Προς το περιεχόμενο

Βλάβη Samsung TV QLED QE50Q60TAUXXH


Petrotos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Χρόνια αναγνώστης πρώτη φορά γράφω δυστυχώς για δική μου περίπτωση και θέλω τη γνώμη σας.

Άνοιξα προχτές την τηλεόρασή μου και μετά από 4-5 δευτερόλεπτα κλείνει μόνη της και ξανανοίγει για 2 δευτερόλεπτα ,μετά ξανακλείνει μόνη της ξανανοίγει κτλ, και αυτό γίνεται συνέχεια μέχρι να τη βγάλω από τη πρίζα. Δυστυχώς είναι εκτός εγγύησης και δε ξέρω τι να κάνω. Αρχικά σκέφτηκα το firmware μήπως φταίει αλλά ίσως έχει να κάνει με το τροφοδοτικό ή με κάτι που κόβει το ρεύμα σαν προστασία οθόνης και για αυτό ανοιγοκλείνει? Αν ξέρετε κάτι θα με βοηθούσε πολύ.

 

Υ.Γ.1. Μίλησα με Samsung και θα με καλέσουν τις επόμενες μέρες.

Υ.Γ.2. Δυστυχώς μένω στη νησιωτική χώρα γεγονός που κάνει πιο χρονοβόρα και ίσως και κοστοβόρα την όλη διαδικασίας!

 

Σας ευαχριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/9/2023 στις 4:52 ΜΜ, Petrotos3 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Χρόνια αναγνώστης πρώτη φορά γράφω δυστυχώς για δική μου περίπτωση και θέλω τη γνώμη σας.

Άνοιξα προχτές την τηλεόρασή μου και μετά από 4-5 δευτερόλεπτα κλείνει μόνη της και ξανανοίγει για 2 δευτερόλεπτα ,μετά ξανακλείνει μόνη της ξανανοίγει κτλ, και αυτό γίνεται συνέχεια μέχρι να τη βγάλω από τη πρίζα. Δυστυχώς είναι εκτός εγγύησης και δε ξέρω τι να κάνω. Αρχικά σκέφτηκα το firmware μήπως φταίει αλλά ίσως έχει να κάνει με το τροφοδοτικό ή με κάτι που κόβει το ρεύμα σαν προστασία οθόνης και για αυτό ανοιγοκλείνει? Αν ξέρετε κάτι θα με βοηθούσε πολύ.

 

Υ.Γ.1. Μίλησα με Samsung και θα με καλέσουν τις επόμενες μέρες.

Υ.Γ.2. Δυστυχώς μένω στη νησιωτική χώρα γεγονός που κάνει πιο χρονοβόρα και ίσως και κοστοβόρα την όλη διαδικασίας!

 

Σας ευαχριστώ εκ των προτέρων..

backlight issues

99,99%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LCD panel έφταιγε τελικά..η επιδιόρθωση από την εταιρία ήταν ασύμφορη οπότε βραχυκύκλωσα 3 pins και πλέον δεν επανεκκινεί ξ οθόνη και η ποιότητά της έπεσε στο 85%... Κάτι είναι και αυτό! Ευχαριστώ για το response!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστο προβλημα με το πανελ σε αυτο το μοντελο,καποιοι στο ιντερνετ βγαζουν το εναν flex της οθονης και βαζουν ταινια στα πινς και δουλευει,το εχω κανει κα εγω σε lg και δουλεψε μονο για ενα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 17/10/2023 στις 7:52 ΜΜ, Petrotos3 είπε

Το LCD panel έφταιγε τελικά..η επιδιόρθωση από την εταιρία ήταν ασύμφορη οπότε βραχυκύκλωσα 3 pins και πλέον δεν επανεκκινεί ξ οθόνη και η ποιότητά της έπεσε στο 85%... Κάτι είναι και αυτό! Ευχαριστώ για το response!

