Προς το περιεχόμενο

Αγορά OLED Τηλεόρασης


Visehrad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση OLED καθώς η LED Samsung που έχω μετά από 6 χρόνια παραδίδει πνεύμα (εμφάνιση φωτεινών στιγμάτων στην οθόνη).

Έχω καταλήξει στις 2 παρακάτω , θα ήθελα και την γνώμη σας. Το μπατζετ είναι μέχρι 1.100€ και δεν θέλω πάλι Samsung.

https://www.skroutz.gr/s/38304797/Philips-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-OLED-55OLED707-12-Ambilight-HDR-2022.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/36914812/LG-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-OLED-OLED55B26LA-HDR-2022.html

Είδα σε κάποια σχόλια ότι γίνεται αναφορά σε κάποιο deep cleaning που γίνεται στις OLED τηλεοράσεις?

Τι είναι αυτό? γίνεται αυτόματα από την τηλεόραση και αν κάθε πότε?

Έχω διαβάσει και για το φαινόμενο burn in που ωστόσο μειώνεται με τα χρόνια στις OLED οθόνες.

Ελπίσω να μην δωσω 1000€ και σε 5-6 χρόνια θέλω πάλι τηλεόραση....

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς φίλε μου για να σου απαντήσει κάποιος στα ερωτήματα σου θα πρέπει να αφιερώσει ώρες ολόκληρες για να καταλάβεις αν δεν έχεις ασχοληθεί κάπως με OLED. 

Γι αυτό αν μπορούσες από αλλά νήματα εδώ που είναι πολλά και απαντούν στα περισσότερα να ενημερωθείς λιγάκι και μετά ρωτάς ότι δεν έχεις καταλάβει. 

Φιλικά πάντα

Επίσης υπάρχει το www.avclub.gr αν δεν το ξέρεις τι οποίο εξειδικεύεται και σε θέματα εικόνας και έχει πολύ επεξηγηματικά άρθρα για αυτό που σε ενδιαφέρει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/09/2023 at 17:21, Visehrad said:

Ελπίσω να μην δωσω 1000€ και σε 5-6 χρόνια θέλω πάλι τηλεόραση.

Πρεπει να εισαι ο μονος, μιλαμε για το 2030

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στις 24/9/2023 στις 5:21 ΜΜ, Visehrad είπε

Καλησπέρα σας,

Θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση OLED καθώς η LED Samsung που έχω μετά από 6 χρόνια παραδίδει πνεύμα (εμφάνιση φωτεινών στιγμάτων στην οθόνη).

Έχω καταλήξει στις 2 παρακάτω , θα ήθελα και την γνώμη σας. Το μπατζετ είναι μέχρι 1.100€ και δεν θέλω πάλι Samsung.

https://www.skroutz.gr/s/38304797/Philips-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-OLED-55OLED707-12-Ambilight-HDR-2022.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/36914812/LG-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-OLED-OLED55B26LA-HDR-2022.html

Είδα σε κάποια σχόλια ότι γίνεται αναφορά σε κάποιο deep cleaning που γίνεται στις OLED τηλεοράσεις?

Τι είναι αυτό? γίνεται αυτόματα από την τηλεόραση και αν κάθε πότε?

Έχω διαβάσει και για το φαινόμενο burn in που ωστόσο μειώνεται με τα χρόνια στις OLED οθόνες.

Ελπίσω να μην δωσω 1000€ και σε 5-6 χρόνια θέλω πάλι τηλεόραση....

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Σε σχέση με τις 2 επιλογές που έβαλες, κερδίζει στα σημεία η Philips κυρίως για το Ambilight που έχει ενσωματωμένο και προσφέρει μια εντυπωσιακή εμπειρία στο δωμάτιο μιας και ο τοίχος περιμετρικά πίσω από την τηλεόραση προσαρμόζεται συνεχώς αλλάζοντας χρώματα στο περιεχόμενο που βλέπεις κάθε φορά. Το αντίστοιχο σύστημα αν θα ήθελες να το βάλεις ξεχωριστά σε μια άλλη τηλεόραση θα σου έβγαινε πάνω από 350-400 ευρώ!

Κατά τα άλλα και οι 2 φοράνε LG panel οπότε στην ποιότητα της εικόνας δεν θα δεις σημαντικές διαφορές. Η Philips έχει την τελευταία έκδοση του Android Tv με 4Gb ram που θα τα πάει μια χαρά, ενώ η LG έχει το δικό της LG webOS με σημαντικά λιγότερες εφαρμογές.

Αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί στις OLED όμως είναι το πως θα χρησιμοποιείς την τηλεόραση. Αν υπάρχει οικογένεια με μικρά παιδιά που βλέπουν κυρίως τηλεοπτικό περιεχόμενο ή παίζουν πολλές ώρες παιχνίδια, δεν θα είναι καλή επιλογή μιας και μόνιμα λογότυπα καναλιών και ενδείξεις παιχνιδιών κλπ για πολλές ώρες μέσα στην ημέρα, θα έχουν ως αποτέλεσμα την εμφάνιση μόνιμων burn in σημαδιών μετά από τα πρώτα 1-2 χρόνια χρήσης (ίσως και πιο νωρίς αν η τηλεόραση μένει "ξεχασμενη" για ώρες στο ίδιο κανάλι/παιχνίδι). Επίσης το ίδιο επικίνδυνο θα είναι και αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις την τηλεόραση και σαν pc monitor! Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, καλύτερα να πας σε ένα LED, QLED, Mini Led panel για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (χάνοντας όμως τα πραγματικά "μαύρα" και την αντίθεση ενός OLED panel...

Οι oled τηλεοράσεις παρόλα αυτά έχουν διάφορα συστήματα προστασίας όπως το να μειώνουν τη φωτεινότητα γύρω από σταθερά λογότυπα καναλιών κλπ, να μετακινούν όλη την οθόνη γύρω γύρω για μερικά pixels ανά μερικά λεπτά, να εμφανίζουν screen saver όταν εντοπίζουν μόνιμα στατική οθόνη (αν κάνεις pause ένα βιντεο ας πούμε).

Επίσης κάθε φορά που σβήνεις μια oled τηλεόραση, για μερικά λεπτά κάνει μόνη της αυτόματα ένα τυπικό pixel refresh, ενώ μετά από 2000 περίπου ώρες προβολής κάνουν και το λεγόμενο deep cleaning που είναι πιο έντονο από το "απλό" και παίρνει περισσότερη ώρα. Αυτό καλό είναι να μην το κάνεις μόνος σου και συχνά γιατί κάθε φορά θα σου μειώνεται και λίγο η συνολική φωτεινότητα του panel, μιας και πρακτικά αυτό που κάνει είναι να εντοπίζει τα εξασθενημένα pixels και να προσαρμόζει όλα τα υπόλοιπα ώστε να μην ξεχωρίζουν πολύ τα προβληματικά (στο γράφω πολύ "μπκαλίστικα" για να το καταλάβεις). Επίσης η oled τηλεόραση θα σου εμφανίζει και μήνυμα κάθε φορά που ξεπερνάς τις 5-6 συνεχόμενες ώρες προβολής, ώστε να τη σβήσεις για λίγο και να κάνει το αυτόματο pixel refresh.

Αν όμως το προφίλ σου σαν θεατής θα είναι πιο "τυπικό", όπως το να βλέπεις 3-4 ώρες τη μέρα τηλεοπτικό περιεχόμενο σε διάφορα κανάλια, να βλέπεις καμία ταινία το βράδυ και μερικά βιντεάκια στο YouTube, κλπ, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα συγκεκριμένα μοντέλα για τα επόμενα 4-5 χρόνια! Έχω 2.5 χρόνια την LG OLED CX και για την ώρα δεν έχει εμφανίσει το παραμικρό πρόβλημα ή σημάδι στο panel!

:) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
49 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Μια χαρά είναι τα μαύρα σε samsung neo qled. Σίγουρα χάνει με oled αλλά όχι με τα φτηνά μοντέλα. Αν βρεις ξεχασμένη πουθενά κοίτα qn90b...

Τα μαύρα της OLED είναι μαύρα, άσχετα με το κόστος του μοντέλου. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2023 στις 5:21 ΜΜ, Visehrad είπε

Καλησπέρα σας,

Θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση OLED καθώς η LED Samsung που έχω μετά από 6 χρόνια παραδίδει πνεύμα (εμφάνιση φωτεινών στιγμάτων στην οθόνη).

Έχω καταλήξει στις 2 παρακάτω , θα ήθελα και την γνώμη σας. Το μπατζετ είναι μέχρι 1.100€ και δεν θέλω πάλι Samsung.

https://www.skroutz.gr/s/38304797/Philips-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-OLED-55OLED707-12-Ambilight-HDR-2022.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/36914812/LG-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-OLED-OLED55B26LA-HDR-2022.html

Είδα σε κάποια σχόλια ότι γίνεται αναφορά σε κάποιο deep cleaning που γίνεται στις OLED τηλεοράσεις?

