Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία ιστοσελίδας δωρεάν


manana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας! Θα ήθελα την βοήθειά σας! 

Θέλω να δημιουργήσω μια ιστοσελίδα δωρεάν! Χωρίς να πληρώνω κάθε μήνα κάποιο ποσό , ούτε όμως και για την κατασκευή της!

Το θέμα θα είναι για έναν ηθοποιό! Οπότε θα περιέχει μέσα βιογραφικό, εμφανίσεις, φωτογραφίες κλπ. Για να προλάβω αντιδράσεις είναι φίλος μου, οπότε υπάρχει και συγκατάθεση ( αν και θα του το κάνω σαν έκπληξη) 

Θα ήθελα αν αυτό είναι δυνατόν όταν γίνεται αναζήτηση στο google ή γενικά σε μηχανές αναζήτησης, βάζοντας το όνομά του κυρίως  (ή σειρές και θεατρικές παρατάσεις στις οποίες συμμετείχε) να εμφανίζεται η σελίδα.

Ποια πλατφόρμα είναι κατάλληλη; wordpress, webdnode, joomla κάποια άλλη;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Επεξ/σία από manana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Δημιουργία ιστοσελίδας δωρεάν

Αν και σχεδόν you ask for it, θα απαντήσω σοβαρά.

Μπορείς να δημιουργήσεις στατική html σελίδα δωρεάν μέσω Github.
Την πληρωμή για domain κάθε χρόνο δεν την γλυτώνεις (εφόσον λες πως θες να έχεις και σωστό SEO) αλλιώς η σελίδα θα είναι της μορφής https://username.github.io.

Βεβαιώσου πως γνωρίζεις τα limitations πριν προχωρήσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πλατφόρμες που ανέφερες, WordPress Joomla, δημιουργούν δυναμικές σελίδες. Πρακτικά τι σημαίνει αυτό για να μην μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες, ότι θα πρέπει να πληρώσεις για hosting, Server που θα σου φιλοξενεί την σελίδα σου. Για να γλυτώσεις αυτό το έξοδο η μόνη λύση είναι η στατική σελίδα. Ξερά απλά σκέτα HTML αρχεία. Όπως σου είπε ο φίλος από πάνω αυτά μπορείς να τα ανεβάσεις στο GitHub να αγοράσεις και ένα domain (10 - 20 ευρώ το χρόνο) και είσαι έτοιμος. Το ερώτημα είναι αν τελικά μπορείς να τη στήσεις την σελίδα μόνο σου γράφοντας την HTML και το CSS. 

Το θέμα του SEO είναι αρκετά πολύπλοκο από μόνο του και θα πάρει χρόνο να βγουν τα αποτελέσματα 

Επεξ/σία από ZoReN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δωρεάν host που υποστηρίζουν ένα βασικό και απλό wordpress χωρίς πρόβλημα, ή τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν.. μέχρι και domain μπορεί κάποιος να βρει δωρεάν (περισσότερες πληροφορίες στο https://www.getfreedomain.name/).  Το αν αυτό τώρα είναι αρκετά "σοβαρό" για κάποιον ηθοποιό ή γενικός για οποιονδήποτε αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

Όπως και να έχει, αν το θέμα είναι το κόστος, το wordpress σε ενα δωρεάν ή πολύ φθηνό host είναι μονόδρομος για κάποιον ο οποίος δεν έχει επαφή με το αντικείμενο. Υπάρχουν και άπειρα πραγματικά video στα ελληνικά στο youtube, μπορεί κάποιος να παράγει ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 25/9/2023 στις 12:36 ΜΜ, Xvipes είπε

Αν και σχεδόν you ask for it, θα απαντήσω σοβαρά.

Μπορείς να δημιουργήσεις στατική html σελίδα δωρεάν μέσω Github.
Την πληρωμή για domain κάθε χρόνο δεν την γλυτώνεις (εφόσον λες πως θες να έχεις και σωστό SEO) αλλιώς η σελίδα θα είναι της μορφής https://username.github.io.

Βεβαιώσου πως γνωρίζεις τα limitations πριν προχωρήσεις.

Μάλιστα κατάλαβα! 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Στις 26/9/2023 στις 6:37 ΜΜ, ZoReN είπε

Οι πλατφόρμες που ανέφερες, WordPress Joomla, δημιουργούν δυναμικές σελίδες. Πρακτικά τι σημαίνει αυτό για να μην μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες, ότι θα πρέπει να πληρώσεις για hosting, Server που θα σου φιλοξενεί την σελίδα σου. Για να γλυτώσεις αυτό το έξοδο η μόνη λύση είναι η στατική σελίδα. Ξερά απλά σκέτα HTML αρχεία. Όπως σου είπε ο φίλος από πάνω αυτά μπορείς να τα ανεβάσεις στο GitHub να αγοράσεις και ένα domain (10 - 20 ευρώ το χρόνο) και είσαι έτοιμος. Το ερώτημα είναι αν τελικά μπορείς να τη στήσεις την σελίδα μόνο σου γράφοντας την HTML και το CSS. 