Καλησπέρα φίλε μου δυστυχώς παθών στο ίδιο μοντέλο ίδια πάθηση, λογικά θα έπρεπε να παρατηρήσεις και κάποιες αχνές οριζόντιες μαύρες γραμμές στο πάχος τρίχας.Την πρώτη φορά μου αντικατέστησαν το panel εντός εγγύησης 3 μήνες πριν την λήξη τής, έκτοτε πέρασε 1 χρόνος και τρεις μήνες και ξανά μάνα το ίδιο η πουστια όμως είναι πως ενώ στο άρθρο 4 του υπουργείου ανάπτυξης γράφει "Σε περίπτωση αντικατάστασης του αγαθού ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο αγαθό ή ανταλλακτικό εκτός αν ορίζεται διαφορετικά" μετά από επικοινωνία με Samsung με παρέπεμψαν στους όρους τους οι οποίοι αναφέρουν "Η υποχρέωση της Samsung βάσει της εγγύησης περιορίζεται στην επισκευή του προϊόντος ή την αντικατάσταση του προϊόντος ή του ελαττωματικού μέρους, κατά την κρίση της. Τα επισκευασμένα μέρη ή τα μέρη αντικατάστασης του προϊόντος Samsung θα παρέχονται σε μια βάση ανταλλαγής και θα είναι είτε νέα, είτε ανακατασκευασμένα προϊόντα, εξίσου λειτουργικά με νέα. Η περίοδος ισχύος της εγγύησης κατόπιν της επισκευής (με ή χωρίς αντικατάσταση ανταλλακτικών) θα είναι ίση με το υπόλοιπο της αρχικής περιόδου εγγύησης" η ερώτηση μου είναι πρώτον Τι κόστος επισκευής σου είπαν και όταν λες βραχυκυκλωσες 3 pins τι ακριβώς έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ευχαριστώ για την μακροσκελή απάντηση σου!

Μου είπαν στα 280,αλλά έτσι όπως το έκανα φαίνεται στην εικόνα και όχι έντονα 3-4 οριζόντιες γραμμές .οι δύο είναι κάτω κάτω και η άλλη στην μέση. 

Πολλά θεώρησα και τα 280 και δυστυχώς επειδή μένω σε νησί δε το κυνηγησα πολύ.. Είπα οκ έπεσε η ποιότητα αλλά τουλάχιστον δεν χρειάστηκε να δώσω λεφτά...γτ και τα 280 τα θεωρώ αρκετά..

Όπως και να έχει η επόμενη τηλεόραση σίγουρα δε θα είναι Samsung. Μου φαίνεται απίστευτο ότι τέτοιες βλάβες και κυρίως μετα την εγγύηση να  γίνονται σε αρκετούς.

Όσον αφορά τα pins, έκανα τη διαδικασία σύμφωνα με ένα βίντεο στο YouTube. Άνοιξα την τηλεόραση, και πήγα στο σημείο της βραχυκυκλωσης μιας Φύσσας..εκεί έβαλα χαρτοπαιξία στα pins ..Δοκιμαστικά μέχρι να πετύχω όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα.. Όταν είχα μόνο αυτές τις γραμμές το άφησα και πλέον έτσι βλέπω τωρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Petrotos3 είπε

Καταρχήν, ευχαριστώ για την μακροσκελή απάντηση σου!

Μου είπαν στα 280,αλλά έτσι όπως το έκανα φαίνεται στην εικόνα και όχι έντονα 3-4 οριζόντιες γραμμές .οι δύο είναι κάτω κάτω και η άλλη στην μέση. 

Πολλά θεώρησα και τα 280 και δυστυχώς επειδή μένω σε νησί δε το κυνηγησα πολύ.. Είπα οκ έπεσε η ποιότητα αλλά τουλάχιστον δεν χρειάστηκε να δώσω λεφτά...γτ και τα 280 τα θεωρώ αρκετά..

Όπως και να έχει η επόμενη τηλεόραση σίγουρα δε θα είναι Samsung. Μου φαίνεται απίστευτο ότι τέτοιες βλάβες και κυρίως μετα την εγγύηση να  γίνονται σε αρκετούς.

Όσον αφορά τα pins, έκανα τη διαδικασία σύμφωνα με ένα βίντεο στο YouTube. Άνοιξα την τηλεόραση, και πήγα στο σημείο της βραχυκυκλωσης μιας Φύσσας..εκεί έβαλα χαρτοπαιξία στα pins ..Δοκιμαστικά μέχρι να πετύχω όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα.. Όταν είχα μόνο αυτές τις γραμμές το άφησα και πλέον έτσι βλέπω τωρα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου!

Σήμερα μίλησα με το service της Samsung και μου έδωσαν κόστος περίπου στα 400€ και άκουσον άκουσον όταν τους ρώτησα τι εγγύηση θα έχω μετά από την επισκευή μου είπαν 1 μήνα ΤΡΑΓΙΚΟΊ!! Αν θυμάσαι και θέλεις μπορείς να γράψεις το link από το YouTube? Και πάλι σε ευχαριστώ και καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...