Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με mac book 2020


mc_socratus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να ξεκινήσω ένα θέμα θέτοντας τις απορίες μου για κάτι μου έτυχε με το mac book air 2020 που χρησιμοποιώ εδώ και 2,5 χρόνια περίπου για καθημερινή χρήση. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Εχθές πήρα την απόφαση να το πουλήσω για να πάρω το νεότερο μοντέλο. Έτσι έκανα επαναφορά του mac book μέσω ίντερνετ να είναι έτοιμο, και ενώ όλα πήγαιναν καλά, βγαίνει στην οθόνη μου το βήμα για την ενεργοποίηση και μου βγάζει ένα email το οποίο ξεκινάει με [email protected] (?) ενώ αυτό που χρησιμοποιούσα ξεκινάει με [email protected] (!) .

Προσπάθησα να επαναφέρω κωδικούς μήπως και κόλλησε κάτι αλλά τίποτα ενώ δέχεται το email μου στo κουμπί επαναφορά κωδικού ακόμη και το κινητό μου δεν αλλάζει τίποτα, ξανα μου βγάζει το ίδιο email . Δοκίμασα να βάλω τον κωδικό από το lock sccreen σαν επιλογή , αλλά πάλι τίποτα γιατί ;;;

-Το λαπ τοπ το χρησιμοποιούσα καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα με το δικό μου apple id και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα σε αυτά τα 2,5 χρόνια.

-Η αγορά του έγινε από κανονικό μαγαζί στο ebay το οποίο προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του αλλά δεν υπάρχει πλέον...

- Έχω την απόδειξη από το μαγαζί αυτό αλλά δεν ξέρω αν μου χρησιμεύει κάπου πλεόν. 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω το email αυτό που είναι συνδεδεμένο το macbook μου και να επικοινωνήσω; 

Υπάρχει κάτι να κάνω ή είναι για πέταμα ή για ανταλλακτικά το λαπ τοπ; 

Παρακάτω επισυνάπτω και φωτογραφίες από την αγορά  του λαπτοπ, το κουτί του και την οθόνη που δεν μου επιτρέπει να προχωρήσω μήπως και βοηθήσει κάπου...
379644498_281024574734824_8703516141590127293_n.jpg.d97729041f313ee7563cc037ec2a8b68.jpg383901480_1337444273825684_6095753252070659219_n.jpg.c9e921a8db6fad809a9fb86a205959ac.jpg384075566_1043032040067523_7050373848859077848_n.jpg.b2853799a23cfdceb635ec8981bdb4d7.jpg...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση υποδεικνύει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις προετοιμάσει σωστά το μηχάνημα για πώληση. Εικάζω ότι το μηχάνημα έτρεχε το Monterey, οπότε η ενδεδειγμένη ακολουθία περιγράφεται στο άρθρο

Φαίνεται δε ότι με κάποιο τρόπο που δεν μπορώ να γνωρίζω έχεις καθορίσει ένα Activation Lock, εξ ου το σφάλμα.

Time Machine backup έχεις ;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, ναι έκανα αναβάθμιση κανονικά στο τελευταίο mac os χωρίς πρόβλημα και έχω μόνο ένα λογαριασμό στο icloud εδώ και πολλά χρόνια που χρησιμοποιώ σε όλες τις συσκευές μου . Και όταν πήρα την απόφαση για την πώληση, απλά πάτησα επαναφορά του macbook από τις ρυθμίσεις και μετά έγινε όλο αυτό που έστειλα παραπάνω. Δεν έχω κάνει back up στο λαπ τοπ. Υπάρχει κάποια περίπτωση να μπορέσω να κάνω κάτι από κάποιο usb φλασάκι ή από κάπου ή είναι σοβαρό το πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα η έλλειψη backup, μια και δεν είναι πλέον δυνατή η αποκατάσταση του συστήματος, ή η ανάκτηση του ελέγχου στο μηχάνημα αν προτιμάς.

Για δοκίμασε, από άλλo μηχάνημα, login στο Google account σου και διέγραψε το προβληματικό email και βλέπουμε.

Να ρωτήσω, μήπως το μηχάνημα ήταν μεταχειρισμένο ;. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, mc_socratus said:

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να ξεκινήσω ένα θέμα θέτοντας τις απορίες μου για κάτι μου έτυχε με το mac book air 2020 που χρησιμοποιώ εδώ και 2,5 χρόνια περίπου για καθημερινή χρήση. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Εχθές πήρα την απόφαση να το πουλήσω για να πάρω το νεότερο μοντέλο. Έτσι έκανα επαναφορά του mac book μέσω ίντερνετ να είναι έτοιμο, και ενώ όλα πήγαιναν καλά, βγαίνει στην οθόνη μου το βήμα για την ενεργοποίηση και μου βγάζει ένα email το οποίο ξεκινάει με [email protected] (?) ενώ αυτό που χρησιμοποιούσα ξεκινάει με [email protected] (!) .