Το θέμα του SEO είναι αρκετά πολύπλοκο από μόνο του και θα πάρει χρόνο να βγουν τα αποτελέσματα 

Κατάλαβα! Μου φαίνεται βουνό βέβαια όλο αυτό που μου περιγράφετε! 

Παρ όλα αυτά πειραματίστηκα δοκιμάζοντας μόνο για να δω πώς λειτουργεί το blogspot.

Δεν ξέρω καν αν θα την παρουσιασω τελικά, όμως έμαθα και μαθαίνω αρκετά!

Ευχαριστώ πολύ! 

Στις 26/9/2023 στις 8:21 ΜΜ, riznik είπε

Υπάρχουν δωρεάν host που υποστηρίζουν ένα βασικό και απλό wordpress χωρίς πρόβλημα, ή τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν.. μέχρι και domain μπορεί κάποιος να βρει δωρεάν (περισσότερες πληροφορίες στο https://www.getfreedomain.name/).  Το αν αυτό τώρα είναι αρκετά "σοβαρό" για κάποιον ηθοποιό ή γενικός για οποιονδήποτε αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

Όπως και να έχει, αν το θέμα είναι το κόστος, το wordpress σε ενα δωρεάν ή πολύ φθηνό host είναι μονόδρομος για κάποιον ο οποίος δεν έχει επαφή με το αντικείμενο. Υπάρχουν και άπειρα πραγματικά video στα ελληνικά στο youtube, μπορεί κάποιος να παράγει ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. 

Ωραία! Θα το δω και αυτό! 

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, manana είπε

Μάλιστα κατάλαβα! 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Κατάλαβα! Μου φαίνεται βουνό βέβαια όλο αυτό που μου περιγράφετε! 

Παρ όλα αυτά πειραματίστηκα δοκιμάζοντας μόνο για να δω πώς λειτουργεί το blogspot.

Δεν ξέρω καν αν θα την παρουσιασω τελικά, όμως έμαθα και μαθαίνω αρκετά!

Ευχαριστώ πολύ! 

Ωραία! Θα το δω και αυτό! 

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Επειδή μιλάς για κάτι τελείως δωρεάν... υπάρχει πάντα και το blogger.com που για κάποιο λόγο βλέπω ότι δεν το αναφέρει κανείς. Οι δυνατότητες που έχεις ως δωρεάν εργαλείο νομίζω είναι αρκετά καλές και είναι και εύκολο στην χρήση. Απλά όπως ανέφερε και ο @Xvipes αν δεν πληρώσεις για domain θα είναι της μορφής: otisouaresei.blogspot.com 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειναι υποχρεωτικό να αγοράσετε .gr domain τότε μπορείτε να βρείτε πολύ φτηνά domains στην Namecheap (www.namecheap.com). Ειδικά σε Black Friday περιόδους εχω αγοράσει domains με  1-2 ευρώ το χρόνο. Νομίζω ειναι αστείο ποσό για να το συζητάμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2023 στις 1:57 ΜΜ, rafinos είπε

Επειδή μιλάς για κάτι τελείως δωρεάν... υπάρχει πάντα και το blogger.com που για κάποιο λόγο βλέπω ότι δεν το αναφέρει κανείς. Οι δυνατότητες που έχεις ως δωρεάν εργαλείο νομίζω είναι αρκετά καλές και είναι και εύκολο στην χρήση. Απλά όπως ανέφερε και ο @Xvipes αν δεν πληρώσεις για domain θα είναι της μορφής: otisouaresei.blogspot.com 

Σε αυτό ακριβώς,όπως είπα και πιο πάνω, δουλεύω τώρα και πειραματίζομαι στο πώς το φτιάχνεις και τι δυνατότητες έχεις! Είδα ότι υπάρχουν αρκετές σελίδες τύπου blabla.blogspot.com, οι οποίες ανάλογα με το θέμα είναι εμφανείς στην αναζήτηση! 

Σε ευχαριστώ πολύ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα φαίνεται στις αναζητήσεις είναι ξεκάθαρα θέμα SEO. Το περιεχόμενο και οι λέξεις κλειδιά είναι μεγάλο θέμα. Πάντως αφού μιλάς για site παρουσίασης ατόμου, νομίζω ότι δεν θα είναι δύσκολο και το να βγαίνει στις πρώτες αναζητήσεις το official site ενός καλλιτέχνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2023 στις 6:15 ΜΜ, rafinos είπε

Το αν θα φαίνεται στις αναζητήσεις είναι ξεκάθαρα θέμα SEO. Το περιεχόμενο και οι λέξεις κλειδιά είναι μεγάλο θέμα. Πάντως αφού μιλάς για site παρουσίασης ατόμου, νομίζω ότι δεν θα είναι δύσκολο και το να βγαίνει στις πρώτες αναζητήσεις το official site ενός καλλιτέχνη. 

Αυτό είναι το μεγαλύτερο συνήθως πρόβλημα! Οι σωστές λέξεις κλειδιά οι οποίες θα βοηθήσουν στο sτην αναζήτηση!

Και εγώ σε αυτό ελπίζω ότι από την στιγμή που πρόκειται για καλλιτέχνη θα είναι ίσως πιο εύκολα γ πράγματα! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...