Προς το περιεχόμενο

Ξαφνική αύξηση τιμής στους ssd σε όλα τα καταστήματα


than06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 1 μήνα ο wd sn 570 1tb είχε κάπου στα 45 ευρώ στο e-shop.gr. Από χθες που κοίταξα έχει πάει 59. Αντίστοιχα όλοι οι δίσκοι. Λέω το e-shop ξεκίνησε να γδέρνει, αλλά μετά πηγάινω skroutz και στο ιστορικό τιμής φαίνεται πως όλα τα καταστήματα είχαν ανάλογες αυξήσεις. Νόμοι για black friday και χ μέρες πίσω, φωτία σε εργοστάσιο στην Ταιβάν,  κυρώσεις κάπου, κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ki εμένα πάει το μυάλο μου στο bf... μακάρι να βγω ψεύτης.

Για ένα σχετικά μικρό διάστημα, είχαν φτάσει κάπως σοβαροί gen 4 να πωλούνται λιγότερο από 50€.

Συγκρεκριμένα αγόρασα στα 46€  τον adata 850 1tb.

Η τιμές είναι τσιμπημένες σχετικά με πριν αν και για να λέμε του στραβού το δίκιο, οι ssd είχαν τρομερή πτώση που ήταν πιθανώς αδικαιολόγητη.

Μιλάμε για υλικό που πρακτικά δεν αποδυναμώνεται σύντομα.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/10/2023 στις 10:15 ΜΜ, than06 είπε

Πριν 1 μήνα ο wd sn 570 1tb είχε κάπου στα 45 ευρώ στο e-shop.gr. Από χθες που κοίταξα έχει πάει 59. Αντίστοιχα όλοι οι δίσκοι. Λέω το e-shop ξεκίνησε να γδέρνει, αλλά μετά πηγάινω skroutz και στο ιστορικό τιμής φαίνεται πως όλα τα καταστήματα είχαν ανάλογες αυξήσεις. Νόμοι για black friday και χ μέρες πίσω, φωτία σε εργοστάσιο στην Ταιβάν,  κυρώσεις κάπου, κάτι άλλο;

 

Στις 5/10/2023 στις 12:46 ΜΜ, Mr_Terror είπε

και οι μηχανικοι δισκοι πηραν αύξηση.Αγορασα εναν μηχανικο 2tb το καλοκαιρι στα 40 ευρω και εχει παει τωρα 60 ευρω.τιμες σκρουτζ.

 

Στις 5/10/2023 στις 5:26 ΜΜ, nickol-us είπε

Ki εμένα πάει το μυάλο μου στο bf... μακάρι να βγω ψεύτης.

Για ένα σχετικά μικρό διάστημα, είχαν φτάσει κάπως σοβαροί gen 4 να πωλούνται λιγότερο από 50€.

Συγκρεκριμένα αγόρασα στα 46€  τον adata 850 1tb.

Η τιμές είναι τσιμπημένες σχετικά με πριν αν και για να λέμε του στραβού το δίκιο, οι ssd είχαν τρομερή πτώση που ήταν πιθανώς αδικαιολόγητη.

Μιλάμε για υλικό που πρακτικά δεν αποδυναμώνεται σύντομα.
 

 

Οχι παιδια,τόσο τα DRAM chips όσο και οι NAND μνήμες έχουν επηρεαστεί, κάτι που σημαίνει πως σταδιακά οι τιμές των μνημών RAM και των SSDs έχουν αρχίσει να αυξάνονται και πάλι. Το φαινόμενο αυτό οφείλεται κυρίως στην σκόπιμη μείωση της παραγωγής, αφού οι συνθήκες μετά την πανδημία είχαν οδηγήσει σε τεράστια αποθέματα στοκ, με αποτέλεσμα οι τιμές να είναι για πολλούς μήνες ασυνήθιστα χαμηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...