Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή Mercedes από mobile.de


nasos96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, nasos96 είπε

Ξέρει κάποιος χοντρικά πόσο βγαίνει? 

Δλδ, το αμάξι κάνει 12.000 ποσα είναι τα κόστη τελωνείου + πινακίδες κλπ έγγραφα?  Έστω πάω εγώ Γερμανία και γυρίζω το αυτοκίνητο οδικώς 

 

Φίλε μου επειδή την έκανα την διαδικασία αρχές καλοκαιριού ισχύει ότι σου είπαν πιο πάνω. Αν δεν έχεις την άδεια του αυτοκινήτου δεν μπορεί να σου πει κανένας τι ακριβώς θα πληρώσεις. Παίζουν πολλά ρόλο. Πρπει να ξέρεις πόσο είχε το ακριβώς ίδιο μοντέλο με τα ίδια έξτρα τιμή πώλησης Ελλάδα. Και πρπει να ξέρεις και σε αυτό που θέλεις Χρονολογία, χλμ, έξτρα κλπ.

Ένα θερμαινόμενο κάθισμα η μία ηλιοροφή πχ αλλάζουν την τιμή τελωνείου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 14/10/2023 στις 10:45 ΜΜ, Extacy156 είπε

Φίλε μου επειδή την έκανα την διαδικασία αρχές καλοκαιριού ισχύει ότι σου είπαν πιο πάνω. Αν δεν έχεις την άδεια του αυτοκινήτου δεν μπορεί να σου πει κανένας τι ακριβώς θα πληρώσεις. Παίζουν πολλά ρόλο. Πρπει να ξέρεις πόσο είχε το ακριβώς ίδιο μοντέλο με τα ίδια έξτρα τιμή πώλησης Ελλάδα. Και πρπει να ξέρεις και σε αυτό που θέλεις Χρονολογία, χλμ, έξτρα κλπ.

Ένα θερμαινόμενο κάθισμα η μία ηλιοροφή πχ αλλάζουν την τιμή τελωνείου 

Αν επιτρέπεται, πες μας τη δική σου εμπειρια. Που βρήκες το αμάξι? Τι αμάξι ? τι τιμή?  πως το έλεγξες? πηγες γερμανία? πως υπολογισες το επιπλέον κόστος (εκτολονοσμο, πινακίδες κλπ), το έφερες μόνος σου ή πλήρωσες? 

Μιλάμε για αμάξια με αξιοπρεπή εξοπλοσμό, parktronic, rear view camera, κλιματισμος 2 ζωνων τουλ., navi, android auto κλπ. 

Πες μας για να έχουμε μια εικόνα

Επεξ/σία από nasos96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nasos96 είπε

 

Αν επιτρέπεται, πες μας τη δική σου εμπειρια. Που βρήκες το αμάξι? Τι αμάξι ? τι τιμή?  πως το έλεγξες? πηγες γερμανία? πως υπολογισες το επιπλέον κόστος (εκτολονοσμο, πινακίδες κλπ), το έφερες μόνος σου ή πλήρωσες? 

Μιλάμε για αμάξια με αξιοπρεπή εξοπλοσμό, parktronic, rear view camera, κλιματισμος 2 ζωνων τουλ., navi, android auto κλπ. 

Πες μας για να έχουμε μια εικόνα

Εγω το εκτελωνισα ως αναπηρικο οποτε ηξερα εξ αρχης οτι δεν θα πληρωσω τελωνειο.

Εψαχνα συγκεκριμενο μοντελο , με συγκεκριμενο εξοπλισμο και συγκεκριμενο χρωμα. (F32 430i Msport full εξοπλισμο,δερμα, ηλιοροφη κλπ συν καποια extra που ζητησα εγω να προστεθουν εκει που το βρηκα (εξατμιση και φρενα M-performance) ).

Το βρηκα στη σελιδα της BMW στο Βελγιο , μεσα απο το προγραμμα BMW premium selection (αυτοκινητα που πωλουνται απο την ιδια την αντιπροσωπια συνηθως απο ανταλαγγες και ειναι ηδη ελεγμενα και με εγγυηση 2 χρόνων). Μιλησα μαζι τους και μου εστειλαν το ιστορικο ( carpass , service κλπ) το οποιο επιβεβαιωσα απο το VIN και στην BMW Hellas (36.000χλμ , αγρατσουνιστο κλπ) Για σιγουρια εστειλα και εναν φιλο που εμενε κοντα να το δει και να σιγουρεψει οτι εχει και ολα τα εγγραφα που χρειαζεται για την εισαγωγη (αδεια , COC , κτεο) αν και δεν χρειαζοταν γιατι απο την στιγμη που ειναι αντιπροσωπεια εισαι καλυμμενος και σε περιπτωση στραβης στο εξωτερικο τους κλεινεις το μαγαζι.

Εβαλα μια προκαταβολη για να κοπει το προτιμολογιο και βρηκα μια μεταφορικη στο Βελγιο που κανει μεταφορες για Ελλαδα. Κοστος μεταφορας 1100 Ευρω Αποπληρωσα ολο το ποσο , μου εσταλει το τιμολογιο που αναφερει αναλυτικα τον εξοπλισμο και οτι εχει πληρωθει ηδη το ΦΠΑ στο εξωτερικο και το αυτοκινητο φορτωθηκε στη νταλικα. Μου εστειλαν ολα τα απαραιτητα εγγραφα τα οποια τα εδωσα σε εκτελωνιστη ( 200 Ευρω) για να φτιαξει τα χαρτια εισαγωγης στη χωρα και μετα να κανει τον εκτελωνισμο. Ξεφορτωθηκε σπιτι μου , το περασα κτεο (40 Ευρω) και μαζι με τα χαρτια του εκτελωνιστη πηγα υπουργειο και εβγαλα πινακιδες (75 Ευρω απο οσο θυμαμαι) Τελος το περασα και στο ΜΕΜΟ.

Σε περιπτωση που δεν το εβγαζα αναπηρικο ηθελα 11.000 για τελωνιο λογο λιγων χλμ και πλουσιου εξοπλισμου

IMG_20230601_121915.jpg.0e80426380fac7688ac7433aeada05c0.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

έχει κάποιος εισάγει απο γερμανία αυτοκίνητο το τελευταίο διαστημα??
αν ναι απευθηβθηκε σε κάποιον που κάνει αυτη τη δουλεια?? σε κάποιο γραφείου?? 
για πείτε την εμπειρία σας αν υπάρχει τπτ νεότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...