Προς το περιεχόμενο

G.skill trident z lighting control


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, στο σύστημα της υπογραφής μου πέρα από τις gskill ripjaws V που φοράει έβαλα και άλλες 2 trident Z neo rgb. Όλα παίζουν μια χαρά αλλά δεν μπορώ να χειριστώ τα led και να τα βάλω όπως θέλω και δεν έχω βγάλει άκρη για το πως να το φτιάξω.

Τα προγράμματα για led που έχω στο pc είναι το rgb fusion για την μητρική, το αντίστοιχο της razer για το πληκτρολόγιο, και το wraith prism της coolermaster για την ψύκτρα.

Κάπου διάβασα  ότι είναι bug με τους ryzen αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Έχετε καμία ιδέα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, veteranos123 είπε

Καλημέρα παιδιά, στο σύστημα της υπογραφής μου πέρα από τις gskill ripjaws V που φοράει έβαλα και άλλες 2 trident Z neo rgb. Όλα παίζουν μια χαρά αλλά δεν μπορώ να χειριστώ τα led και να τα βάλω όπως θέλω και δεν έχω βγάλει άκρη για το πως να το φτιάξω.

Τα προγράμματα για led που έχω στο pc είναι το rgb fusion για την μητρική, το αντίστοιχο της razer για το πληκτρολόγιο, και το wraith prism της coolermaster για την ψύκτρα.

Κάπου διάβασα  ότι είναι bug με τους ryzen αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Έχετε καμία ιδέα?

Ευχαριστώ.

 δοκιμασες το προγραμμα της gskill?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαξες την μητρική μήπως υπάρχει καμιά επιλογή;

Διαβάζω σε reddit οτι και τα πολλά προγράμματα rgb control μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα δυσλειτουργίας.

Άλλοι λένε να καταργήσεις το fusion και να χρησιμοποιήσεις άλλο πρόγραμμα όπως το open rgb... θέλει ψάξιμο...

https://www.reddit.com/r/gigabyte/comments/kqwi58/ram_not_detected_by_rgb_fusion_20/

https://www.reddit.com/r/gigabyte/comments/knx9ot/x570_aorus_master_top_inbuilt_mobo_rgb_with/

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, veteranos123 said:

Έχετε καμία ιδέα?

Ευχαριστώ.

Ότι σου είπε ο @akoinonitos 

https://www.gskill.com/download/1502180912/1551690847/Trident-Z-Family-RGB,-Neo,-Royal,-Royal-Elite,-Z5-RGB

Δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα ποτέ. 

 

 

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, παράληψη μου το μαμα πρόγραμμα δεν δουλεύει

Έχω δοκιμάσει να σβήσω  το rgb fusion της μητρικής αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Μόνο με το open rgb κατάφερα κάπως να τις ρυθμίσω τα led

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, veteranos123 είπε

Καλησπέρα και πάλι, παράληψη μου το μαμα πρόγραμμα δεν δουλεύει

Έχω δοκιμάσει να σβήσω  το rgb fusion της μητρικής αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Μόνο με το open rgb κατάφερα κάπως να τις ρυθμίσω τα led

δεν στις βλεπει καν η δεν ακουει στις ρυθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, veteranos123 είπε

trident Z neo rgb

 

1 ώρα πριν, veteranos123 είπε

Αναφέρει στα αριστερά "Dram" αλλά δεν αντιδράει στις επιλογές

Αυτές που έχεις και οι G.Skill Royal/Royal Elite έχουν 8 LED το κάθε DIMM.

Πριν είχα κάτι κανονικές Trident Z RGB (5 LED) και δούλευε το πρόγραμμα. Τώρα με τις Royal μου κάνει ακριβώς το ίδιο με εσένα.

Τι σκατά...

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, veteranos123 είπε

Αναφέρει στα αριστερά "Dram" αλλά δεν αντιδράει στις επιλογές

image.png

αν πατησεις στο dram δεν σου βγαζει καποια επιλογη ?

2023-09-24193211.png.daa40a3ef8f455a0f795b63d86f8195a.png

δεν ξερω μηπως μπερδευεται που εχεις και τις ripjaws πανω

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν βγάζει. Δεν έχεις άδικο σε αυτό, θα δοκιμάσω σε λίγο να αφαιρέσω τις άλλες να δω

 

Το δοκίμασα αλλά δεν άλλαξε κάτι, εν τέλει τις έφτιαξα όπως ήθελα με το open rgb που ανέφερα και παραπάνω αλλά με τρώει η περιέργεια για το τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απιστευτο αλλά σταμάτησε να δουλέυει και σε μένα .... τι γκαντεμια , 2 χρόνια δουλέυαν κανονικά και από τότε που έγραψα σταμάτησαν , ελεος

Κατ αρχήν για να δουλεύει σωστά το Trident Z Lighting Control θα πρέπει να σου δείχνει στο DRAM πάνω αριστερά SYNC, αν δεν στο δείχνει σημαινει ότι σταμάτησε να τις βλέπει. 

