Προς το περιεχόμενο

Το DJI Mini 4 Pro έρχεται με κάμερα 4K, βάρος 249 γραμμάρια και χαρακτηριστικά από τη Mavic σειρά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, cumulus said:

Δεν το ειχα.Απλα σου λενε οτι αμα το βρεις και εχεις ζητησει το νεο στειλτο πισω για θα ειναι μπλοκαρισμενο.Θελουν να καλυψουν την περιπτωση να εχεις ζητησει αντικατασταση ,αλλα να εχεις βρει και το παλιο,οποτε με λιγοτερα χρηματα να εχεις παρει καινουργιο

Αφού έπεσε 50 μέτρα από εσένα. Τόσο δύσβατο ήταν το σημείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
44 λεπτά πριν, fivdis είπε

Η εικόνα δείχνει αυτό που έγραψα. Που διαφωνούμε;

Πουθενά! Λέω απλά πως σαν μέτρο δεν είναι κάτι παράλογο και έχει να κάνει με την ασφάλεια.  Τα 120 μέτρα είναι ένα υπερ αρκετό ύψος για αυτές τις συσκευές που απευθύνονται κυρίως σε ερασιτέχνες, από τους οποίους ελάχιστοι έχουν πάρει τη βασική εκπαίδευση και ακολουθούν την εξής διαδικασία: αγοράζω το drone, ανοίγω το πακέτο, το φορτίζω, πιάνω το remote και ..."οι ουρανοί είναι δικοί  μου"! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Από το σημείο που απογειώνεσαι.  

Στη φωτό αυτή ας πούμε είναι πάνω από 400 μέτρα το υψόμετρο από την επιφάνεια της θάλασσας μιας και η απογείωση έγινε από πλαγιά κάπου στα 400m. Ο κανόνας των 120m είναι για την ασφάλεια όλων μας και όχι επειδή κάποιος θέλει να μας κάνει τη ζωή δύσκολη. Απλά από όσα παρατηρώ, έχω καταλήξει πως το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν drone δεν έχει ιδέα από βασικούς κανόνες ασφαλείας και νομίζουν πως μπορούν να κάνουν ο,τι θέλουν! 

Kardamylli.jpg

Ενημερωτικά και πάντα φιλικά όσους κανόνες ασφαλείας έχω μάθει εγώ στη ζωή μου τους μισούς να ήξεραν όσοι πετάνε ένα drone . 

12 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πουθενά! Λέω απλά πως σαν μέτρο δεν είναι κάτι παράλογο και έχει να κάνει με την ασφάλεια.  Τα 120 μέτρα είναι ένα υπερ αρκετό ύψος για αυτές τις συσκευές που απευθύνονται κυρίως σε ερασιτέχνες, από τους οποίους ελάχιστοι έχουν πάρει τη βασική εκπαίδευση και ακολουθούν την εξής διαδικασία: αγοράζω το drone, ανοίγω το πακέτο, το φορτίζω, πιάνω το remote και ..."οι ουρανοί είναι δικοί  μου"! :) 

Επίσης ναι φίλε μου οι ουρανοί είναι δική μας. Δεν ανήκουν σε κανέναν πως να το κάνουμε δηλαδή υπάρχει και κάτι σε αυτόν τον πλανήτη που δεν ανήκει σε κάποιον και αυτό είναι ο ουρανός. Όσο και να θέλουν μερικοί άνθρωποι να νομίζουν ότι σε όλα πρέπει να υπάρχουν νόμοι και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Με συγχωρείς αλλά έχω άλλη άποψη για την ελευθερία από την έχουν κάποια άλλη.

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Αυτό είναι υποχρεωτικό βάση νομοθεσίας σε ΕΕ. 

Υποχρεώσεις και νόμοι ο καθένας στην κοινωνία του και στο σπίτι του στην ιδιοκτησία του δηλαδή .γενικά ο ουρανός ανήκει σε όλους και δεν μπορεί να υπάγεται σε νόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Ενημερωτικά και πάντα φιλικά όσους κανόνες ασφαλείας έχω μάθει εγώ στη ζωή μου τους μισούς να ήξεραν όσοι πετάνε ένα drone . 

