Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Iphone 6s


ellitech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! 
Έχω ένα iphone 6s τριετίας+ και γενικά το προσέχω αρκετά και κάνω πολύ απλή χρήση (κλήσεις και λίγο ίντερνετ, εφαρμογές ελάχιστες).
Έχει αρχίσει τελευταία να μου βγάζει τα εξής προβλήματα:
1) Δε μπορώ να κάνω κλήσεις (βγάζει την ένδειξη "call failed" σα να μην έχει σήμα). Όταν το επανεκκινώ, μπορώ να καλέσω κανονικά. Το ίδιο και στο να δέχομαι κλήσεις. 
2) Δε συνδέεται καθόλου το wifi ούτε το bluetooth. Tα δεδομένα (mb) λειτουργούν κανονικά!

Σκέφτηκα μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα δικτύου του ή η SIM. Πώς μπορώ να το ελέγξω; Όπως ίσως έχετε καταλάβει από την περιγραφή δεν είμαι τεχνικός και ξέρω λίγα πράγματα. Επίσης, θα ήθελα να αποφύγω την επίσκεψη σε τεχνικό, καθώς πρόσφατα μου είχε σπάσει φουλ η οθόνη και έδωσα 50 ευρώ για αλλαγή.
Πείτε μου και τη γνώμη σας για το αν στη θέση μου θα μαζεύατε χρήματα για καινούριο κινητό.
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε όλους!

Επεξ/σία από ellitech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα προβλήματα ξεκίνησαν μετά την αλλαγή οθόνης; Εάν ναι, μάλλον δεν είναι ασύνδετα. Επίσης το κινητό κυκλοφόρησε το 2015, δε γίνεται να είναι τριετίας, είναι 8 χρονών, οπότε θα έλεγα ότι είναι καιρός για αλλαγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BadBoy said:

Όλα αυτά τα προβλήματα ξεκίνησαν μετά την αλλαγή οθόνης; Εάν ναι, μάλλον δεν είναι ασύνδετα. Επίσης το κινητό κυκλοφόρησε το 2015, δε γίνεται να είναι τριετίας, είναι 8 χρονών, οπότε θα έλεγα ότι είναι καιρός για αλλαγή.

Το πουλάγανε μέχρι και το 2019 πάντως γιατί είχα πάρει και εγώ στην μητέρα μου ένα, σίγουρα δεν είναι ότι είναι μοντέλο 3+ χρόνων, είναι αρκετά παλιό και δεν παίρνει νεότερο iOS από πέρυσι, οπότε ναι καλύτερα αλλαγή καθώς η επισκευή μαζί με τα εργατικά νομίζω δεν θα αξίζει. Αλλά και πάλι ένα νεότερο μιλόφωνο θα κοστίσει αρκετά παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BadBoy είπε

Όλα αυτά τα προβλήματα ξεκίνησαν μετά την αλλαγή οθόνης; Εάν ναι, μάλλον δεν είναι ασύνδετα. Επίσης το κινητό κυκλοφόρησε το 2015, δε γίνεται να είναι τριετίας, είναι 8 χρονών, οπότε θα έλεγα ότι είναι καιρός για αλλαγή.

Καλησπέρα σας! Ναι όλα μετά την αλλαγή οθόνης εμφανίστηκαν δυστυχώς 😕 δεν είχα σκεφτεί ότι σχετίζονται με την επιδιόρθωση, αλλά έχετε μάλλον δίκιο! Το κινητό το είχα αγοράσει παλαιότερα σα backup αλλά το άνοιξα και το χρησιμοποιώ τα τελευταία 3-3,5 χρόνια. Να είστε καλά!

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Το πουλάγανε μέχρι και το 2019 πάντως γιατί είχα πάρει και εγώ στην μητέρα μου ένα, σίγουρα δεν είναι ότι είναι μοντέλο 3+ χρόνων, είναι αρκετά παλιό και δεν παίρνει νεότερο iOS από πέρυσι, οπότε ναι καλύτερα αλλαγή καθώς η επισκευή μαζί με τα εργατικά νομίζω δεν θα αξίζει. Αλλά και πάλι ένα νεότερο μιλόφωνο θα κοστίσει αρκετά παραπάνω

ευχαριστώ πολύ! Πόσο πιστεύετε ότι μπορεί να κοστίσει η επιδιόρθωση σε αυτή τη φάση μαζί με τα εργατικά; σίγουρα θέλει fix η συνδεσιμότητα και το θέμα με τις κλήσεις. 

Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα η κάρτα SIM; αν είχε όμως δε θα έπρεπε να έχει θέμα και με τα δεδομένα mb;

Για καινούριο σκέφτομαι το Motorola G31 64MB, είναι οικονομικό και διαβάζω ότι είναι αξιόπιστο. Τι λέτε; ενδείκνυται για σχετικά απλή χρήση; (τηλέφωνο, 2-3 εφαρμογές για instant messaging και τράπεζα και καμιά φωτογραφία να τραβάει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ellitech said:

Καλησπέρα σας! Ναι όλα μετά την αλλαγή οθόνης εμφανίστηκαν δυστυχώς 😕 δεν είχα σκεφτεί ότι σχετίζονται με την επιδιόρθωση, αλλά έχετε μάλλον δίκιο! Το κινητό το είχα αγοράσει παλαιότερα σα backup αλλά το άνοιξα και το χρησιμοποιώ τα τελευταία 3-3,5 χρόνια. Να είστε καλά!

ευχαριστώ πολύ! Πόσο πιστεύετε ότι μπορεί να κοστίσει η επιδιόρθωση σε αυτή τη φάση μαζί με τα εργατικά; σίγουρα θέλει fix η συνδεσιμότητα και το θέμα με τις κλήσεις. 

Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα η κάρτα SIM; αν είχε όμως δε θα έπρεπε να έχει θέμα και με τα δεδομένα mb;

Για καινούριο σκέφτομαι το Motorola G31 64MB, είναι οικονομικό και διαβάζω ότι είναι αξιόπιστο. Τι λέτε; ενδείκνυται για σχετικά απλή χρήση; (τηλέφωνο, 2-3 εφαρμογές για instant messaging και τράπεζα και καμιά φωτογραφία να τραβάει)

έχει λίγο να κάνει με το πόσο εύκολα μπορείς να προσαρμοστείς από το iOS στο android, τώρα σαν συσκευή δεν το ξέρω το G31, σίγουρα αν πήγαινα ξανά σε android θα κοιτούσα την πολιτική αναβαθμίσεων του κατασκευαστή γιατί το android έχει τρελό fragmentation σαν οικοσύστημα και αν το κινητό αυτό είναι πχ του 2021 και έχει ήδη πάρει 2 major updates παίζει να πάρει 1 ακόμα και τέλος, μετά μόνο security updates 2-3 φορές το χρόνο και αν.
Θα έλεγα να δεις και στα μτχ για κάποιο νεότερο iphone, και αυτό βέβαια πόσα χρόνια είναι ήδη στην αγορά και πόσα χρόνια θα παίρνει ακόμα updates και σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, comfuzio είπε

έχει λίγο να κάνει με το πόσο εύκολα μπορείς να προσαρμοστείς από το iOS στο android, τώρα σαν συσκευή δεν το ξέρω το G31, σίγουρα αν πήγαινα ξανά σε android θα κοιτούσα την πολιτική αναβαθμίσεων του κατασκευαστή γιατί το android έχει τρελό fragmentation σαν οικοσύστημα και αν το κινητό αυτό είναι πχ του 2021 και έχει ήδη πάρει 2 major updates παίζει να πάρει 1 ακόμα και τέλος, μετά μόνο security updates 2-3 φορές το χρόνο και αν.
Θα έλεγα να δεις και στα μτχ για κάποιο νεότερο iphone, και αυτό βέβαια πόσα χρόνια είναι ήδη στην αγορά και πόσα χρόνια θα παίρνει ακόμα updates και σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία του

ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση, είχα και παλιότερα android κινητό οπότε είμαι εξοικειωμένη με το λειτουργικό και το interface του. θα το σκεφτώ αυτό που είπες για τις αναβαθμίσεις! iphone δεν ξαναπαίρνω, και το 6s το είχα βρει σε προσφορά σε σάιτ και τέλη του '19 το είχα αγοράσει 230 ευρώ. Ήδη ήταν πάνω από το budget μου, θέλω να κυμανθώ γύρω στα 100 ευρώ γιατί δε βρίσκω το λόγο να αγοράσω κάτι ακριβότερο, το χρησιμοποιώ σαν απλό εργαλείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...