Προς το περιεχόμενο

Ο νέος επεξεργαστής Xeon «Sierra Forest» έχει 288 πυρήνες


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τι σχέση έχει αυτό με το παράδειγμα μου? Ίσα ίσα που με επιβεβαιώνεις στο ότι είναι καλύτερα να έχεις πολλούς να κάνουν το σύνολο των εργασιών πάρα ένας για όλες… 

 

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να υπάρχουν πέντε/δέκα εργάτες για να κάνουν παράλληλα μια ομάδα εργασιών και όχι ένας που να αποδίδει όσο οι πέντε/δέκα…

Εισαι μεγαλο τρολ τελικα, αλλα εγω φταιω που σε παιρνω σοβαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, Yoshi said:

 

Εισαι μεγαλο τρολ τελικα, αλλα εγω φταιω που σε παιρνω σοβαρα

Πιστεύω ότι έκανε μπαμ από χλμ η ειρωνία της ρητορικής αυτής ερώτησης. 😛

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, athens4 said:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να έχει κάτι χιλιάδες πυρήνες και να μην φτιάξουν έναν πυρήνα μεγάλο και να είναι το ίδιο σε απόδοση αλλά πρέπει να λένε 25390 πυρήνες.

Δεν είναι γραμμική η αύξηση στην κατανάλωση του ενός πυρήνα σε αναλογία με την αύξηση στην single-thread απόδοσή του. Είναι θεμελιώδη αρχή αυτή στο χώρο των ψηφιακών ηλεκτρονικών (και οχι μόνο). Οπότε, στην πράξη διπλασιάζοντας την κατανάλωση, δεν είναι απίθανο να λάβεις μονοψήφιο ποσοστό αύξησης της απόδοσης για τη μία εργασία. Από την άλλη, αν απλά κάνεις copy paste τον έναν απλό πυρήνα, με διπλασιασμό της κατανάλωσης έχεις έχεις διπλασιασμό των επιδόσεων.

Αν έχεις πολλές διαθέσιμες ανεξάρτητες εργασίες προς εκτέλεση, απλά χρησιμοποιείς πολλούς απλούς πυρήνες. Οι GPUs ακριβώς σε αυτή τη φιλοσοφία βασίζονται. Πολλές χιλιάδες εξαιρετικά απλοί πυρήνες, οι οποίοι διαχειρίζονται εκατομμύρια παράλληλες εργασίες, για την παραγωγή του κάθε ενός pixel της εικόνας χωριστά, διατηρώντας την κατανάλωση στα ίδια επίπεδα με μια CPU.

Επεξ/σία από jimex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Πιστεύω ότι έκανε μπαμ από χλμ η ειρωνία της ρητορικής αυτής ερώτησης. 😛

Από τον Άρη(τον πλανήτη όχι την ομάδα) έκανε μπαμ η ειρωνία της ρητορικής αυτής της ερώτησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, AtiX said:

Τι σχέση έχει αυτό με το παράδειγμα μου? Ίσα ίσα που με επιβεβαιώνεις στο ότι είναι καλύτερα να έχεις πολλούς να κάνουν το σύνολο των εργασιών πάρα ένας για όλες… 

Βάζε ένα /s στο τέλος, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

you can thank amd for that.
Αν δεν ήταν η AMD ακόμα θα αγοράζαμε 6πύρηνα για 400 ευρώ

Ο ανταγωνισμός έκανε καλό σε όλους μας.
Αν πριν 4-5 χρόνια σας λέγανε ότι με 600 ευρώ αγοράζεις 16πύρηνο cpu που clockarei στα 5,7ghz θα σε λέγανε τρελό.

Επεξ/σία από manysdugjohn
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, manysdugjohn said:

you can thank amd for that.
Αν δεν ήταν η AMD ακόμα θα αγοράζαμε 6πύρηνα για 400 ευρώ

Tι thank amd for that ρε μαν, η AMD ακόμα 6πύρηνα στα 300€ πουλάει, lol :P 

Aπό το 2017 μέχρι σήμερα, εκεί στο 6core έχει μείνει. Το έχει πατεντάρει

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, AtiX είπε

Μια δουλειά πάντα ο κάθε ένας…

Άρα οι δέκα εργάτες μπορούν να κάνουν δέκα διαφορετικές δουλειές ταυτόχρονα. Ενώ ο ένας και δυνατός μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SV1EOD είπε

Από τον Άρη(τον πλανήτη όχι την ομάδα) έκανε μπαμ η ειρωνία της ρητορικής αυτής της ερώτησης

18 ώρες πριν, Thresh είπε

Πιστεύω ότι έκανε μπαμ από χλμ η ειρωνία της ρητορικής αυτής ερώτησης. 😛

OK αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά μπορεί να μην ξέρουν. Δεν ξέρουμε όλοι τι είναι ο καθένας εδώ μέσα.

