Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πολυμηχανημα κ σύνδεση


chaosmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πολυμηχανημα Epson το οποίο είναι usb. Δε βολεύει κ θέλω να το βάλω αλλού. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει wifi. Υπάρχει κάποιος ανταπτορας από usb σε ethernet ή κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;  printer server είναι μια λύση αλλά ακριβή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, chaosmaster said:

Υπάρχει κάποιος ανταπτορας από usb σε ethernet

Eπειδή συνδέω ένα laser μηχάνημα με τον υπολογιστή μου που είναι σε μεγάλη απόσταση

χρειάζεσαι κάτι τέτοιο

Με μιά πρόχειρη ματιά στην ελλάδα δέν βρήκα κάτι (το δικό μου το έχω 10 χρόνια)

Κάποιον άλλο οικονομικό τρόπο δέν γνωρίζω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gatos74 είπε

Eπειδή συνδέω ένα laser μηχάνημα με τον υπολογιστή μου που είναι σε μεγάλη απόσταση

χρειάζεσαι κάτι τέτοιο

Με μιά πρόχειρη ματιά στην ελλάδα δέν βρήκα κάτι (το δικό μου το έχω 10 χρόνια)

Κάποιον άλλο οικονομικό τρόπο δέν γνωρίζω....

και αυτο το πραγμα με τα 3€, ουσιαστικα ειναι μια καρτα δικτυου που δινει IP στον USB printer ?

δεν νομιζω... 
απλα κανεις επέκταση του usb καλωδιου με ethernet cat6 καλωδιο. Τα pin αντιστοιχιζει. Δεν ειναι καρτα δικτυου. Δεν θα γινει δυκτιακος ο printer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, andreaspA said:

και αυτο το πραγμα με τα 3€, ουσιαστικα ειναι μια καρτα δικτυου που δινει IP στον USB printer ?

δεν νομιζω... 
απλα κανεις επέκταση του usb καλωδιου με ethernet cat6 καλωδιο. Τα pin αντιστοιχιζει. Δεν ειναι καρτα δικτυου. Δεν θα γινει δυκτιακος ο printer.

Ετσι....κάνεις το usb πιό μακρύ ουσιαστικά.Δέν είπε ότι θέλει να τον κάνει δκτυακό,

Απο ότι κατάλαβα θέλει να τον τοποθετήσει αλλού και δέν φτάνει το usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Ετσι....κάνεις το usb πιό μακρύ ουσιαστικά.Δέν είπε ότι θέλει να τον κάνει δκτυακό,

Απο ότι κατάλαβα θέλει να τον τοποθετήσει αλλού και δέν φτάνει το usb.

οκ. Τοτε παιρνεις μια επεκταση USB που ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει καλυτερα απο αυτον τον μετατροπέα, που δεν μεν ειναι τσαμπα και καλωδιο δικτυου ολο και θα σου βρισκεται κανενα... αλλα δεν νομιζω οτι θα κανει δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, andreaspA said:

οκ. Τοτε παιρνεις μια επεκταση USB που ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει καλυτερα απο αυτον τον μετατροπέα, που δεν μεν ειναι τσαμπα και καλωδιο δικτυου ολο και θα σου βρισκεται κανενα... αλλα δεν νομιζω οτι θα κανει δουλεια.

Οταν είναι μακριά ο εκτυπωτής με usb δέν δουλεύει σωστά.Χρειάζεται ειδικό καλώδιο που κοστίζει ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Οταν είναι μακριά ο εκτυπωτής με usb δέν δουλεύει σωστά.Χρειάζεται ειδικό καλώδιο που κοστίζει ακριβά

αν δεν δουλευει με USB σωστα 1 φορα, με αυτον τον ανταπτορα δεν θα δουλεψει σωστα 10 φορές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, andreaspA said:

αν δεν δουλευει με USB σωστα 1 φορα, με αυτον τον ανταπτορα δεν θα δουλεψει σωστα 10 φορές.

 

Οτι πείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2023 στις 10:27 ΜΜ, chaosmaster είπε

Έχω ένα πολυμηχανημα Epson το οποίο είναι usb. Δε βολεύει κ θέλω να το βάλω αλλού. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει wifi. Υπάρχει κάποιος ανταπτορας από usb σε ethernet ή κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;  printer server είναι μια λύση αλλά ακριβή 

Μήπως το router σου έχει θύρα usb με δυνατότητα print server;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gianniz_k είπε

Μήπως το router σου έχει θύρα usb με δυνατότητα print server;

Αυτό θα κοιτάξω αλλιώς θα πάρω ένα router της tp link που έχει app για print server 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...