Προσπάθησα να επαναφέρω κωδικούς μήπως και κόλλησε κάτι αλλά τίποτα ενώ δέχεται το email μου στo κουμπί επαναφορά κωδικού ακόμη και το κινητό μου δεν αλλάζει τίποτα, ξανα μου βγάζει το ίδιο email . Δοκίμασα να βάλω τον κωδικό από το lock sccreen σαν επιλογή , αλλά πάλι τίποτα γιατί ;;;

-Το λαπ τοπ το χρησιμοποιούσα καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα με το δικό μου apple id και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα σε αυτά τα 2,5 χρόνια.

-Η αγορά του έγινε από κανονικό μαγαζί στο ebay το οποίο προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του αλλά δεν υπάρχει πλέον...

- Έχω την απόδειξη από το μαγαζί αυτό αλλά δεν ξέρω αν μου χρησιμεύει κάπου πλεόν. 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω το email αυτό που είναι συνδεδεμένο το macbook μου και να επικοινωνήσω; 

Υπάρχει κάτι να κάνω ή είναι για πέταμα ή για ανταλλακτικά το λαπ τοπ; 

Παρακάτω επισυνάπτω και φωτογραφίες από την αγορά  του λαπτοπ, το κουτί του και την οθόνη που δεν μου επιτρέπει να προχωρήσω μήπως και βοηθήσει κάπου...
379644498_281024574734824_8703516141590127293_n.jpg.d97729041f313ee7563cc037ec2a8b68.jpg383901480_1337444273825684_6095753252070659219_n.jpg.c9e921a8db6fad809a9fb86a205959ac.jpg384075566_1043032040067523_7050373848859077848_n.jpg.b2853799a23cfdceb635ec8981bdb4d7.jpg...

Οταν το ανοιξες για πρωτη φορα, ηταν σεταρησμενο και απλα εβαλες και το δικο σου apple ID?

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήταν σεταρισμένο με γραφιστικά και άλλα προγράμματα χωρίς icloud. Στις ρυθμίσεις όταν το άνοιξα για πρώτη φορά έβαλα κανονικά το δικό μου icloud χωρίς προβλήματα και το χρησιμοποιούσα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mc_socratus είπε

Καλησπέρα, ήταν σεταρισμένο με γραφιστικά και άλλα προγράμματα χωρίς icloud. Στις ρυθμίσεις όταν το άνοιξα για πρώτη φορά έβαλα κανονικά το δικό μου icloud χωρίς προβλήματα και το χρησιμοποιούσα έτσι.

Περίεργο, το [email protected] -εφ' όσον δεν σου ανήκει- παραπέμπει σε Apple ID του προηγούμενου κάτοχου. Μέχρι τώρα, όταν ζητείτο Apple ID, δέχονταν την δική σου;.

Όπως και να έχει, για δες εδώ, ή σε αποτυχία ζήτησε βοήθεια από το Apple Support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mc_socratus said:

Καλησπέρα, ήταν σεταρισμένο με γραφιστικά και άλλα προγράμματα χωρίς icloud. Στις ρυθμίσεις όταν το άνοιξα για πρώτη φορά έβαλα κανονικά το δικό μου icloud χωρίς προβλήματα και το χρησιμοποιούσα έτσι.

Λάθος μεγάλο όπως αποδείχτηκε διότι ο προηγούμενος δεν είχε αφαιρέσει το iCloud. Τώρα προφανώς θα πρέπει να τον βρεις διότι θα σου είναι άχρηστο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Λάθος μεγάλο όπως αποδείχτηκε διότι ο προηγούμενος δεν είχε αφαιρέσει το iCloud. Τώρα προφανώς θα πρέπει να τον βρεις διότι θα σου είναι άχρηστο!

Απ' ότι φαίνεται ο προηγούμενος κάτοχος είχε όντως σετάρει την Apple ID του, οπότε το μηχάνημα είναι άχρηστο, εκτός και (δύσκολο έως αδύνατο) συνδράμει το Apple Support. Ή  δουλέψει το Reset Password. Ίδωμεν.

