Προς το περιεχόμενο

Κλείδωσε ο epson L3150


Ermhs88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα!!

Ήρθε και εμένα η ώρα μου και μετά από πολύ χρήση ο epson L3150 μου κλείδωσε..

Έχω δει βίντεο πώς να καθαρίσω τα μαξιλαράκια μέσα, αλλά ήθελα να ρωτήσω τι κάνω μετά..

Ξεκλειδώνει μόνος του? Πρέπει να τρέξω ένα πρόγραμμα που λένε? Το έχει κάποιος? Αν το τρέξω μια φορά μετά ισχύει ότι δεν θα μπορώ να το ξανά τρέξω? Για να το αποφύγω αυτό, τι να κάνω, να πλένω τα μαξιλαράκια κάθε χρόνο? 

Και κάτι πρακτικό για όσους το έχουν κάνει.. αν τα πλύνω στον νιπτήρα σε τρεχούμενο νερό, θα βάψει παντού το μελάνι και θα με κυνηγάνε?

Μήπως υπάρχουν ανταλλακτικά να αγοράσω κατευθείαν?

Ευχαριστώ!!

(Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω, αλλά το κάνω πρώτη φορά - αν έχει κάποιος το πρόγραμμα, θα το εκτιμούσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To στέλνεις epson, σου αλλάζουν μαξιλαράκια και στο ξεκλειδώνουν.
Δεν αξίζει να το κάνεις μόνος, επειδή δεν έχεις πρόγραμμα ξεκλειδώματος. Ακόμη και να καθαρίσεις τα μαξιλαράκια, απο την στιγμη που μέτρησε πως γέμισαν, αν δεν ξεκλειδώσεις, δεν θα παίξει.

Μην μπαίνεις καν σε διαδικασία. Ρωτα τιμή στην Epson και αν είναι ασύμφορο, περίμενε στο Black Friday σε καναν μήνα θα τους βγάλουν πάλι προσφορά.

Αν πάλι βρεις πρόγραμμα να κάνεις reset, στείλτο και σε εμάς! Σε τέτοια περίπτωση αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ermhs88 είπε

Παιδιά καλημέρα!!

Ήρθε και εμένα η ώρα μου και μετά από πολύ χρήση ο epson L3150 μου κλείδωσε..

Έχω δει βίντεο πώς να καθαρίσω τα μαξιλαράκια μέσα, αλλά ήθελα να ρωτήσω τι κάνω μετά..

Ξεκλειδώνει μόνος του? Πρέπει να τρέξω ένα πρόγραμμα που λένε? Το έχει κάποιος? Αν το τρέξω μια φορά μετά ισχύει ότι δεν θα μπορώ να το ξανά τρέξω? Για να το αποφύγω αυτό, τι να κάνω, να πλένω τα μαξιλαράκια κάθε χρόνο? 

Και κάτι πρακτικό για όσους το έχουν κάνει.. αν τα πλύνω στον νιπτήρα σε τρεχούμενο νερό, θα βάψει παντού το μελάνι και θα με κυνηγάνε?

Μήπως υπάρχουν ανταλλακτικά να αγοράσω κατευθείαν?

Ευχαριστώ!!

(Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω, αλλά το κάνω πρώτη φορά - αν έχει κάποιος το πρόγραμμα, θα το εκτιμούσα)

Βγάζεις το δοχείο και τα μαξιλαράκια πλένονται κανονικά.
Με πολύ προσοχή και πολύ υπομονή διότι όσο και να τα στίβεις τόσο βγάζουν μελάνι γίνεται και δεν λερώνει ο νιπτήρας ΑΛΛΑ θα σου μαυρίσει τα δάκτυλα των χεριών για 2-3 μέρες.
Τα φήνεις κάνα 3ωρο να στεγνώσουν και τα τοποθετείς προσεκτικά πάλι μέσα στο δοχείο.
Λίγη προσοχή στην σειρά που θα μπούν μόνο.

Το πρόβλημα είναι πως δεν ξεκλειδώνει ο διάολος μετά, πρέπει να βρείς να κατεβάσεις το αντίστοιχο πρόγραμμα και είναι 2 λεπτά υπόθεση να τον κάνεις reset.
Από όσο είδα περίπου στις 6.500 εκτυπώσεις κλειδώνει.

