Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε iMac 27"


Dr.MikeD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Εχω στην διάθεση μου iMac με τις εξής προδιαγραφές :

  • 3,4 GHz Quad-Core Intel Core i5
  • 24 GB 2400 MHz DDR4
  • Macintosh HD (1ΤΒ)

Πρωτίστως, επιθυμώ να κάνω αναβάθμιση σε σκληρό δίσκο και να προσθέσω ssd.

Αξίζει να αγοράσω έναν εξωτερικό ή μου προτείνεται να κάνω αναβάθμιση αντικαθιστώντας τον εσωτερικό δίσκο;

Αν επιλέξω την εκδοχή του εξωτερικού δίσκου, και τοποθετήσω τα apps στον εξωτερικό και αφήσω στον εσωτερικό το os, πιστεύεται πως θα δω διαφορά στην ταχύτητα και στην απόκριση συστήματος και apps; ή μου προτείνεται να τοποθετούν apps + os στον νέο εσωτερικό ssd.

Στην περίπτωση που προχωρήσω στην αντικατάσταση του εσωτερικού με ssd, με προβληματίζει η αξιοπιστία του καταστήματος (μένω Ηράκλειο Κρήτης), σκέπτομαι πως θα κάνω εκ νέου install ότι έχω και δεν έχω καθώς και ο χρόνος εκπόνησης της διαδικασίας.

Από εξωτερικό δίσκο βρήκα τον  LaCie 1TB Mobile SSD Secure USB-C Drive

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή και βοήθεια.

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι οι usb δεν θα καταφέρουν να πιάσουν αντίστοιχες ταχύτητες με έναν ssd

Το ζητούμενο σου είναι να μπει το os σε γρήγορο δίσκο οι εφαρμογές ας μπουν και σε μηχανικό δεν έχει τόσο σημασία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dr.MikeD said:

Καλημέρα σας,

Εχω στην διάθεση μου iMac με τις εξής προδιαγραφές :

  • 3,4 GHz Quad-Core Intel Core i5
  • 24 GB 2400 MHz DDR4
  • Macintosh HD (1ΤΒ)

Πρωτίστως, επιθυμώ να κάνω αναβάθμιση σε σκληρό δίσκο και να προσθέσω ssd.

Αξίζει να αγοράσω έναν εξωτερικό ή μου προτείνεται να κάνω αναβάθμιση αντικαθιστώντας τον εσωτερικό δίσκο;

Αν επιλέξω την εκδοχή του εξωτερικού δίσκου, και τοποθετήσω τα apps στον εξωτερικό και αφήσω στον εσωτερικό το os, πιστεύεται πως θα δω διαφορά στην ταχύτητα και στην απόκριση συστήματος και apps; ή μου προτείνεται να τοποθετούν apps + os στον νέο εσωτερικό ssd.

Στην περίπτωση που προχωρήσω στην αντικατάσταση του εσωτερικού με ssd, με προβληματίζει η αξιοπιστία του καταστήματος (μένω Ηράκλειο Κρήτης), σκέπτομαι πως θα κάνω εκ νέου install ότι έχω και δεν έχω καθώς και ο χρόνος εκπόνησης της διαδικασίας.

Από εξωτερικό δίσκο βρήκα τον  LaCie 1TB Mobile SSD Secure USB-C Drive

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή και βοήθεια.

Πρόσφατα έκανα παρόμοιο project με iMac 21.5 late 2013 που αγόρασα φθηνά μέσω eBay.

Η διαδικασία είναι λίγο πολύπλοκη αλλά έχει ενδιαφέρων!

Άλλαξα τον HD με 500SSD 2.5, τις μνήμες από 2x4gb σε 2x8gb (total 16gb) και το ποιο σημαντικό αφού τον άνοιξα μέχρι και την μητρική, άλλαξα τις πάστες και τοποθέτησα SSD στην κενή θέση!!

Απίστευτες ταχύτητες για μηχάνημα 10 ετών, και φυσικά πέρασα MacOS Sonoma απροβλημάτιστα.

