Προς το περιεχόμενο

BMAX B2 plus Βοήθεια από όσους το χρησιμοποιούν


nikall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum,

 

έχει πέσει στα χέρια μου ένα προβληματικό miniPC της BMAX το B2plus για το οποίο είδα ένα thread εδώ από χρήστες που το προμηθεύτηκαν. Δυστυχώς αυτό το thread έχει κλειδωθεί και δεν μπορώ να ποστάρω συνεπώς ζητώ εδώ μια βοήθεια.

Το εν λόγω λοιπόν Pc έχει κατά πάσα πιθανότητα corrupted BIOS. Όταν το πήρα στα χέρια μου απλώς κολλούσε στο Logo (ΒΜΑΧ) και δεν ανταποκρίνονταν σε τίποτα άλλο. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να του εγκαταστήσω και Linux αλλά δεν μπορώ με τίποτα να μπω στο UEFI. Ούτε το ESC ούτε το DEL ούτε κανένας άλλος συνδυασμός δεν λειτουργεί.

Η εταιρία δεν νομίζω πως θα βοηθήσει μια και από ένα σύντομο search στο site τους δεν βρήκα τίποτα σχετικό.

Συνεπώς αν κάποιος χρήστης από εδώ που είναι κάτοχος του εν λόγω miniPC μπορεί να μου δώσει ένα Firmware dump του BIOS (αν γνωρίζει και έχει και τα εργαλεία) ή αν μπορεί να μου δανείσει τη συσκευή του να πάρω εγώ ένα dump και να του επιστρέψω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχω στείλει email. Αυτό θα εξαρτηθεί από το αν μου απαντήσουν και τι. Ωστόσο πρόθεσή μου δεν είναι να τους το στείλω. Μπορώ να το επισκευάσω αρκεί να βρω ένα BIOS image.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...