@akoinonitos αν μπορείς κάνε μια χάρη νομίζω για να δουλεύει σωστά πρέπει να υπάρχει μεσα στο C:\Windows\System32\drivers 

το  ene.sys , σε μένα για ένα περίεργο λόγο σταμάτησε να υπάρχει, κάνω clean uninstall με revo , κάνω install πάλι δεν τις βλέπει αλλά εξακολουθεί να μην φορτώνρι το ene.sys δεν υπάρχει μέσα στο  C:\Windows\System32\drivers 

Σε εσάς που δουλεύει υπάρχει ? 

 

 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dem είπε

Απιστευτο αλλά σταμάτησε να δουλέυει και σε μένα .... τι γκαντεμια , 2 χρόνια δουλέυαν κανονικά και από τότε που έγραψα σταμάτησαν , ελεος

Κατ αρχήν για να δουλεύει σωστά το Trident Z Lighting Control θα πρέπει να σου δείχνει στο DRAM πάνω αριστερά SYNC, αν δεν στο δείχνει σημαινει ότι σταμάτησε να τις βλέπει. 

@akoinonitos αν μπορείς κάνε μια χάρη νομίζω για να δουλεύει σωστά πρέπει να υπάρχει μεσα στο C:\Windows\System32\drivers 

το  ene.sys , σε μένα για ένα περίεργο λόγο σταμάτησε να υπάρχει, κάνω clean uninstall με revo , κάνω install πάλι δεν τις βλέπει αλλά εξακολουθεί να μην φορτώνρι το ene.sys δεν υπάρχει μέσα στο  C:\Windows\System32\drivers 

Σε εσάς που δουλεύει υπάρχει ? 

 

 

μολις βρεθω στο πισι θα το κοιταξω ,ωστοσο ριξτε μια ματια σε αυτο.

https://www.positioniseverything.net/g.skill-trident-z-rgb-software-not-working/

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, akoinonitos said:

μολις βρεθω στο πισι θα το κοιταξω ,ωστοσο ριξτε μια ματια σε αυτο.

https://www.positioniseverything.net/g.skill-trident-z-rgb-software-not-working/

Ok, αλλά κανονικά λειτουργουσε μέχρι τώρα, το μονο που έκανα ήταν που έκανα Install το plague tales : requiem για να δοκιμάσω και σε παιχνιδι την σταθερότητα στις ram στα 3666 εκτός απο το ΤΜ5. 

Το plague tales : requiem πήρε το έλεγχο απο το icue κάπως γιατί όταν το αρχιζω, τα rgb απο το keyboard που έχω βάλει σταματάνε και αυτό παιρνει χρώματα από τα χρώματα της σκηνής του πααιχνιδιου και δεν ξέρω πως να το απενεργοποιήσω ακόμα. 

Αλλά νομίζω από τοτε σταματησαν και οι μνήμες ειναι μονίμως σε rainbow effect.  

καλά ήμουν με το GTAO και MSG5 τι τα ήθελα τα κανουρια τα παιχνίδια ... έλεος. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dem είπε

Ok, αλλά κανονικά λειτουργουσε μέχρι τώρα, το μονο που έκανα ήταν που έκανα Install το plague tales : requiem για να δοκιμάσω και σε παιχνιδι την σταθερότητα στις ram στα 3666 εκτός απο το ΤΜ5. 

Το plague tales : requiem πήρε το έλεγχο απο το icue κάπως γιατί όταν το αρχιζω, τα rgb απο το keyboard που έχω βάλει σταματάνε και αυτό παιρνει χρώματα από τα χρώματα της σκηνής του πααιχνιδιου και δεν ξέρω πως να το απενεργοποιήσω ακόμα. 

Αλλά νομίζω από τοτε σταματησαν και οι μνήμες ειναι μονίμως σε rainbow effect.  

καλά ήμουν με το GTAO και MSG5 τι τα ήθελα τα κανουρια τα παιχνίδια ... έλεος. 

θα το κοιταξω και θα σου πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dem είπε

Απιστευτο αλλά σταμάτησε να δουλέυει και σε μένα .... τι γκαντεμια , 2 χρόνια δουλέυαν κανονικά και από τότε που έγραψα σταμάτησαν , ελεος

Κατ αρχήν για να δουλεύει σωστά το Trident Z Lighting Control θα πρέπει να σου δείχνει στο DRAM πάνω αριστερά SYNC, αν δεν στο δείχνει σημαινει ότι σταμάτησε να τις βλέπει. 

@akoinonitos αν μπορείς κάνε μια χάρη νομίζω για να δουλεύει σωστά πρέπει να υπάρχει μεσα στο C:\Windows\System32\drivers 

το  ene.sys , σε μένα για ένα περίεργο λόγο σταμάτησε να υπάρχει, κάνω clean uninstall με revo , κάνω install πάλι δεν τις βλέπει αλλά εξακολουθεί να μην φορτώνρι το ene.sys δεν υπάρχει μέσα στο  C:\Windows\System32\drivers 

Σε εσάς που δουλεύει υπάρχει ? 

 

 

δεν υπαρχει ουτε σε εμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...