Στο τέλος δε θα απατάμε σε απορίες γιατί θα νομίζουμε ότι ο άλλος κάνει πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσα προγράμματα υπάρχουν που δημιουργούν 288 νήματα, ώστε να έχει νόημα ένας τέτοιος επεξεργαστής; Πολύ λίγες εργασίες παραλληλοποιούνται τόσο πολύ.
 

Το παράδειγμα με τους εργάτες θέλει λίγη περισσότερη εξήγηση, καθώς ο επεξεργαστής εκτελεί μία διεργασία (πρόγραμμα) κάθε στιγμή.
Τα νήματα/εργάτες, εργάζονται πάνω σε κοινά δεδομένα. Π.χ. χτίζουν τον ίδιο τοίχο / συμπιέζουν την ίδια εικόνα.
Για διαφορετικό έργο/διεργασία, χρειάζεσαι διαφορετικό επεξεργαστή/ομάδα εργατών.

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kyro είπε

OK αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά μπορεί να μην ξέρουν. Δεν ξέρουμε όλοι τι είναι ο καθένας εδώ μέσα.

Στο τέλος δε θα απατάμε σε απορίες γιατί θα νομίζουμε ότι ο άλλος κάνει πλάκα.

Το πρόβλημα είναι ότι ο συμφορουμίτης Yoshi δεν κατάλαβε ούτε ότι ουσιαστικά ο Atix έλεγε το ίδιο πράγμα, ούτε την ειρωνία της ρητορικής και ήταν και (άσκοπα) σχετικά επιθετικός.

Εγώ και ο Thresh σπεύσαμε να το διευκρινίσουμε, δεν τον ειρωνεύτηκε κάποιος, δεν βλέπω κάπου θέμα, σε συζητήσεις(και ειδικά πίσω από μία οθόνη) τυχαίνει να μην αντιληφθεί κάποιος τι εννοούσε κάποιος άλλος. Δεν νομίζω πως ένα σχετικά μεμονωμένο περιστατικό μπορεί να έχει την κατάληξη που περιγράφεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, SV1EOD είπε

Το πρόβλημα είναι ότι ο συμφορουμίτης Yoshi δεν κατάλαβε ούτε ότι ουσιαστικά ο Atix έλεγε το ίδιο πράγμα, ούτε την ειρωνία της ρητορικής και ήταν και (άσκοπα) σχετικά επιθετικός.

Εγώ και ο Thresh σπεύσαμε να το διευκρινίσουμε, δεν τον ειρωνεύτηκε κάποιος, δεν βλέπω κάπου θέμα, σε συζητήσεις(και ειδικά πίσω από μία οθόνη) τυχαίνει να μην αντιληφθεί κάποιος τι εννοούσε κάποιος άλλος. Δεν νομίζω πως ένα σχετικά μεμονωμένο περιστατικό μπορεί να έχει την κατάληξη που περιγράφεις.

Επειδή δεν μπορούσα να βγάλω νόημα σε αυτό που λες,

διάβασα το νήμα ξανά από την αρχή και είδα ότι η πρώτη μου απάντηση έπρεπε να είναι στον athens4 και όχι στον atix που συμφωνώ μαζί του.

Έγινε λάθος λοιπόν από εμένα και τώρα ναι βγάζει νόημα αυτό που λες :)

sorry AtiX, για αλλού πήγαινε

Επεξ/σία από Kyro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, talos_2002 said:

Πόσα προγράμματα υπάρχουν που δημιουργούν 288 νήματα, ώστε να έχει νόημα ένας τέτοιος επεξεργαστής; Πολύ λίγες εργασίες παραλληλοποιούνται τόσο πολύ.

Ειναι αρκετά ξεκάθαρο για το που προορίζεται ο συγκεκριμένος επεξεργαστής.

Και με το "ξεκάθαρο" εννοώ...διάβασε την πρώτη (1) παράγραφο του άρθρου.

Δηλαδή κάπου.. τελοσπάντων..

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...