Επίσης ναι φίλε μου οι ουρανοί είναι δική μας. Δεν ανήκουν σε κανέναν πως να το κάνουμε δηλαδή υπάρχει και κάτι σε αυτόν τον πλανήτη που δεν ανήκει σε κάποιον και αυτό είναι ο ουρανός. Όσο και να θέλουν μερικοί άνθρωποι να νομίζουν ότι σε όλα πρέπει να υπάρχουν νόμοι και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Με συγχωρείς αλλά έχω άλλη άποψη για την ελευθερία από την έχουν κάποια άλλη.

Υποχρεώσεις και νόμοι ο καθένας στην κοινωνία του και στο σπίτι του στην ιδιοκτησία του δηλαδή .γενικά ο ουρανός ανήκει σε όλους και δεν μπορεί να υπάγεται σε νόμους.

Εχμ... 🤪

Ακριβώς επειδή ο ουρανός είναι πάνω από τα κεφάλια όλων μας, οφείλουμε να έχουμε κανόνες ώστε να μην πετάει ο κάθε άσχετος συσκευές που μπορούν να προκαλέσουν ατυχήματα (από τραυματισμούς, μέχρι θανάτους ή και απλές ενοχλήσεις)...

Αν αυτό δεν γίνεται σεβαστό από κάποιους, έχουμε πρόβλημα και μάλιστα πολύ σοβαρό!

Πάω τώρα στο αεροδρόμιο να πετάξω το drone μου την ώρα που απογειώνεται ένα Airbus, γιατί θέλω ένα πολύ καλό πλάνο ακριβώς από μπροστά του μιας και ο ουρανός είναι ΔΙΚΟΣ μου βεβαίως βεβαίως! 😛 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αρθρο γα το νεο mini drone της DJI καταληξαμε να μιλαμε για δασοπυροσβεση και πολιτικες. Απλα λεω...

Σε αλλα νεα, μικρη αναβαθμιση απο το Mini 3 Pro κυριως για κατοχους Mini 2 pro και πριν.

Ωραια η προσθηκη omnidirectional obstacle avoidance αλλα οι αισθητηρες ειναι οπτικο οποτε προσοχη γιατι το βραδυ δεν βλεπουν ουτε ελεφαντα ενω και κατα την ημερα σε συνθηκες περιορισμενης ορατοτητας δεν ειναι αξιοπιστοι οπως πολλοι κατοχοι Air 3 εχουν ηδη ανακαλυψει με πονο.

Συνεπως δεν εμπιστευομαστε απολυτα την αποφυγη εμποδιων και φροντιζουμε να παιρνουμε γενικα το ελαχιστο δυνατο ρισκο κατα την πτηση (δεν αναφερομαι σε κανονες ασφαλειας που πρεπει να τηρουνται απαρεγκλιτα) γιατι το κοστος και οχι μονο ποναει.

Επεξ/σία από Bluedive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 λεπτά πριν, Bluedive είπε

 

Σε αλλα νεα, μικρη αναβαθμιση απο το Mini 3 Pro κυριως για κατοχους Mini 2 pro και πριν.

Ωραια η προσθηκη omnidirectional obstacle avoidance αλλα οι αισθητηρες ειναι οπτικοι οποτε προσοχη γιατι το βραδυ δεν βλεπουν ουτε ελεφαντα ενω και κατα την ημερα σε συνθηκες περιορισμενης ορατοτητας δεν ειναι αξιοπιστοι οπως πολλοι κατοχοι Air 3 εχουν ηδη ανακαλυψει με πονο.

Συνεπως δεν εμπιστευομαστε απολυτα την αποφυγη εμποδιων και φροντιζουμε να παιρνουμε γενικα το ελαχιστο δυνατο ρισκο κατα την πτηση (δεν αναφερομαι σε κανονες ασφαλειας που πρεπει να τηρουνται απαρεγκλιτα) γιατι το κοστος και οχι μονο ποναει.

Και γω που έχω το mini 3 pro δεν νιώθω πως καίγομαι για αναβάθμιση! Μου λείπει προφανώς και η προστασία από εμπόδια στο πάνω μέρος κλπ αλλά δεν είναι και κάτι τόσο τραγικό. Ειδικά όπως λες κι εσύ όταν το βράδυ ή γενικώς σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού δεν λειτουργεί σχεδόν τίποτα από αυτά και βασίζεσαι μόνο ...στα μάτια σου! :) 

Κατά τα άλλα η κάμερα είναι σχεδόν ίδια (με λίγη καλύτερη συμπεριφορά στα νυχτερινά πλάνα και προσφέρει και HLG), καθώς και οι μπαταρίες του μαζί με το χρόνο πτήσης.

