Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα ανάγνωστης QLC σε μεγάλα αρχεία.


StavrosD
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από cameranek,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει σε πολλά review ότι η ταχύτητα των QLC στην εγγραφή πέφτει κατακόρυφα όταν γεμίσει η SLC cache, μπορεί και σε ταχύτητες κάτω από τις ταχύτητες των συμβατικών σκληρών δίσκων.

Τι ισχύει όμως στην ανάγνωση; Δεν έχω βρει ούτε ένα review για την απόδοση σε ανάγνωση.

Στους QLC ποια είναι η εκτιμώμενη ταχύτητα ανάγνωσης όταν διαβάζεις μεγάλα αρχεία;

Έχει κάνει κάποιος read benchmark σε μεγάλα αρχεία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Πειραματίζομαι με μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης και έχω ξεμείνει από χώρο. Μια φορά θα τα γράφω στον δίσκο και θα τα τρέχω πολλές φορές οπότε αφού δεν έχουν πρόβλημα στην ανάγνωση θα πάρω QLC.

Σκέφτομαι τον P3 plus 4TB, εκτός αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις σε κοντινή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα πιο αξιόπιστοι δίσκοι ειναι οι samsung . crucial δεν τους εμπιστευομαι (μου εχουν ξεραθει 2) . Αν δεν σε νοιαζουν τα δεδομενα, τοτε παρε οτι βρεις πιο φτηνο και οσο κρατησουν μεσα στην εγγυηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα θα τα έχω backup και σε συμβατικό δίσκο. Τα περισσότερα είναι διαθέσιμα και στο ίντερνετ δωρεάν, μπορώ να τα ξανακατεβάσω.

Μερικά όμως είναι τεράστια. Για παράδειγμα το LLAMA2 της Meta (facebook) πιάνει 318GB.

Τους samsung τους εμπιστεύομαι χρόνια. Αυτή την στιγμή samsung nvme είναι ο δίσκος του λειτουργικού.

Δυστυχώς δεν έχει βγάλει μοντέλα 4TB η Samsung και πλέον έχω αρχίσει να ξεμένω από NVME slots (3NVME SSD και 1 Intel Optane για temp επειδή αντέχει πολλές εγγραφές). Ίσως περιμένω μέχρι black friday αλλά δύσκολο να περιμένω παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...