Τι είναι αυτό? γίνεται αυτόματα από την τηλεόραση και αν κάθε πότε?

Έχω διαβάσει και για το φαινόμενο burn in που ωστόσο μειώνεται με τα χρόνια στις OLED οθόνες.

Ελπίσω να μην δωσω 1000€ και σε 5-6 χρόνια θέλω πάλι τηλεόραση....

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Για τι χρηση την θες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Τα μαύρα της OLED είναι μαύρα, άσχετα με το κόστος του μοντέλου. :) 

Πιο πολύ το blooming και όχι τόσο τα μαύρα θα πω ότι με "χαλάει". Αυτό δηλαδή που όντως σβήνουν τα πάντα και είναι μαύρο στην oled. Η qn90b έχει καλύτερη βαθμολογία από την lg c2. Αν μιλάμε για s95 και πάνω αξίζει το κόστος. Άποψη μου πάντα δεν είναι θέσφατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από πολύ ψάξιμο και σκέψη και επειδή δεν θέλω να χαλάσω ενα χιλιάρικο και να εχω το αγχος του burn in θα πάω σε λύση LED.

έχω κολλήσει σε αυτές τις 2 τώρα. Η πρόταση σας?

H μία είναι mini led και η άλλη full array led.

Αν το πάμε βάση display η LG θεωρητικά είναι καλύτερη αλλά διαβάζω πολύ καλές κριτικές international για την Sony.

https://www.skroutz.gr/s/45757363/LG-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-QNED-55QNED866RE-HDR-2023.html#shops

https://www.skroutz.gr/s/36545373/Sony-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-LED-XR-55X90K-HDR-2022.html

Η περισσότερη χρήση θα είναι netflix, youtube δεν με ενδιαφέρει το gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Visehrad είπε

Μετά από πολύ ψάξιμο και σκέψη και επειδή δεν θέλω να χαλάσω ενα χιλιάρικο και να εχω το αγχος του burn in θα πάω σε λύση LED.

έχω κολλήσει σε αυτές τις 2 τώρα. Η πρόταση σας?

H μία είναι mini led και η άλλη full array led.

Αν το πάμε βάση display η LG θεωρητικά είναι καλύτερη αλλά διαβάζω πολύ καλές κριτικές international για την Sony.

https://www.skroutz.gr/s/45757363/LG-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-QNED-55QNED866RE-HDR-2023.html#shops

https://www.skroutz.gr/s/36545373/Sony-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-LED-XR-55X90K-HDR-2022.html

Η περισσότερη χρήση θα είναι netflix, youtube δεν με ενδιαφέρει το gaming.

Κανένα άγχος για burn in δεν υπάρχει. 

Αν ακολουθείς την απλή τακτική να κλείνεις την tv για δέκα λεπτά μετά από τρεις - τέσσερις ώρες λειτουργίας, δεν πρόκειται να πάθεις burn in. 

Κάτοχος παλιού μοντέλου LG c8 από το 2018 ακολουθώντας αυτό το απλό πράγμα, όχι και τελείως ευλαβικά ,  έκλεισα πενταετία με μηδενικό burn in . 

Και σκέψου ότι τα τελευταία μοντέλα έχουν πολύ πιο αναβαθμισμένες τεχνικές αποφυγής burn in από την δικιά μου. 

Λάθος σου να πας σε σάπια και παρωχημένη τεχνολογία LED. 

 

 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό έχεις δίκιο...Θα μπορούσα να πάω σε μία 600€ , απλά είδα ότι και οι LED έχουν διαφορετικές τεχνολογίες με διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.

Και κάπως έτσι έφτασα εδώ. Θα το ξανασκεφτώ 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Visehrad είπε

Σε αυτό έχεις δίκιο...Θα μπορούσα να πάω σε μία 600€ , απλά είδα ότι και οι LED έχουν διαφορετικές τεχνολογίες με διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.

Και κάπως έτσι έφτασα εδώ. Θα το ξανασκεφτώ 🙃

Αν θέλεις να μειώσεις το μπάτζετ σου είναι σεβαστό. 

Αν τελικά αποφασίσεις led , να είναι τουλάχιστον full array led. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...