Προς το περιεχόμενο

Φοιτητική εστία, Erasmus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, stcp είπε

Αυτο μοιαζει με μεταφορα SEPA. Καπου ομως πρεπει να εχει γινει αποδοχη μεταφορων SEPA. Σου εστειλαν τιποτα ορους συμβολαιου απο την εστια και clickaρες αποδοχη και περιλαμβανε κατι τετοιο? Το IBAN το εισαγατε σε καποια φορμα online? Μηπως μετα εβγαλε μνμ να αποδεχτεις μεταφορες SEPA (ουσιαστικα να δωσεις εξουσιοδοτηση, νομιζω λεγεται SEPA mandate). Κλασικη τετοια περιπτωση πχ ειναι οταν συνδεσεις τραπεζικο λογαριασμο με το paypal ή το Amazon. Εκει ομως σου ζηταει σαφως να αποδεχτεις ορους μεταφορων SEPA και μετα μπαινει η παγια. 

Οχι κανένα απολύτως link και καμία έγκριση ούτε εγγράφως ούτε ηλεκτρονικά με email δεν δώθηκε. Μιλήσαμε σήμερα με την τράπεζα και τελικά επιβεβαιώσαμε πως είναι απο την φοιτητική εστία οι συνναλαγές και μας είπαν πως έγιναν μέσω link. Ξαναλέω link δεν πατήθηκε 100% γιατί ότι κάναμε ήμουν και εγώ μπροστά. Μόνο email στείλαμε με το iban της. Πλέον ο διευθυντής της τράπεζας το κοιτάει το θέμα προσωπικά γιατί έχει μεγάλο ενδιαφέρον για το πως το έκανε η εστία. Για την ιστορία επειδή είδα παραπάνω μηνύματα περι πανεπιστημίου να σας πω πως ήδη μιλήσαμε με το έξω πανεπιστήμιο και μας είπαν πως έχουμε δίκιο και οτι δεν έπρεπε να γίνει αυτό και οτι λυπούνται κλπ αλλά η εστία είναι ιδιωτική άρα πετάνε το μπαλάκι εκεί αφού δεν έχουν σχέση με αυτήν. Είναι λοιπόν προφανές πως η εστία έχει κλικάρει κάποιο λινκ αντί να το κανουμε εμείς και έχει πλαστογραφήσει κάτι. Ηδη έχουμε επικοινωνήσει μαζί τους αλλά γενικά αργούνε να απαντήσουν (μας το έκαναν και στην αρχή και καθόλη την διάρκεια). Αξίζει να σημειωθεί πως η πάγια έχει μπεί δίχως όριο και θα μπορούσε να τραβήξει ότι ήθελε η εστία σύμφωνα με την alpha bank. Εν αναμονή...

Μπορεί να μας πεί κάποιος που να ξέρει τι στοιχεία χρειάζεται κάποιος για να βάλει μια πάγια εντολή; Και πως μπορεί να το έκαναν μέσω ενός link;;

Ρε σείς έκανα τώρα μια σύνδεση με paypal την τράπεζα μου και μου ζήτησε ΜΟΝΟ το iban και συνδέθηκε! Είμαστε καλά; Και η τράπεζα που μας κάλεσε κάτι ανέφερε για Paypal αλλά δεν δώσαμε σημασία αφού δεν χρησιμοποιεί η συγγενής μου αλλά αν η εστία έφτιαξε απλά ένα paypal με ένα άλλο email και απλά έβαλε τον τραπεζικό λογαριασμο; Τι φάση;; Μπορούμε κάπως να κλειδώσουμε τους λογαριασμούς απο πλευρά μας; Να μην μπορεί κανένας να βάλει πάγια..

