Προς το περιεχόμενο

(19) Να αρχισω e-commerce, Social Media Marketing Agency [SMMA] η Day trading?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας μελη της ινσομνια. Ειμαι νεος, 19 χρονων. Λογο της ελειψης ενδιαφεροντων, δεν ειμαι σε πανεπηστημιο/ΙΕΚ ακομα. Εχω ομως πιασει μια εργασια μερικης απασχολισης που μου δινει 300 ευρω το μηνα.

 

Σκεφτομαι να αρχισω την δικια μου επειχηρηση e-commerce, SMMA ή day trading και να εστιασω καθημερινα σε εκεινο το θεμα. Εχω ηδη σκεφτει ιδεες και τι θεματα θα εστιαζει το e-commerce. Εχω τεραστια πειθαρχια σε αυτο και ειμαι ικανος να εστιαστω τον εαυτο μου για πολλες ωρες (15) καθημερινα, Λεω να στησω την επειχηρηση εξ-αποστασεως online στις ΗΠΑ και σε ολοκληρο τον πλανητη.

 

Για το day trading λεω να μαθω πραγματα καθημερινα και να επενδυσω το εισοδημα της εργασιας μου σε αποθεματα.

 

Μπορω να κανω 1 απο αυτα

 

Δεν εχω αρχισει ακομα ομως. Περιμενω να ακουσω την αποψη σας. Τι πιστευετε εσεις?

Επεξ/σία από kowico
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To day trading δεν χρειάζεται να ιδρύσεις εταιρεία για να το κάνεις μπορείς να φορολογήσει σαν φυσικό πρόσωπο.Εαν θες να ιδρύσεις Ανώνυμη Εταιρεία Διαχείριση Επενδυτικών Κεφαλαίων και να διαχειρίζεσαι χρήματα άλλων χρειάζεσαι  άδεια τύπου Δ  οπότε και πρέπει να δώσεις 5 διαφορετικές γραπτές εξετάσεις που τρέχουν παράλληλα απο την επιτροπή κεφαλαιαγοράς και την ΤτΕ.Επίσης η ίδρυσης ΑΕΠΕΥ χρειάζεται γύρω στα 500.000 ελάχιστο μετοχικό κεφάλαιο(δεν ξέρω μην αλλαξα κάτι με τον 4548/2018 αλλά παλιά ισχυε αυτό το ποσό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμφισβήτητα E-Commerce.

Αποκτάς πολλές ικανότητες στη πορεία , που θα σε βοηθήσουν σε όλους τους τομείς της επαγγελματικής/επιχειρηματικής  εξέλιξης.

Όπως:

1) copywriting,

2) video/photo editing,

3) Marketing,

4) advertising,  

5) fb-google-tiktok ads,

6) SEO,

7) content management /creation,

8 ) product branding,

9) web site design, funnel - landing pages

10) presentation

11) ψυχολογια καταναλωτων

12)traffic driving

13) entrepreneurship.

Παράλληλα όσο είσαι στο ξεκίνημα και χτίζεις, όλα τα παραπάνω μπορείς να τα " πουλήσεις" και ως υπηρεσία/agency σε επιχειρήσεις/ελεύθερους επαγγελματίες/ιδιωτικά ιατρεία/μεσιτικά γραφεία.

Υπάρχει επίσης η παράμετρος scaling.

Όταν ένα προϊόν σου γίνει viral , τα νούμερα θα είναι τεράστια και θα μπορείς είτε να συνεχίζεις να επενδύεις και να μεγαλώνεις το brand σου είτε να κάνεις exit, πουλώντας την επιχείρηση αρκετά $$$$$$$.

Μην παρασυρεσαι από διαφημίσεις για day trading.

Υπάρχει μια έρευνα που αποκαλύπτει πως πάνω από 97 % των day traders είναι στα κόκκινα και μόνο 1% έχει κέρδη.

Η αγορά καθορίζεται από εξωτερικούς παράγοντες όπως οι παγκόσμιες συνθήκες, η ψυχολογία, οι μεγαλοεπενδυτές, οι εσωτερικοί γνώστες.

Με λίγα λόγια στο E-Commerce εσύ έχεις τον έλεγχο , στο trading άλλοι, και θα πρέπει να "διαβάζεις" τις προθέσεις τους.

Μπορείς ωστόσο να επενδύσεις μακροπρόθεσμα σε ΕΤFs , real estate, stock value investing,  με τα χρήματα που θα βγάζεις από το E-Commerce.

Και κατι σχετικο που ειχα γραψει παλιοτερα. 

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Damianus είπε

Αναμφισβήτητα E-Commerce.

Αποκτάς πολλές ικανότητες στη πορεία , που θα σε βοηθήσουν σε όλους τους τομείς της επαγγελματικής/επιχειρηματικής  εξέλιξης.

Όπως:

1) copywriting,

2) video/photo editing,

3) Marketing,

4) advertising,  

5) fb-google-tiktok ads,

6) SEO,

7) content management /creation,

8 ) product branding,

9) web site design, funnel - landing pages

10) presentation

11) ψυχολογια καταναλωτων

12)traffic driving

13) entrepreneurship.

Παράλληλα όσο είσαι στο ξεκίνημα και χτίζεις, όλα τα παραπάνω μπορείς να τα " πουλήσεις" και ως υπηρεσία/agency σε επιχειρήσεις/ελεύθερους επαγγελματίες/ιδιωτικά ιατρεία/μεσιτικά γραφεία.

Υπάρχει επίσης η παράμετρος scaling.

Όταν ένα προϊόν σου γίνει viral , τα νούμερα θα είναι τεράστια και θα μπορείς είτε να συνεχίζεις να επενδύεις και να μεγαλώνεις το brand σου είτε να κάνεις exit, πουλώντας την επιχείρηση αρκετά $$$$$$$.

Μην παρασυρεσαι από διαφημίσεις για day trading.

Υπάρχει μια έρευνα που αποκαλύπτει πως πάνω από 97 % των day traders είναι στα κόκκινα και μόνο 1% έχει κέρδη.

Η αγορά καθορίζεται από εξωτερικούς παράγοντες όπως οι παγκόσμιες συνθήκες, η ψυχολογία, οι μεγαλοεπενδυτές, οι εσωτερικοί γνώστες.

Με λίγα λόγια στο E-Commerce εσύ έχεις τον έλεγχο , στο trading άλλοι, και θα πρέπει να "διαβάζεις" τις προθέσεις τους.

Μπορείς ωστόσο να επενδύσεις μακροπρόθεσμα σε ΕΤFs , real estate, stock value investing,  με τα χρήματα που θα βγάζεις από το E-Commerce.

Και κατι σχετικο που ειχα γραψει παλιοτερα. 

 

Εκτιμω τηνν απαντηση σαςς, μου εχει ανηξει δρομους στην σκεψη. Αναρωτιεμαι ομως ποιος ο λογος που το ecommerce εχει 80-90% πιθανοτητα αποτυχιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...