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, μπήκα στο apple id μου ξανά χθες και είδα πως το macbook είναι ακόμη συνδεδεμένο με αυτό, κάτι που μου γέννα πολλές απορίες, και ερωτηματικά για το πως γίνεται ένας υπολογιστής να είναι συνδεδεμένος με το δικό μου apple id και να ζητάει άλλο για ενεργοποίηση (!), αλλά θα το αφήσω αυτό το κομμάτι, γιατί δεν γνωρίζω πολλά από αυτά. Ηθελα να σας ρωτήσω, αν τυχόν και αφαιρέσω από το icloud μου την συσκευή αυτή, θα αλλάξει κάτι με την ενεργοποίηση ή θα γίνει χειρότερο; 

Screenshot_2.jpg

Επεξ/σία από mc_socratus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Θα σου έλεγα να μην το σκαλίσεις. Μιας και μπήκες στο σύστημα (αλήθεια πως τα κατάφερες, μ΄ ενδιαφέρει), και έχεις την απόδειξη αγοράς, απευθύνεσαι στο Apple Support και ζήτησε να διαγράψουν την ID. Εικάζω ότι θα το κάνουν.

Το Apple Squad πως έχει προκύψει ;.

Επεξ/σία από epinki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστήμα εννοείς το recovery ή κάτι άλλο; Το "apple squad" είναι ένα λογοπαίγνιο που έκανα με μερικούς φίλους για την "αιώνια" μάχη apple vs android. Για την υποστίρηξη θα επικοινωνησω άυριο στα κεντρικά τους στην Αθήνα να δω τι θα μου πούνε και αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι δέν γίνεται τίποτα πια...

Δυστυχώς..!

Όποιον δρόμο και να διαλέξεις, λογικά θα χρειαστεί ο πρώτος ιδιοκτήτης για να κάνει κινήσεις και εσύ από ότι ισχυρίζεσαι -και δεν το αμφισβητώ, προς θεού..- δεν τον βρίσκεις.

Λογικά, όταν σου πούλησε το Macbook, δεν το αφαίρεσε ως συσκευή που του ανήκει από το δικό του iCloud (από το My Find) και με κάποιον τρόπο συνεχίζει να φαίνεται αυτός ο ιδιοκτήτης. 

Αυτός -το συγκεκριμένο Apple ID τέλοσπάντων που ξεκινάει από s..- είναι ο admin και εσύ ο guest. 

Αν μιλήσεις με Apple, και απόδειξη αγοράς να τους δείξεις, πάλι αυτόν θα αναζητήσουν.

Μακάρι να κάνω λάθος !!!!

😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μου ήρθε το Λαπ τοπ το άνοιξα χωρίς κανένα πρόβλημα, και login στο iCloud και user lockscreen password  τα άλλαξα κανονικά, άλλαξα ρυθμίσεις γενικά να μην κουράζω δούλευε απροβλημάτιστα, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. 

2 ώρες πριν, epinki είπε

Με σύστημα εννοώ το login στο μηχάνημα.

 

1 ώρα πριν, tarantino2004 είπε

Κάτι μου λέει ότι δέν γίνεται τίποτα πια...

Δυστυχώς..!

Όποιον δρόμο και να διαλέξεις, λογικά θα χρειαστεί ο πρώτος ιδιοκτήτης για να κάνει κινήσεις και εσύ από ότι ισχυρίζεσαι -και δεν το αμφισβητώ, προς θεού..- δεν τον βρίσκεις.

Λογικά, όταν σου πούλησε το Macbook, δεν το αφαίρεσε ως συσκευή που του ανήκει από το δικό του iCloud (από το My Find) και με κάποιον τρόπο συνεχίζει να φαίνεται αυτός ο ιδιοκτήτης. 

Αυτός -το συγκεκριμένο Apple ID τέλοσπάντων που ξεκινάει από s..- είναι ο admin και εσύ ο guest. 

Αν μιλήσεις με Apple, και απόδειξη αγοράς να τους δείξεις, πάλι αυτόν θα αναζητήσουν.

Μακάρι να κάνω λάθος !!!!

😔

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου, Το μαγαζί λεγόταν wild share picture, και ήταν στην Αγγλία. Τον ιδιοκτήτη δεν μπορώ να τον βρω γιατί έχει κλείσει το κατάστημα του πλέον και ούτε μπορώ να του στείλω μήνυμα στο eBay. Το email για να επικοινωνήσω δεν το βλέπω παρα μόνο το αρχικό γράμμα και ότι είναι gmail. 
 

Θα δείξει, θα επικοινωνήσω αυριο με τα κεντρικά της apple στην Αθήνα και θα δω τι στοιχεία θα μου ζητήσουν, θα τα μαζέψω, θα τα στείλω και θα ελπίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...