Λοιπόν έχω νεότερα. Η τράπεζα με paypal συνδέθηκε αλλά ζητάει κάτι ποσά που έκαναν κατάθεση. Ειδικότερα το paypal σαν 2step σου κάνει 2 καταθέσεις με μικρά νούμερα και πρέπει αφού τις δείς να μπεις και να γράψεις τα ποσά αλλιώς δεν συνδέεται. Αρα το paypal ειναι legit. Τους κάλεσα και μου είπαν μήπως το έκαναν με άλλη τράπεζα ή υπηρεσία που δεν έχει ασφαλσιτική δεικλείδα ή απλά ήθελαν κάποιο χαρτί που το πλαστοποιήσε η εστία. Συνεχίζει το saga..

Επεξ/σία από taslikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να θέσω και μια άλλη παράμετρο, στην Βόρεια/Δυτική Ευρώπη, οι πάγιες εντολές είναι ο νο1 τρόπος πληρωμής επαναλαμβανόμενων υποχρεώσεων και λειτουργούν με σύστημα opt-out, παρά opt-in. Δεν ξέρω ακριβώς για Αυστρία, αλλά Ολλανδία μπορεί να εδραιωθεί, με πολλούς τρόπους, από προφορική συμφωνία σε πωλητή στο τηλέφωνο μέχρι μια φόρμα που συμπλήρωσε κανείς.

Φυσικά κάπου πρέπει να το αναγράφει αυτό για να είναι καλυμμένοι και αποτελεί μεγάλο πταίσμα αν δεν έγινε αυτό και καλά κάνετε και το ψάχνετε αλλά οι πάγιες εντολές είναι ο κατεξοχήν τρόπος που πληρώνονται νοίκια/λογαριασμοί σε αυτές τις χώρες.

Επειδή βλέπω αναφέρετε την πιθανότητα ακόμα και να μην πάει για αυτό το λόγο, θα έλεγα δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας από τη στιγμή που έχετε μιλήσει και με άτομα που μένανε εκεί και απλά να ακυρώσετε την πάγια εντολή αν δεν νιώθετε άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Σε νέα ενημέρωση από την τράπεζα είναι όντως SEPA direct πάγια εντολή και σε ομιλία με το PayPal μας είπαν δεν είναι συνδεδεμένος ο λογαριασμός της σε κανένα account. 
 

εν τέλη όντως έγινε αυτό χωρίς το οκ από την συγγενή μου. Μελλοντικά αφού πάθαμε και μάθαμε είδα υπάρχει η δυνατότητα να κοψουμε στην τράπεζα μας τα sepa direct. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, taslikos είπε

Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Σε νέα ενημέρωση από την τράπεζα είναι όντως SEPA direct πάγια εντολή και σε ομιλία με το PayPal μας είπαν δεν είναι συνδεδεμένος ο λογαριασμός της σε κανένα account. 
 

εν τέλη όντως έγινε αυτό χωρίς το οκ από την συγγενή μου. Μελλοντικά αφού πάθαμε και μάθαμε είδα υπάρχει η δυνατότητα να κοψουμε στην τράπεζα μας τα sepa direct. 

Το pp που εμπλέκεται;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Το pp που εμπλέκεται;

 

 

Πουθενά εν τέλη. Η τράπεζα μας είπε (alpha) πως ίσως είναι PayPal και αναγκαστικά τους καλέσαμε να μάθουμε. Μας απάντησαν αρνητικά. 

Έχουμε νεότερα και από την εστία πλέον. Μας απάντησαν πως δεν ήθελαν να προκαλέσουν αναστάτωση και θεωρούσαν πως ήταν ξεκάθαρο ότι θα χρεώνουν έτσι και ζητάνε συγνώμη. 
 

Με τα πολλά λοιπόν βγήκε άκρη αλλά ξεκάθαρα δεν είναι σωστό αυτό που έκαναν. Το πως θα προχωρήσει η συγγενής είναι άλλο θέμα πλέον. Όντως δεν έπρεπε να έχουν γίνει αυτές οι χρεώσεις πάντως με αυτόν τον τροπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...