Βρήκα άνετα όλα τα υλικά που χρειάστηκα όπως ταινία διπλής όψεως για την οθόνη, ανταπτορα για τον Μ2, κλπ. κλπ.

Ακόλουθα τα βιντεακια στο YouTube και θα είσαι ΟΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zourman1981 είπε

Όχι οι usb δεν θα καταφέρουν να πιάσουν αντίστοιχες ταχύτητες με έναν ssd

Το ζητούμενο σου είναι να μπει το os σε γρήγορο δίσκο οι εφαρμογές ας μπουν και σε μηχανικό δεν έχει τόσο σημασία 

Το μηχάνημα στο οποίο αναφέρεται ο TS είναι μάλλον αυτό:

https://support.apple.com/kb/SP760?locale=en_US

Στην περίπτωση αυτή ένας usb c ssd ή ακόμα καλύτερα ένας Thunderbolt 3 ssd θα ξεπεράσει κατά πολύ τις ταχύτητες του εσωτερικού sata σκληρού.

9 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Πρόσφατα έκανα παρόμοιο project με iMac 21.5 late 2013 που αγόρασα φθηνά μέσω eBay.

Η διαδικασία είναι λίγο πολύπλοκη αλλά έχει ενδιαφέρων!

Άλλαξα τον HD με 500SSD 2.5, τις μνήμες από 2x4gb σε 2x8gb (total 16gb) και το ποιο σημαντικό αφού τον άνοιξα μέχρι και την μητρική, άλλαξα τις πάστες και τοποθέτησα SSD στην κενή θέση!!

Απίστευτες ταχύτητες για μηχάνημα 10 ετών, και φυσικά πέρασα MacOS Sonoma απροβλημάτιστα.

Βρήκα άνετα όλα τα υλικά που χρειάστηκα όπως ταινία διπλής όψεως για την οθόνη, ανταπτορα για τον Μ2, κλπ. κλπ.

Ακόλουθα τα βιντεακια στο YouTube και θα είσαι ΟΚ!

Είναι καλή διαδικασία αλλά και λίγο επικίνδυνη. Αν είναι να τον ανοίξει καλό είναι πέρα από τον μηχανικό σκληρό να βρει τρόπο να βάλει στην θέση του blade (μιας και είναι fusion ) έναν nvme με την χρήση ανταπορα.Ολα τα παραπάνω μπορούν να αποφευχθούν με την χρήση ενός εξωτερικού usb c ssd και πάνω. Όσο για την επαναφορά των αρχείων , είναι αστείο κάποιο να το σκέφτεται όταν υπάρχει το timemachine backup.Επίσης υπάρχουν προγράμματα που κάνουν κλώνο του συστήματος στον εξωτερικό ssd , ο οποίος  γίνεται ταυτόχρονα bootable. Πχ. Super duper.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Με βοηθήσατε. 

 

  

7 minutes ago, atheatos said:

Το μηχάνημα στο οποίο αναφέρεται ο TS είναι μάλλον αυτό:

https://support.apple.com/kb/SP760?locale=en_US

Στην περίπτωση αυτή ένας usb c ssd ή ακόμα καλύτερα ένας Thunderbolt 3 ssd θα ξεπεράσει κατά πολύ τις ταχύτητες του εσωτερικού sata σκληρού.

Είναι καλή διαδικασία αλλά και λίγο επικίνδυνη. Αν είναι να τον ανοίξει καλό είναι πέρα από τον μηχανικό σκληρό να βρει τρόπο να βάλει στην θέση του blade (μιας και είναι fusion ) έναν nvme με την χρήση ανταπορα.Ολα τα παραπάνω μπορούν να αποφευχθούν με την χρήση ενός εξωτερικού usb c ssd και πάνω. Όσο για την επαναφορά των αρχείων , είναι αστείο κάποιο να το σκέφτεται όταν υπάρχει το timemachine backup.Επίσης υπάρχουν προγράμματα που κάνουν κλώνο του συστήματος στον εξωτερικό ssd , ο οποίος  γίνεται ταυτόχρονα bootable. Πχ. Super duper.