Για κάποιον πάντως που θέλει τώρα να αγοράσει ένα μικρό και ελαφρύ drone αλλά με specs πολύ μεγαλύτερων (και ακριβότερων) μοντέλων, είναι η καλύτερη επιλογή το νέο mini 4 pro! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Just_travel_everywhere said:

Ενημερωτικά και πάντα φιλικά όσους κανόνες ασφαλείας έχω μάθει εγώ στη ζωή μου τους μισούς να ήξεραν όσοι πετάνε ένα drone . 

Επίσης ναι φίλε μου οι ουρανοί είναι δική μας. Δεν ανήκουν σε κανέναν πως να το κάνουμε δηλαδή υπάρχει και κάτι σε αυτόν τον πλανήτη που δεν ανήκει σε κάποιον και αυτό είναι ο ουρανός. Όσο και να θέλουν μερικοί άνθρωποι να νομίζουν ότι σε όλα πρέπει να υπάρχουν νόμοι και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Με συγχωρείς αλλά έχω άλλη άποψη για την ελευθερία από την έχουν κάποια άλλη.

Υποχρεώσεις και νόμοι ο καθένας στην κοινωνία του και στο σπίτι του στην ιδιοκτησία του δηλαδή .γενικά ο ουρανός ανήκει σε όλους και δεν μπορεί να υπάγεται σε νόμους.

ΛΟΛ:lol:
"Δυστυχώς" η ΥΠΑ και η EASA δεν συμμερίζονται την αναρχομποέμ προσέγγιση σου στο θέμα "ασφάλεια πτήσεων".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα οτι απο το χειριστήριο μπορεί το 120μ να αλλάξει με μέγιστο 500μ ύψος. Ισχύει κάτι τέτοιο ή ειναι παλαιότερο option που πλέον δεν υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εχμ... 🤪

Ακριβώς επειδή ο ουρανός είναι πάνω από τα κεφάλια όλων μας, οφείλουμε να έχουμε κανόνες ώστε να μην πετάει ο κάθε άσχετος συσκευές που μπορούν να προκαλέσουν ατυχήματα (από τραυματισμούς, μέχρι θανάτους ή και απλές ενοχλήσεις)...

Αν αυτό δεν γίνεται σεβαστό από κάποιους, έχουμε πρόβλημα και μάλιστα πολύ σοβαρό!

Πάω τώρα στο αεροδρόμιο να πετάξω το drone μου την ώρα που απογειώνεται ένα Airbus, γιατί θέλω ένα πολύ καλό πλάνο ακριβώς από μπροστά του μιας και ο ουρανός είναι ΔΙΚΟΣ μου βεβαίως βεβαίως! 😛 

Αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα; Το ότι είναι νορμάλ να πετάω σε αεροδρόμια; Αυτό είναι το πρόβλημα που έχουμε γενικά η ανθρωπότητα και περισσότερο οι έλληνες ότι πάντα πιάνουμε τα άκρα. Δεν ξέρουμε τι σημαίνει μία μέση κατάσταση οπότε λέμε από το να έχουμε ελευθερους ουρανούς και να κάνει ο καθένας ό,τι του κατέβει ας βάλουμε νόμους και στον αέρα. Βάλε και μια μάσκα στο στόμα σου έτσι γιατί υπάρχει νόμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, Just_travel_everywhere είπε

Αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα; Το ότι είναι νορμάλ να πετάω σε αεροδρόμια; Αυτό είναι το πρόβλημα που έχουμε γενικά η ανθρωπότητα και περισσότερο οι έλληνες ότι πάντα πιάνουμε τα άκρα. Δεν ξέρουμε τι σημαίνει μία μέση κατάσταση οπότε λέμε από το να έχουμε ελευθερους ουρανούς και να κάνει ο καθένας ό,τι του κατέβει ας βάλουμε νόμους και στον αέρα. Βάλε και μια μάσκα στο στόμα σου έτσι γιατί υπάρχει νόμος.

Όχι, δεν κατάλαβα αυτό. Απλά είμαι ευγενικός. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Mini 3 pro.

Ωραίο το 4 αλλά για μένα δεν αξίζει η αναβάθμιση. Καλή η μεγαλύτερη κάλυψη από τους αισθητήρες και τα slowmo όμως δεν φέρνουν μεγάλες ανατροπές όπως από το 2->3.

