Προς το περιεχόμενο

Ωρολόγιο πρόγραμμα Μεταπτυχιακού vs ώρες δουλειάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους/ες,

Σύντομα ξεκινάει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο οποίο έχω επιλεχθεί.

Χθες βγήκε το ωρολόγιο πρόγραμμα και με σοκ είδα πως 2/3 μέρες τα μαθήματα ξεκινάνε στις 3!

Και ρωτώ εγώ: από τη στιγμή που τα μεταπτυχιακά αναφέρονται ως επί το πλείστον σε εργαζόμενους-φοιτητές, πως στο καλό βγάζει νόημα να βάλεις τέτοια ώρα το μάθημα; Ενώ το σύνηθες ωράριο εργασίας είναι 9-5;

Μίλησα με τη γραμματεία φυσικά, η οποία είπε ότι ενημέρωσε τον διευθυντή του προγράμματος και μου έδωσε τα στοιχεία επικοινωνίας του. Του έστειλα μεϊλ και αναμένω.

Υγ. Οι απουσίες, όπως γράφει ο κανονισμός της σχολής, είναι δύο ανά μάθημα ανά εξάμηνο (για πολύ σοβαρούς λόγους) και η παρακολούθηση είναι αναγκαστική.

Έχετε καμία πρόταση/βοήθεια;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα μπσ πριν χρόνια και τα μαθήματα ξεκινούσαν στις 3. 
Τελειώναμε 7:30 ή οχτώ παρά.
Αν ξεκινούσαν στις 6 πότε θα τελειώναμε, στις 11;
Και πώς θα γυρίζαμε σπίτι εκείνη την ώρα, χειμωνιάτικα;
Μια χαρά είναι στις 3 το μεσημέρι, η ώρα είναι λογική...

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, GeoM11 είπε

Καλησπέρα σε όλους/ες,

Σύντομα ξεκινάει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο οποίο έχω επιλεχθεί.

Χθες βγήκε το ωρολόγιο πρόγραμμα και με σοκ είδα πως 2/3 μέρες τα μαθήματα ξεκινάνε στις 3!

Και ρωτώ εγώ: από τη στιγμή που τα μεταπτυχιακά αναφέρονται ως επί το πλείστον σε εργαζόμενους-φοιτητές, πως στο καλό βγάζει νόημα να βάλεις τέτοια ώρα το μάθημα; Ενώ το σύνηθες ωράριο εργασίας είναι 9-5;

Μίλησα με τη γραμματεία φυσικά, η οποία είπε ότι ενημέρωσε τον διευθυντή του προγράμματος και μου έδωσε τα στοιχεία επικοινωνίας του. Του έστειλα μεϊλ και αναμένω.

Υγ. Οι απουσίες, όπως γράφει ο κανονισμός της σχολής, είναι δύο ανά μάθημα ανά εξάμηνο (για πολύ σοβαρούς λόγους) και η παρακολούθηση είναι αναγκαστική.

Έχετε καμία πρόταση/βοήθεια;

Εξαρτάται το μεταπτυχιακό που επέλεξες, αν είναι πλήρης φοίτησης(full time)  ή μερικής φοίτησης (part time).  Πχ το μεταπτυχιακό που έκανα ήταν πλήρης φοίτησης(Full time) και είχαμε μαθήματα 12-3, 3-6 και 6-9. Τα παιδιά που επέλεξαν το part time, κάνανε τα μαθήματα το απόγευμα 6-9. Ή μόνη διαφορά ήταν ότι εμείς του full time τελειωναμε το μεταπτυχιακό σε 1 χρόνο, ενώ οι part time σε 2 χρόνια. 

Στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ, δεν ανέφερε κάπου αν ήταν πλήρης ή μερικής φοίτησης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδια στελνετε για σχολες ετσι στη τυχη; δηλαδη δε κοιτατε πριν το προγραμμα ή τις ωρες απο αλλες χρονιες ή ακομα τυχον δυσκολιες; Δεν ειναι μυστικα του κρατους καθε σχολη τα αναρτα..

Στη χειροτερη αν εργαζεσαι ζητα απο την εταιρια σου να φευγεις νωριτερα αλλιως ξεχνα το μεταπτυχιακο

Θυμαμαι ειχα εναν τετοιο κλαψα απο ΕΑΒ που στην αρχη μας το επαιζε ιστορια (ξερεις ποιος ειμαι εγω) επειδη εργαζοταν και εμεις φοιτητακια κατα τη γνωμη του αραζαμε συνεχεια για καφε και οταν σφυξαν οι $#λοι και τα ωραρια, ζητιανευε για σημειωσεις και παρακαλαγε να μη κοπει εργαστηρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

καλα ρε παιδια στελνετε για σχολες ετσι στη τυχη; δηλαδη δε κοιτατε πριν το προγραμμα ή τις ωρες απο αλλες χρονιες ή ακομα τυχον δυσκολιες; Δεν ειναι μυστικα του κρατους καθε σχολη τα αναρτα.

 

Πραγματικά με ξεπερνάει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2023 στις 2:19 ΜΜ, GeoM11 είπε

Καλησπέρα σε όλους/ες,

Σύντομα ξεκινάει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο οποίο έχω επιλεχθεί.

Χθες βγήκε το ωρολόγιο πρόγραμμα και με σοκ είδα πως 2/3 μέρες τα μαθήματα ξεκινάνε στις 3!

Και ρωτώ εγώ: από τη στιγμή που τα μεταπτυχιακά αναφέρονται ως επί το πλείστον σε εργαζόμενους-φοιτητές, πως στο καλό βγάζει νόημα να βάλεις τέτοια ώρα το μάθημα; Ενώ το σύνηθες ωράριο εργασίας είναι 9-5;

Μίλησα με τη γραμματεία φυσικά, η οποία είπε ότι ενημέρωσε τον διευθυντή του προγράμματος και μου έδωσε τα στοιχεία επικοινωνίας του. Του έστειλα μεϊλ και αναμένω.

Υγ. Οι απουσίες, όπως γράφει ο κανονισμός της σχολής, είναι δύο ανά μάθημα ανά εξάμηνο (για πολύ σοβαρούς λόγους) και η παρακολούθηση είναι αναγκαστική.

Έχετε καμία πρόταση/βοήθεια;

Πράγματι όπως έγραψαν οι παραπάνω, έπρεπε να δεις το πρόγραμμα του μεταπτυχιακού από πριν για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως. Τώρα πρακτικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνεννοηθείς με τη δουλειά για να φεύγεις κάποιες μέρες νωρίτερα, ή/και να συζητήσεις με τη σχολή τη δυνατότητα μερικής φοίτησης. Εγώ στο μεταπτυχιακό μου δούλευα part time με ευέλικτο ωράριο οπότε έβγαινε, μία άλλη κοπέλα έκανε το ίδιο με full time δουλειά και συχνά χτυπούσε και νυχτερινά ωράρια στη δουλειά της, αλλά ζορίστηκε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...