Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία image απο admin locked σύστημα


logokrimenos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλουμε στο εργοστάσιο να κάνουμε image εναν σκληρό που είναι έτοιμος να πεθάνει και να βάλουμε ssd. Έχω κάνει άπειρες φορές την διαδικασία σε λαπτοπ, αλλά με προβληματίζει στην συγκεκριμένη περίπτωση, το γεγονός οτι το σύστημα είναι κλειδωμένο και μπορεί να κάνει εγκατάσταση προγραμμάτων μόνο ο admin. Αν πάρω απλά τον σκληρό και τον βάλω σε ένα docking station στο λάπτοπ μου, θα μπορώ να δημιουργήσω image?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 hour ago, logokrimenos said:

Θέλουμε στο εργοστάσιο να κάνουμε image εναν σκληρό που είναι έτοιμος να πεθάνει και να βάλουμε ssd. Έχω κάνει άπειρες φορές την διαδικασία σε λαπτοπ, αλλά με προβληματίζει στην συγκεκριμένη περίπτωση, το γεγονός οτι το σύστημα είναι κλειδωμένο και μπορεί να κάνει εγκατάσταση προγραμμάτων μόνο ο admin. Αν πάρω απλά τον σκληρό και τον βάλω σε ένα docking station στο λάπτοπ μου, θα μπορώ να δημιουργήσω image?

 

λογικα θα σε αφησει κανονικα εφοσον μιλαμε απλα για ενα admin password και τιποτα αλλο.εννοειται και το καινουριο image θα ειναι κλειδωμενο. αλλα εφοσον δεν εχει γινει κατι παραξενο στα κλειδωματα ναι θα σε αφησει να τον κανεις clone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

λογικα θα σε αφησει κανονικα εφοσον μιλαμε απλα για ενα admin password και τιποτα αλλο.εννοειται και το καινουριο image θα ειναι κλειδωμενο. αλλα εφοσον δεν εχει γινει κατι παραξενο στα κλειδωματα ναι θα σε αφησει να τον κανεις clone.

Δεν έχουμε πρόβλημα για το κλείδωμα, απλά να κάνουμε την αναβάθμιση θέλουμε χωρίς να μπλέξουμε με το IT στα κεντρικά γτ θα μας πάρει 1 εβδομάδα η διαδικασία και ο συγκεκριμένος χρήστης ζήτημα να μπορεί χωρίς υπολογιστή 2 ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, logokrimenos said:

Δεν έχουμε πρόβλημα για το κλείδωμα, απλά να κάνουμε την αναβάθμιση θέλουμε χωρίς να μπλέξουμε με το IT στα κεντρικά γτ θα μας πάρει 1 εβδομάδα η διαδικασία και ο συγκεκριμένος χρήστης ζήτημα να μπορεί χωρίς υπολογιστή 2 ώρες

το acronis πχ θα αντιγραψει οτι βρει εκτος αν εχουν παιξει τιποτα κρυπτογραφησεις κτλ.σε καθε περιπτωση για να εισαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει θεμα να εχετε και τον παλιο ως backup μεχρι να βεβαιωθειτε οτι ολα ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, logokrimenos said:

Θέλουμε στο εργοστάσιο να κάνουμε image εναν σκληρό που είναι έτοιμος να πεθάνει και να βάλουμε ssd. Έχω κάνει άπειρες φορές την διαδικασία σε λαπτοπ, αλλά με προβληματίζει στην συγκεκριμένη περίπτωση, το γεγονός οτι το σύστημα είναι κλειδωμένο και μπορεί να κάνει εγκατάσταση προγραμμάτων μόνο ο admin. Αν πάρω απλά τον σκληρό και τον βάλω σε ένα docking station στο λάπτοπ μου, θα μπορώ να δημιουργήσω image?

 

 

ώρα να περάσετε σε cloud λύσεις του στυλ Microsoft365 και να κάνετε και μια εκπαίδευση προσωπικού. Όποιος δε μπορεί να μείνει δίχως μηχάνημα έστω 2 ώρες, να του προμηθεύσουν και 2ο που θα συγχρονίζει για ώρα ανάγκης.

αυτά τα φροντίζουμε πριν έρθει η βλάβη και τρέχει το IT να μαζέψει τα ασυμμάζευτα.

φαντάζομαι βέβαια τα παραπάνω δεν έχουν γίνει γιατί το IT τα ζητάει αλλά δε παίζει σάλιο;

αν ο χρήστης είναι και αυτός που δίνει το σάλιο....κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, greekfragma said:

 

ώρα να περάσετε σε cloud λύσεις του στυλ Microsoft365 και να κάνετε και μια εκπαίδευση προσωπικού. Όποιος δε μπορεί να μείνει δίχως μηχάνημα έστω 2 ώρες, να του προμηθεύσουν και 2ο που θα συγχρονίζει για ώρα ανάγκης.

αυτά τα φροντίζουμε πριν έρθει η βλάβη και τρέχει το IT να μαζέψει τα ασυμμάζευτα.

φαντάζομαι βέβαια τα παραπάνω δεν έχουν γίνει γιατί το IT τα ζητάει αλλά δε παίζει σάλιο;

αν ο χρήστης είναι και αυτός που δίνει το σάλιο....κατάλαβα.

