Προς το περιεχόμενο

Xiaomi to root or not to root?


bananasplit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά! είχα ανεβάσει προηγούμενο θέμα που ζητούσα οδηγίες για full backup στο xiaomi μου. Μου είχατε πει τότε, πως δε γινόταν να πάρω αν δεν ήταν rooted. Αποφάσισα να κάνω επαναφορά, και να ξεκινήσω από την αρχή. Τώρα, είμαι στο εξής σταυροδρόμι. αν το κάνω root, κάποιες εφαρμογές, όπως τα backup κλπ, θα λειτουργούν άψογα. (ΕΠΙΣΗΣ, ίσως απαλλαγώ από τις τόσο ενοχλητικές διαφημίσεις των Xiaomi, αν κατάλαβα καλά κάποιους οδηγούς). αν όμως κάνω root, εφαρμογές όπως το netflix, η alphabank, η nova κλπ, δε θα λειτουργούν. Υπάρχει τρόπος να τα πετύχω και τα δύο; δηλαδή και να κάνω root, αλλά και να λειτουργούν κάποιες εφαρμογές σε "ασφαλές" περιβάλλον, ώστε να μην με μπλοκάρει, και να μην υπάρχει και πρόβλημα ασφάλειας; τι θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει τρόπος να κρύψεις το root από διάφορες εφαρμογές όπως πχ το magisk deny list ομως κάποιες εφαρμογές μπορεί και πάλι να καταλάβουν ότι έχεις πειράξει το σύστημα και να μην τρέξουν. Τώρα όσο αφορά την ασφάλεια έχω ακούσει για μια εφαρμογή που λέγεται shelter αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, bananasplit said:

έχεις κάποια συγκεκριμένη να προτείνεις; έχω χρόνια να ασχοληθώ..

Χρησιμοποιώ LineageOS τα τελευταία χρόνια, χωρίς κανένα παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...