Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο δικτύου NAS ή SAN


M@ROUD@S

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Φτιάχνω καινούργιο γραφείο και θα ήθελα τη γνώμη σας πως να στήσω το δίκτυο για να δουλεύουμε όλοι και να αποθηκεύουμε στο ίδιο σημείο. Αυτή τη στιγμή δουλεύουμε με NAS στο 1 gigabit αλλά λόγω μεγάλων αρχείων θέλω να πάω σε πιο γρήγορη σύνδεση. Επειδή το μέλλον είναι οπτική ίνα θα ήθελα να στήσω δίκτυο οπτικών ινών.

Θα μπορούσατε παρακαλώ να με καθοδηγήσετε τι συσκευές απαιτούνται ώστε να δουλέψει;

Η λογική μου λέει κάρτες δικτύου για όποιο pc  δεν έχει σύνδεση οπτικής ίνας (εκτός αν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η θύρα αυτή γιατί δεν είναι για data οπότε πρέπει να αγοράσω κάρτες δικτύου για όλους.)

καλωδίωση οπτικών ινών σε όλες τις θέσεις εργασίας και τέλος συσκευή αποθήκευσης με δυνατότητα σύνδεσης με οπτική ίνα. Εδώ είναι που δυσκολεύομαι πολύ διότι δεν έχω βρει τέτοια συσκευή.

Μπορείτε να με καθοδηγήσετε στα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

Δεν νομίζω οτι η οπτική ίνα είναι ιδανική για εσωτερικό δίκτυο. Για εμένα κοίτα την επιλογή δικτύου 10G. Και εκεί οι τιμές είναι μεγάλες αλλά πιο λογικές απο οπτικές.

Το NAS μπορείς να το κουμπώσεις στο switch είτε με 10G είτε οπτικά. Μετά βέβαια θες NAS με Caching or SSD για να φανεί η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/10/2023 στις 7:00 ΜΜ, M@ROUD@S είπε

Η λογική μου λέει κάρτες δικτύου για όποιο pc  δεν έχει σύνδεση οπτικής ίνας (εκτός αν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η θύρα αυτή γιατί δεν είναι για data οπότε πρέπει να αγοράσω κάρτες δικτύου για όλους.)

Τι ταχύτητα θες να έχεις στο δίκτυο? Το nas ή server τέλος πάντων ,αν δεν έχει σκληρούς ή διάταξη σκληρών να εκμεταλευεται την ταχύτητα που θες να  έχεις ,θα είναι bottleneck. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2023 στις 12:00 ΜΜ, M@ROUD@S είπε

Καλημέρα. Φτιάχνω καινούργιο γραφείο και θα ήθελα τη γνώμη σας πως να στήσω το δίκτυο για να δουλεύουμε όλοι και να αποθηκεύουμε στο ίδιο σημείο. Αυτή τη στιγμή δουλεύουμε με NAS στο 1 gigabit αλλά λόγω μεγάλων αρχείων θέλω να πάω σε πιο γρήγορη σύνδεση. Επειδή το μέλλον είναι οπτική ίνα θα ήθελα να στήσω δίκτυο οπτικών ινών.

Θα μπορούσατε παρακαλώ να με καθοδηγήσετε τι συσκευές απαιτούνται ώστε να δουλέψει;

Η λογική μου λέει κάρτες δικτύου για όποιο pc  δεν έχει σύνδεση οπτικής ίνας (εκτός αν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η θύρα αυτή γιατί δεν είναι για data οπότε πρέπει να αγοράσω κάρτες δικτύου για όλους.)

καλωδίωση οπτικών ινών σε όλες τις θέσεις εργασίας και τέλος συσκευή αποθήκευσης με δυνατότητα σύνδεσης με οπτική ίνα. Εδώ είναι που δυσκολεύομαι πολύ διότι δεν έχω βρει τέτοια συσκευή.

Μπορείτε να με καθοδηγήσετε στα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

 

ποιο nas εχεις?

οι καλωδιωσεις που εχεις τωρα, αλλαζουν ευκολα, η πρεπει να γινουν μερεμετια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...