγαζί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τι μπορεί να παίζει! Η οθόνη έχει αλλαχθεί. Πήρε πριν 6-7 μήνες ένα xs max η αδερφή μου από πολύ γνωστό μαγαζί που πουλάει μεταχειρισμένα κινητά. Πάει να του αλλάξει μπαταρία σε επίσημο service provider και της λένε δεν την αλλάζουμε γιατί έχουν αλλάξει κυριολεκτικά το μισό κινητό εσωτερικά. Προφανώς δε φαινόταν πουθενά σε ρυθμίσεις, στοιχεία κινητού κλπ ότι έχει αλλαχθεί κάτι 

αντιστοιχη περίπτωση μάλλον είσαι κ συ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Παίζει να έχουν αλλάξει την οθόνη. Τι σου έχουν πει από το μαγαζί??

Ότι αν έχει αλλαχθεί η οθόνη θα φαίνεται από τις ρυθμίσεις, στα Γενικά. Το γνωρίζω αυτό βέβαια ήδη, εκεί δε γράφει τίποτα σαν να μην έχει αλλαχθεί, αλλά η οθόνη κάνει μπαμ ότι έχει θέμα.

Τι σενάριο παίζει να βγήκε έτσι από το εργοστάσιο πχ και απλά να μην αλλάχθηκε ποτέ; Θα μπορούσα να το πάω κάπου για έλεγχο έστω; 

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Άκου τι μπορεί να παίζει! Η οθόνη έχει αλλαχθεί. Πήρε πριν 6-7 μήνες ένα xs max η αδερφή μου από πολύ γνωστό μαγαζί που πουλάει μεταχειρισμένα κινητά. Πάει να του αλλάξει μπαταρία σε επίσημο service provider και της λένε δεν την αλλάζουμε γιατί έχουν αλλάξει κυριολεκτικά το μισό κινητό εσωτερικά. Προφανώς δε φαινόταν πουθενά σε ρυθμίσεις, στοιχεία κινητού κλπ ότι έχει αλλαχθεί κάτι 

αντιστοιχη περίπτωση μάλλον είσαι κ συ 

Υποτίθεται στο XS Max δεν φαίνεται η αλλαγή στις ρυθμίσεις για την οθόνη, μόνο αν αλλάξεις μπαταρία. Στο 11 Pro θεωρητικά πρέπει να δείχνει και οθόνη και μπαταρία αν έχει αλλαχθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, AlienTechGR said:


 

Βέβαια στις ρυθμίσεις, δεν αναφέρει κάπου ότι έχει γίνει κάποια αλλαγή. 
 

Τι μπορεί να παίζει;

Δεν σημαίνει κάτι αυτό, παρακάμπτεται με μεταφορά του τσιπ από την παλιά οθόνη. 
Έχει αλλαχτεί η οθόνη.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, AlienTechGR said:

Ότι αν έχει αλλαχθεί η οθόνη θα φαίνεται από τις ρυθμίσεις, στα Γενικά. Το γνωρίζω αυτό βέβαια ήδη, εκεί δε γράφει τίποτα σαν να μην έχει αλλαχθεί, αλλά η οθόνη κάνει μπαμ ότι έχει θέμα.

Τι σενάριο παίζει να βγήκε έτσι από το εργοστάσιο πχ και απλά να μην αλλάχθηκε ποτέ; Θα μπορούσα να το πάω κάπου για έλεγχο έστω; 

Υποτίθεται στο XS Max δεν φαίνεται η αλλαγή στις ρυθμίσεις για την οθόνη, μόνο αν αλλάξεις μπαταρία. Στο 11 Pro θεωρητικά πρέπει να δείχνει και οθόνη και μπαταρία αν έχει αλλαχθεί. 

Μπορείς να το πας σε επίσημο  service apple για ελεγχο. Το να βγήκε ελλατωματικό από το εργοστάσιο πολύ χλωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Zenor είπε

Δεν σημαίνει κάτι αυτό, παρακάμπτεται με μεταφορά του τσιπ από την παλιά οθόνη. 
Έχει αλλαχτεί η οθόνη.. 

Το σκέφτηκα κι αυτό. Κρίμα και σαν κατάστημα γενικά είχε πολύ καλές κριτικές. Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα. Θα δεχθούν επιστροφή άραγε; Γιατί για αλλαγή οθόνης δε θέλω ούτε να το σκεφτώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, AlienTechGR said:

Το σκέφτηκα κι αυτό. Κρίμα και σαν κατάστημα γενικά είχε πολύ καλές κριτικές. Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα. Θα δεχθούν επιστροφή άραγε; Γιατί για αλλαγή οθόνης δε θέλω ούτε να το σκεφτώ. 

Πήγαινε το πίσω από εκει που το πήρες και πες τους να σου δώσουν αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AlienTechGR είπε

Ότι αν έχει αλλαχθεί η οθόνη θα φαίνεται από τις ρυθμίσεις, στα Γενικά. Το γνωρίζω αυτό βέβαια ήδη, εκεί δε γράφει τίποτα σαν να μην έχει αλλαχθεί, αλλά η οθόνη κάνει μπαμ ότι έχει θέμα.

Τι σενάριο παίζει να βγήκε έτσι από το εργοστάσιο πχ και απλά να μην αλλάχθηκε ποτέ; Θα μπορούσα να το πάω κάπου για έλεγχο έστω; 

Υποτίθεται στο XS Max δεν φαίνεται η αλλαγή στις ρυθμίσεις για την οθόνη, μόνο αν αλλάξεις μπαταρία. Στο 11 Pro θεωρητικά πρέπει να δείχνει και οθόνη και μπαταρία αν έχει αλλαχθεί. 

Έχουν βρει πλέον τρόπους για να αλλάζουν τα εξαρτήματα και ο άλλος που τα αγοράζει να νομίζει ότι είναι γνήσια και ότι δεν βγάζουν το μύνημα. Ελπίζω να βρείς άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...