Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα κάρτας γραφικών με motherboard


iosdou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκοπεύω να κάνω μια αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών μου και να αγοράσω την Asus Phoenix GeForce RTX 3060 V2. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν έχει κάποιο θέμα με το motherboard που έχω MSI B85M-P32 (MS-7846).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, iosdou είπε

Καλησπέρα. Σκοπεύω να κάνω μια αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών μου και να αγοράσω την Asus Phoenix GeForce RTX 3060 V2. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν έχει κάποιο θέμα με το motherboard που έχω MSI B85M-P32 (MS-7846).

Η μητρική σου έχει pcie 3 x16 ,η κάρτα που κοιτάς λέει στα specs pcie 4 x16 ,αλλά μην ανησυχείς μια χαρά μπαίνει.Μπορεις να δεις/διαβάσεις online για το αν επηρεάζει ουσιαστικά αυτό τις επιδόσεις.Αν βαριέσαι η σύντομη απάντηση είναι όχι.Επισης σιγουρεψου πως είσαι οκ με τον  επεξεργαστή που έχεις για την 3060 σε περίπτωση που μιλάμε για gaming pc.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατανοώ θα πέσει η απόδοση της κάρτας σύμφωνα με τις δυνατότητες της pcie3. Σωστά;
Κάτι τέτοιο είναι αποδεχτό από μεριά μου μιας και δεν προορίζεται για gaming pc αλλά για εργασία με σχεδιαστικά προγράμματα που χρειάζονται μνήμη μεγαλύτερη των 4gb. Η ερώτηση είναι μην τυχόν δε δουλεύει καθόλου με το παλαιό Motherboard που έχω και πάνε χαμένα τα λεφτά (που δεν είναι και λίγα)

Επεξεργαστή έχω Intel Core i7-4770. Θεωρείτε ότι θα υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα; Τα προγράμματα αυτή τη στιγμή δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλεις την κάρτα για χρήση με σχεδιαστικά προγράμματα, δεν έχεις πρόβλημα με την γενιά του pci-e (3 η μητρική, 4 η κάρτα).

Ο μόνος πρακτικός περιορισμός είναι:

α) Να "σηκώνει" την νέα κάρτα το τροφοδοτικό.

β) Να χωράει η κάρτα μέσα στο κουτί που διαθέτει ο υπολογιστής σου.

Κοιτάζοντας τώρα την σελίδα της Asus Phoenix GeForce RTX 3060 V2 το β) δεν υφίσταται! Με 18cm μήκος μπαίνει σχεδόν παντού!!! Μόνο (πολύ τραβηγμένο σενάριο) αν έχεις κάποιο μικρό κουτί που δεν χωράει dual slot κάρτα (= κάρτα με πάχος 2 θυρών επέκτασης) θα έχεις πρόβλημα.

Όσο για το τροφοδοτικό η Asus αναφέρει τα 650W το οποίο (προσωπική μου άποψη) θέτει για να καλύψει όλα τα σενάρια (ακόμα και με "περίεργα"/"φορτωμένα" κλπ. συστήματα). Αν διαθέτεις ένα ποιοτικό τροφοδοτικό χωρίς να έχει την ηλικία του 4770, κάπου στα 550-600W, θεωρώ πως θα είσαι καλυμμένος.

Και κάτι ακόμα. Βλέποντας την σελίδα της μητρικής σου, ρίξε και μια ματιά με ποια έκδοση BIOS είσαι. Μήπως χρειαστεί να κάνεις μια αναβάθμιση το BIOS πριν να βάλεις την 3060 πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Το τροφοδοτικό καλύπτει τις απαιτήσεις και χωράει σίγουρα στο κουτί μου. Από bios έχω την τελευταία έκδοση. Οπότε με βλέπω αν πηγαίνω για την αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...