Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός οθόνης


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρησιμοποιώ τα υγρά μαντηλάκια W5 του lidl για τον καθαρισμό των οθονών. Το πρόβλημα μου είναι ότι μια οθόνη κάτι έχει, σαν λεκέ... Δε μπορώ να καταλάβω τι έπεσε διότι είναι καινούργια, έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα. Ίσως την ακούμπησα με λερωμένα χέρια.  Προσπάθησα να τρίψω λίγο με τα πανάκια αλλα δε καθαρίζει. Έχετε καμια λύση; κανένα σπρέυ, κάτι τελοσπάντων. Δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά επειδή είναι καινούργια η οθόνη μου τη δίνει. Υπο γωνία φαίνεται.

Παρόμοιο θέμα είχα και έχω ακόμα σε παλαιότερη οθόνη όπου και σε αυτή δεν έφευγε ο λεκές και παραμένει ακόμα. Δε θέλω να αδειάσω κανένα μπουκάλι άζαξ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως έχει πρόβλημα το πάνελ, πχ από κάνα ζούληγμα;

Μια φωτό θα βοηθούσε.

Προσωπικά όλες μου τις οθόνες τις καθαρίζω με άζαξ(/χαρτί ρολό κουζίνας) και με direct ψεκασμό αρκετές φορές, από απόσταση φυσικά και προσεκτικά.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, nickol-us said:

Μήπως έχει πρόβλημα το πάνελ, πχ από κάνα ζούληγμα;

Μια φωτό θα βοηθούσε.

Προσωπικά όλες μου τις οθόνες τις καθαρίζω με άζαξ(/χαρτί ρολό κουζίνας) και με direct ψεκασμό αρκετές φορές, από απόσταση φυσικά και προσεκτικά.

οχι δεν έχει πρόβλημα. Βρωμιά είναι, λεκές. Ίσως καφές, μπορεί με λερωμένα χέρια να την ακούμπησα. Δε ξέρω κατα πόσο θα φανεί στη φωτογραφία. Αφού κι εγώ για να το δω πρέπει να κοιτάω σε μαύρο φόντο και υπο γωνία. Σε ένα σημείο το έκανα λίγο με το νύχι και έφυγε. Σε ένα άλλο όμως είναι λίγο διαφορετικό. Φαντάσου να πατάς με δύναμη το δάχτυλο πάνω στην οθόνη. Θα αφήσει κάτι σαν δαχτυλιά.

Η οθόνη αγοράστηκε άψογη. Την είχα πατήσει παλαιότερα με καμένο πιξελ και αυτή τη φορά την ξεψάχνισα. Δεν είχε τίποτα. Να δοκιμάσω με άζαξ; Είχα δει και κάτι σπρευ κάπου, δε ξέρω αν κάνουν δουλειά.

Γενικά δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά μου τη δίνει επειδή είναι καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Mε τις crt παλαιοτερα δεν ειχαμε προβλημα, σαπουναδα, αζαξ. Στις μοντερνες οθονες συστηνουν να τα αποφευγουμε. Δεν τα εχω δοκιμασει ποτε. Το χαρτι κουζινας αφινει καποια ιχνη. Καπου διαβασα, το δοκιμασα και λειτουργει. με ενα μαλακο πανακι (σαν αυτα που καθαριζουμε τα γυαλια μας) βουτιγμενο σε ενα διαλυμα απο 3 μερη νερο κι 1 λευκο ξυδι, την περναω και γινεται πέντακαθαρη. (λευκο ξυδι, ισως γιατι το αλλο περιεχει χρωστικες ουσιες). Δεν μου εχει τυχει καποιος ιδιαιτερος λεκες, αλλα καπνιζω στον χωρο και οι οθονες μου γεμιζουν νικοτυνη. Τις καθαριζω λοιπον μια φορα την εβδομαδα, με αυτον τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...