Προς το περιεχόμενο

RX 6700XT DOA?


DeadOrSomething
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από DeadOrSomething,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βοήθεια...

Μόλις έβαλα στο PC καινούρια κάρτα γραφικών. (Saphire RX 6700XT PULSE). Την πήρα απο το πλαίσιο γιατί έρχεται μαζί με το starfield.

Υπόλοιπο hardware:

Corsair TX650 M 650W 80 Plus Gold

B550 Aorus Elite V2

Ryzen 5 5600g

16GB DDR4 (2X8) @3200MHZ

Βάζω την GPU, και η οθόνη μου δεν κάνει καθόλου detect το Display. Δοκίμασα και HDMI και την τηλεόραση μου.

Σημείωση 1 : Όταν εχω την GPU τα φωτα της MOBO δεν ανάβουν ούτε σαλεύει η κάρτα. Οταν τη βγάζω τελείως και συνδέομαι στον APU όλα καλά.

Σημείωση 2 : Μία και μοναδική φορά δούλεψε (στα 480p ξέρω γω), ανάψαν τα φώτα κανονικά, μπήκα στο safe mode να βάλω drivers, αλλα μόλις εκλεισε πάλι δεν έβγαζε σήμα. Με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω ούτε κανονικά restart. Έχω δοκιμάσει να ξανασυνδέσω τα πάντα αλλα τίποτα.

Δεν είχα ποτέ παρόμοιο θέμα και στο ίδιο σύστημα είχα και άλλες GPU.

Έχει κανείς καμία ιδέα?

382148819_211464985278170_5209754051834734285_n.jpg

382222547_368451728853920_7085273091670302788_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα περιγράφεις ή DOA ή τροφοδοτικό.

Βλέποντας τα specs του τροφοδοτικού σου...αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει 2 gpu outputs. Τι ακριβώς ρεύματα συνδέεις?

Έχεις άλλο pc κοντά να την δοκιμάσεις μια και είναι πιο εύκολο από το να ψάχνεσαι για τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Έχει 2 pcie outputs κανονικά και τα χρησιμοποιώ και τα 2.

 

Εν τέλει, πάνω στην απελπισία είπα να δω το κουτί της Dell αν έχει κάνα παραπάνω DP γιατί χρησιμοποιούσα ένα δικό μου. Είχε μέσα ένα, το βαλα και δούλεψε κανονικά. Τζάμπα έβαζα και έβγαζα πράγματα 4 ώρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόκκινο το φωτάκι δεν άναβε όντως οταν έβαζα την GPU. Κάνα 2 φορές μόνο άναψε. Δε φαντάστηκα οτι μπορεί να ήθελε άλλο display απλά. Με το ίδιο καλώδιο έχω συνδέσει RX570,2060super,3060ti,3070 απροβλημάτιστα. Τι να πω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...