Έχω ένα πρόγραμμα για αυτά τα μοντέλα αλλά δεν ξέρω αν κάνει για το δικό σου:
EPSON_L1210-L1211-L1216-L1250-L1251-L1256-L3210-L3211-L3216-L3250-L3251-L3256-L5290-L5296

.

Και κάτι τελευταίο αλλά αξίσου σημαντικό.

Η EPSON ΔΕΝ αναγνωρίζει 2 έτη εγγύηση αλλά μόνο 1,  οπότε η παραπάνω δουλειά αν τους τον στείλεις να την κάνουν αυτοί μετά το έτος χρεώνεται.
(όχι που νομίζαμε ότι δεν θα έβρισκαν άλλον τρόπο να τραβήξουν λεφτά)

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην περιγραφή του βίντεο έχει το link με το πρόγραμμα.

Υπόψην το έχω κρατήσει για μελλοντική χρήση για τον δικό μου (έχω τον L1110) , αλλά φαντάζομαι να κάνει και για το δικό σου μοντέλο.

Spoiler

 

Επίσης , μπορείς να αγοράσεις πολύ φτηνά από aliexpress καθαρά pads εαν δεν θες να κάθεσαι να λερώνεσαι να καθαρίζεις τα δικά του.

8 minutes ago, dpolal said:

Από όσο είδα περίπου στις 6.500 εκτυπώσεις κλειδώνει.

Αυτό είναι στάνταρ; Από που το βρήκες ;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tarantules είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Επίσης , μπορείς να αγοράσεις πολύ φτηνά από aliexpress καθαρά pads εαν δεν θες να κάθεσαι να λερώνεσαι να καθαρίζεις τα δικά του.

Αυτό είναι στάνταρ; Από που το βρήκες ;

Σε έναν L32κάτι πελάτη που τον έχω κάνει reset 2 φορές μέσα σε 1,5 χρόνο είδα ότι κάθε φορά κλείδωνε περίπου στις 6.500 εκτυπώσεις.

Στον ίδιο πελάτη είχα δώσει και έναν ακόμα μοντέλο ECOTANK αλλά μεγαλύτερο μοντέλο, L66κάτι, εκεί κλειδώνει μεν αλλά αγοράζεις έτοιμο κουτί με pads από το εμπόριο, 16 ευρώ νομίζω κόστισε και μόλις το αλλάξεις κάνει reset από μόνος του.

Βέβαια ο πρώτος αγοράστηκε κάποου στα 150 ευρώ ενώ ο δεύτερος κόστισε κάπου στα 300-350 αν θυμάμαι, το είχαμε πάρει το 2021 νομίζω.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, highpriest είπε

To στέλνεις epson, σου αλλάζουν μαξιλαράκια και στο ξεκλειδώνουν.
Δεν αξίζει να το κάνεις μόνος, επειδή δεν έχεις πρόγραμμα ξεκλειδώματος. Ακόμη και να καθαρίσεις τα μαξιλαράκια, απο την στιγμη που μέτρησε πως γέμισαν, αν δεν ξεκλειδώσεις, δεν θα παίξει.

Μην μπαίνεις καν σε διαδικασία. Ρωτα τιμή στην Epson και αν είναι ασύμφορο, περίμενε στο Black Friday σε καναν μήνα θα τους βγάλουν πάλι προσφορά.

Αν πάλι βρεις πρόγραμμα να κάνεις reset, στείλτο και σε εμάς! Σε τέτοια περίπτωση αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις.

Όντως αγαπητέ φίλε, από καμία άποψη, είτε κόστους είτε χρόνου είτε... είτε... δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς. Εκτός... αν είσαι ΠΟΛΥ μακριά από την αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα resetter που αναφερονται παραπανω στα 2 ποστ, χτυπανε στο antivirus, ειναι σιγουρα ok? Ρωταω διοτι, ενα αντιστοιχο adjustment program της epson για αλλα μοντελα που εχει πεσει στα χερια μου (αλλα απο εγκυρη πηγη) ΔΕ χτυπαει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, lector said:

Τα resetter που αναφερονται παραπανω στα 2 ποστ, χτυπανε στο antivirus, ειναι σιγουρα ok? Ρωταω διοτι, ενα αντιστοιχο adjustment program της epson για αλλα μοντελα που εχει πεσει στα χερια μου (αλλα απο εγκυρη πηγη) ΔΕ χτυπαει. 