Στον όμιλο (ένας από τους μεγαλύτερους) είναι σε cloud, απλα ΣΤΟ εργοστάσιο δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό. Εχω τοπικό δίκτυο για όλα τα αρχεία κλπ. Απλα με ενδιαφέρει να κάνω μια αναβάθμιση για να είναι και η ζωή του χρήστη πιο εύκολη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έχουν "παντρέψει" το software που περιλαμβάνεται στο δίσκο με το hardware id του ίδιου του δίσκου και να μην μπορεί να δουλέψει το image σε άλλο δίσκο.Πάντως δεν έχεις να χάσεις κάτι να δοκιμάσεις.

Επεξ/σία από tarantules
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 23/09/2023 at 15:28, logokrimenos said:

Στον όμιλο (ένας από τους μεγαλύτερους) είναι σε cloud, απλα ΣΤΟ εργοστάσιο δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό. Εχω τοπικό δίκτυο για όλα τα αρχεία κλπ. Απλα με ενδιαφέρει να κάνω μια αναβάθμιση για να είναι και η ζωή του χρήστη πιο εύκολη 

τελικα τι εγινε?κακως βεβαια δεν βαζουν και το εργοστασιο μεσα στο cloud. επισης εφοσον ο χρηστης δεν μπορει χωρις Pc να κοιταξετε να εχει και κανα λαπτοπ για Spare και βεβαια και τα αρχεια του να υπαρχουν backup και πουθενα αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/12/2023 at 00:00, poulinos said:

τελικα τι εγινε?κακως βεβαια δεν βαζουν και το εργοστασιο μεσα στο cloud. επισης εφοσον ο χρηστης δεν μπορει χωρις Pc να κοιταξετε να εχει και κανα λαπτοπ για Spare και βεβαια και τα αρχεια του να υπαρχουν backup και πουθενα αλλου

Είναι οι κωλο άδειες με τα sap που δεν αφηνουν να το βαλουμε και σε αλλο υπολογιστή. Η καλύτερη λύση θα ήταν το λαπτοπάκι, να μπαινει και στο δικτυο για τα αρχεια που δουλευει και ολα μπομπα. 

Τελικά δεν κατάφερα να κάνω τπτ. Μόνο αν το αφήσω να κάνει sector by sector αντιγραφή και να "ξεκλειδώσει" το bitlocker το οποίο θα μας πρήξουν τα @@ απο το IT μετά. Ενώ κάνω το clone δεν φορτώνει τα windows στο pc και με βγάζει απευθείας μπλέ οθόνη με σφάλμα και οτι χρειάζεται repair ο δίσκος. Έχω μερικές ελπίδες τώρα που έγιναν κάποιες αλλαγές στο ΙΤ και ανέλαβε ένα τσακαλάκι μπα και βγάλουμε άκρη. Να ξεκλειδώσει το pc να βάλει και κανα πρόγραμμα για clone και να το κάνουμε. Αλλιώς στήσιμο απο το 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο ακριβή λύση και όχι δοκιμασμενη  για την περίπτωση σου. Το diskgenius να κανει vitrualize το συστημα ωστε να τρεχει σε virtual machine .https://www.diskgenius.com/editions.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/12/2023 at 09:33, logokrimenos said:

Είναι οι κωλο άδειες με τα sap που δεν αφηνουν να το βαλουμε και σε αλλο υπολογιστή. Η καλύτερη λύση θα ήταν το λαπτοπάκι, να μπαινει και στο δικτυο για τα αρχεια που δουλευει και ολα μπομπα. 

Τελικά δεν κατάφερα να κάνω τπτ. Μόνο αν το αφήσω να κάνει sector by sector αντιγραφή και να "ξεκλειδώσει" το bitlocker το οποίο θα μας πρήξουν τα @@ απο το IT μετά. Ενώ κάνω το clone δεν φορτώνει τα windows στο pc και με βγάζει απευθείας μπλέ οθόνη με σφάλμα και οτι χρειάζεται repair ο δίσκος. Έχω μερικές ελπίδες τώρα που έγιναν κάποιες αλλαγές στο ΙΤ και ανέλαβε ένα τσακαλάκι μπα και βγάλουμε άκρη. Να ξεκλειδώσει το pc να βάλει και κανα πρόγραμμα για clone και να το κάνουμε. Αλλιώς στήσιμο απο το 0

αν τρεχουν και bit locker και ποιος ξερει τι αλλα απο πισω πραγματι ζοριζει. εκανα ενα clone το λαπτοπ μου σε Usb stick bootable και παιζει κανονικα.πηγα να κανω clone μετα το ενα stick  στο αλλο και εφαγα πορτα :P

μπλε οθονη οπως και εσυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2023 στις 9:33 ΠΜ, logokrimenos είπε

[...]

Τελικά δεν κατάφερα να κάνω τπτ. Μόνο αν το αφήσω να κάνει sector by sector αντιγραφή και να "ξεκλειδώσει" το bitlocker το οποίο θα μας πρήξουν τα @@ απο το IT μετά. Ενώ κάνω το clone δεν φορτώνει τα windows στο pc και με βγάζει απευθείας μπλέ οθόνη με σφάλμα και οτι χρειάζεται repair ο δίσκος.

[...]

Δεν είναι πρόβλημα αυτό, αλλά φυσιολογικό όταν κάνεις clone sector by sector, που σωστά έκανες.

Βάζεις το dvd/usb των windows, επιλέγεις repair και σε 1 λεπτό έτοιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...