Προς το περιεχόμενο

Tp-Link Deco Mesh x50 VS xe75 Pro


Da_rudakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, την επόμενη εβδομάδα θα εγκατασταθεί στο σπίτι Fiber γραμμή 300mbps και φαντάζομαι μελλοντικά θα ανέβουμε στα 1000.

Μιας και ο μαμά router της cosmote δεν με τρελαίνει από θέμα wifi, σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα απο τα παραπάνω.

https://www.tp-link.com/gr/compare/?typeId=5700&productIds=68362%2C58701

Στο δίκτυο υπάρχει ένας qnap nas server, 3 laptop τα οποία έχουν όλα τους τα αρχεία εκεί και ενα Nvidia shield που δουλεύει σαν player απο nas + netflix Disney κλπ.

Επίσης γύρω στις 10 ακόμα έξυπνες συσκευές, φώτα, εκτυπωτής κλπ.

Τέλος τα τηλέφωνα όλων στέλνουν live τις φωτογραφίες που βγάζουν στον Qnap.

Αξίζει η οικονομική διαφορά να παω σε wifi 6e ή είμαι υπερβολικός; 110€ vs 200€

Το ξέρω οτι και με τα 2 θα είμαι μια χαρά, απλά με το xe75 θα είναι όλα πολύ ταχύτερα;

Από θέμα εμβέλειας, επειδή θα βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο του σπιτιού είναι οκ και με ένα m4 που δοκίμασα.

Να το δουλέψω σαν router ή access point καλύτερα; 

Τα τηλέφωνα μας υποστηρίζουν ταχύτητα 6e.

Ευχαριστώ!!

Screenshot_2023_0921_185659.jpg

Επεξ/σία από Da_rudakos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Tp-Link Deco Mesh x50 VS xe75 Pro
1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Σε περίπτωση που χρειαστείς και 2ο (συνδεδεμένο ασύρματα ) το ΧΕ75 αποτελεί καλύτερη λύση.

Δεν θα χρειαστώ σίγουρα.

Ενα deco m4 με κάλυπτε και στα μπαλκόνια με 30-40mb/s , μεταφορά αρχείων απο τηλέφωνο σε nas.

Φαντάζομαι και με τα 2 παραπάνω θα είμαι καλύτερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εβαλα οχι σε μενα 3 tp link deco  m4 και ενα m3. to m3 θα πρεπε να ηταν  m4 αλλα ας το αφησουμε αυτο.τα βαλα εννοειται ως access points και ολα με ethernet backhaul.500 mbit ftth το τερματιζα κανονικα

On 21/09/2023 at 18:58, Da_rudakos said:

Καλησπέρα σε όλους, την επόμενη εβδομάδα θα εγκατασταθεί στο σπίτι Fiber γραμμή 300mbps και φαντάζομαι μελλοντικά θα ανέβουμε στα 1000.

Μιας και ο μαμά router της cosmote δεν με τρελαίνει από θέμα wifi, σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα απο τα παραπάνω.

https://www.tp-link.com/gr/compare/?typeId=5700&productIds=68362%2C58701

Στο δίκτυο υπάρχει ένας qnap nas server, 3 laptop τα οποία έχουν όλα τους τα αρχεία εκεί και ενα Nvidia shield που δουλεύει σαν player απο nas + netflix Disney κλπ.

Επίσης γύρω στις 10 ακόμα έξυπνες συσκευές, φώτα, εκτυπωτής κλπ.

Τέλος τα τηλέφωνα όλων στέλνουν live τις φωτογραφίες που βγάζουν στον Qnap.

Αξίζει η οικονομική διαφορά να παω σε wifi 6e ή είμαι υπερβολικός; 110€ vs 200€

Το ξέρω οτι και με τα 2 θα είμαι μια χαρά, απλά με το xe75 θα είναι όλα πολύ ταχύτερα;

Από θέμα εμβέλειας, επειδή θα βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο του σπιτιού είναι οκ και με ένα m4 που δοκίμασα.

Να το δουλέψω σαν router ή access point καλύτερα; 

Τα τηλέφωνα μας υποστηρίζουν ταχύτητα 6e.

Ευχαριστώ!!

Screenshot_2023_0921_185659.jpg

 

τωρα αν θες να πας σε ακομα καλυτερα μοντελα εσυ το αποφασιζεις.απο 110 σε 200 δεν το θεωρω εξωφρενικη διαφορα.διπλα λεφτα μεν για λιγο καλυτερες επιδοσεις αλλα δεν ειναι ουτε 500 για να πω ειναι ακριβα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...