Το αρχείο Adjprog.exe εμένα μου βγάζει το virustotal 3 στα 71.Εαν έχεις κάτι καλύτερο που δεν χτυπάει σε κανένα , μπορείς να το στείλεις να το τσεκάρουμε.

Spoiler

Screenshot2023-10-03at10-44-12.png.813e2cb8e0091d0813bb21f6d6c1b760.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εάν δέν μπορέσεις να κάνεις δουλειά με το ADJ

κοίταξε εδω

Δέν είναι δωρεάν αλλά είναι φθηνό και εύκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν..

Το σκεφτόμουν ότι όντως είναι διαδικασία και άντε βρες το πρόγραμμα και αν δεν κάνει τι κάνεις??

Πήρα στην epson, το πήγα σε αντιπρόσωπο και με 35€ θα μου αλλάξουν τα μαξιλαράκια και θα το ξεκλειδώσουν..

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα μου βγάλουν κάτι άλλο..

Θεωρώ ότι για τόσες εκτυπώσεις που έχω κάνει, γτ έχω εκτυπώσει σίγουρα 1000 φωτογραφίες (έχω 5 άλμπουμ 200αρια + πόσες ακόμη σε γονείς κλπ) και πόσες φωτοτυπίες για την δουλειά, το ένα πακέτο μετά το άλλο, τα έχει βγάλει τα 35€!! 

Σε καμία 10αρια μέρες θα τον εχω...

Παρόλα αυτά, αν κάποιος έχει το πρόγραμμα, ας το στείλει να το έχουμε..

Επίσης, έχω σκεφτεί κάθε εξάμηνο μήπως τα ανοίγω και τα πλένω μπας και το προλάβω να μου το ξανά κάνει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Ermhs88 said:

γτ έχω εκτυπώσει σίγουρα 1000 φωτογραφίες (έχω 5 άλμπουμ 200αρια + πόσες ακόμη σε γονείς κλπ)

Οχ....όσες δέν είναι σε άλμπουμ θα ξεθωριάσουν στο 6μηνο.Σε άλμπουμ θα κρατήσουν 3-4 χρόνια

(αν είναι καλό το χαρτί παραπάνω).Τα μελάνια του 3150 δέν κάνουν για φωτογραφίες.

4 hours ago, Ermhs88 said:

Επίσης, έχω σκεφτεί κάθε εξάμηνο μήπως τα ανοίγω και τα πλένω μπας και το προλάβω να μου το ξανά κάνει..

Δέν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά όταν εκτυπώσεις έναν συγκεκριμένο αριθμό σελίδων πάλι θα κλειδώσει ας είναι

καθαρός.Αν γεμίσει βέβαια (πχ όταν κάνεις πολλούς καθαρισμούς) πάλι θα κλειδώσει.Εα΄ν τυπώνεις πολλές

borderless φωτογραφίες τότε κάντο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ermhs88 είπε

Επίσης, έχω σκεφτεί κάθε εξάμηνο μήπως τα ανοίγω και τα πλένω μπας και το προλάβω να μου το ξανά κάνει..

Δε θα κερδισεις κατι. Ο εκτυπωτης οσο δουλευει κανει μια αλγοριθμικη εκτιμηση για το ποσο γεμιζουν τα σφουγγαρια, λαμβανοντας υπ'οψιν τον αριθμο σελιδων αλλα και το ποσοστο καλυψης. Λεει πχ (τυχαια τα νουμερα) εαν φτασεις στο σημειο να εχεις καταναλωσει 100 ml μελανιου οσο εκτυπωνεις, τα σφουγγαρακια θεωρουνται γεματα και κλειδωνει. Δεν εχει τροπο να "ξερει" αν εσυ τα εχεις καθαρισει ή οχι, τα θεωρει γεματα οπως και να'χει οποτε και κλειδωνει. Σε αυτη την περιπτωση μονο το resetter σε σωζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...