Οτι δεν υπάρχει παιδεία σε "πιλότους" drone είναι γνωστό, σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει καν κοινή λογική, ο άλλος το πετάει μπροστά στο μπαλκόνι του X να δει τι γίνεται, ο άλλος το πετάει πάνω από τα κεφάλια random ανθρώπων. Θα γίνει καμιά σοβαρή μαλακία και θα την πληρώσουμε όλοι.

Προφανώς η συγκεκριμένη σειρά δεν κάνει για δασοπυρόσβεση, είναι πολύ ελαφριά και τα παίρνει ο αέρας από ένα σημείο και πέρα.
Υπάρχουν τα μεγάλα αδέλφια της DJI που είναι γομάρια και δεν τα ζορίζει ο αέρας, με δυνατές κάμερες, θερμικές κλπ, άλλη κατηγορία τιμής αλλά αξίζει να πάρουν μερικά στην πυροσβεστική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η DJI είναι μεγάλη εταιρεία. Εχω με το Mini 2 ήδη κάνει 50h, 400Km & 400 πτήσεις με μια μόνο πτώση λόγω απώλειας μιας έλικας και κάποια δυσλειτουργία στις 300h στο gimbal. Φυσικά έκανα χρήση της κάλυψης Care Refresh το έστειλα στην Ουγγαρία και μου έστειλαν καινούριο και από τότε όλα πάνε μια χαρά. 

Επειδή κάνω πτήσεις μόνο για τοπία, τα βοηθήματα για την αποφυγή εμποδίων μου είναι περιττά. Εαν θα πήγαινα στο Mini 4 Pro θα ήταν μόνο για τις δυνατότητες του αισθητήρα (φωτό & βραδυνά), αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ ακριβό το αντάλλαγμα   

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, papadakn said:

Διάβασα οτι απο το χειριστήριο μπορεί το 120μ να αλλάξει με μέγιστο 500μ ύψος. Ισχύει κάτι τέτοιο ή ειναι παλαιότερο option που πλέον δεν υπάρχει?

Στο mini 3 pro μπορούσες. Η προεπιλογή ήταν 120 μέτρα, αλλά πριν τη πτήση μπορούσες να το ρυθμίσεις στα 500 μέτρα.

Αποτι φαίνεται στο mini 4 pro η προεπιλογή είναι 120 μέτρα και μπορείς μόνο να το μειώσεις. Δες και εδώ πως είναι το μενού: 

 

Επεξ/σία από fivdis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Chris_BMW said:

Αγοράζεις σαν ελληνικό κράτος καμία 100αρια από δαύτα , εκπαιδεύεις ισάριθμο προσωπικό ως χειριστές,προσλαμβάνεις και καμία χιλιάδα δασοφύλακες σαν υποστήριξη και τους αμολάς στα εναπομείναντα δάση της χώρας ..

 Η πρόληψη είναι η σωτηρία και όχι τα μέσα πυρόσβεσης ..

 Η φωτιά θα σβήσει ΜΟΝΟ αν σταματήσει να καίει 

 Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ 

Λύσεις υπάρχουν για πολλά πράγματα. Αλλά για κάποιο λόγο όπως καταλαβαίνουμε ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να τις εφαρμόσουν. 

Τα drones όπως είπες είναι μία από αυτές, οι κάμερες κυκλοφορίας ΠΑΝΤΟΥ, ακόμα και στην τουαλέτα μας μέσα, είναι μία άλλη για να λυθεί το καρκίνωμα της ελληνικής κοινωνίας που λέγεται Οδηγική παιδεία. Όμως κανείς δεν θέλει να λυθεί. 

Οπότε ας μείνουμε στα της είδησης. Πλέον το Μini Pro ευθέως αρχίζει να κανιβαλίζει πωλήσεις από τα μεγαλύτερα drones. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι καλό μοντέλο για την DJI, υπό την έννοια ότι απτη μία κάνει όποιον έχει τα χρήματα να πάει σε αυτό και όχι πχ στο Air (που είναι μία κλάση πάνω τιμολογιακά), απ'την άλλη τον εντελώς χομπίστα που θα το πετάξει 4-5 φορές το χρόνο (πχ εγώ), με κάνει να μη θέλω/μην μπορώ να το αγοράσω. 

Θα επιμένω στην ίδια παρατήρηση που είχα κάνει και πέρισι, το Mini 2 είναι ΜΑΚΡΑΝ το πιο value for money drone της DJI. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...