 

Ναι αυτό το σύστημα έχω. το έκανα και edit στο αρχικό post.

10 hours ago, Dinos1973 said:

Πρόσφατα έκανα παρόμοιο project με iMac 21.5 late 2013 που αγόρασα φθηνά μέσω eBay.

Η διαδικασία είναι λίγο πολύπλοκη αλλά έχει ενδιαφέρων!

Άλλαξα τον HD με 500SSD 2.5, τις μνήμες από 2x4gb σε 2x8gb (total 16gb) και το ποιο σημαντικό αφού τον άνοιξα μέχρι και την μητρική, άλλαξα τις πάστες και τοποθέτησα SSD στην κενή θέση!!

Απίστευτες ταχύτητες για μηχάνημα 10 ετών, και φυσικά πέρασα MacOS Sonoma απροβλημάτιστα.

Βρήκα άνετα όλα τα υλικά που χρειάστηκα όπως ταινία διπλής όψεως για την οθόνη, ανταπτορα για τον Μ2, κλπ. κλπ.

Ακόλουθα τα βιντεακια στο YouTube και θα είσαι ΟΚ!

Προσωπικά για εμένα τον ίδιο, είναι παράτολμο να κάνω αυτή την διαδικασία μόνος μου, πόσο μάλλον επειδή δεν γνωρίζω κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες.

Αν το αντιλήφθηκα σωστά, μου πρότεινεται τον εξωτερικό Thunderbolt 3 ssd όπου θα "φορτώνονται" το OS και τα προγράμματα, και τον εσωτερικό για documents;

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το άνοιγμα ενός Apple Store. Αν δει κανείς τον συγκεντρωτικό χάρτη με όλα τα Apple Stores της Ευρώπης, θα συνειδητοποιήσει ότι δεν υπάρχει κανένα στη βαλκανική χερσόνησο. Είναι δύσκολο να σπάσουμε εμείς το combo με τόσο μικρή αγοραστική δυνατότητα. IMG_3241.JPG.4923a8a717b48af344a4453c802c2578.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, enlightened είπε

Δεν ξέρω για το άνοιγμα ενός Apple Store. Αν δει κανείς τον συγκεντρωτικό χάρτη με όλα τα Apple Stores της Ευρώπης, θα συνειδητοποιήσει ότι δεν υπάρχει κανένα στη βαλκανική χερσόνησο. Είναι δύσκολο να σπάσουμε εμείς το combo με τόσο μικρή αγοραστική δυνατότητα. IMG_3241.JPG.4923a8a717b48af344a4453c802c2578.JPG

Κανένα applestore στον κόσμο δεν θα κάτσει να ανοίξει iMac 2017 και να βαλει aftermarket ssd....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/10/2023 at 12:31, atheatos said:

Κανένα applestore στον κόσμο δεν θα κάτσει να ανοίξει iMac 2017 και να βαλει aftermarket ssd....

Νομίζω όμως ότι στην iSystem κάνουν αναβάθμιση SSD, ακόμα και του NVME που έχει ο συγκεκριμένος υπολογιστής. Ρωτήστε τους, τουλάχιστον παλαιότερα το έκαναν σίγουρα

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/10/2023 at 21:16, atheatos said:

Το μηχάνημα στο οποίο αναφέρεται ο TS είναι μάλλον αυτό:

https://support.apple.com/kb/SP760?locale=en_US

Στην περίπτωση αυτή ένας usb c ssd ή ακόμα καλύτερα ένας Thunderbolt 3 ssd θα ξεπεράσει κατά πολύ τις ταχύτητες του εσωτερικού sata σκληρού.

Είναι καλή διαδικασία αλλά και λίγο επικίνδυνη. Αν είναι να τον ανοίξει καλό είναι πέρα από τον μηχανικό σκληρό να βρει τρόπο να βάλει στην θέση του blade (μιας και είναι fusion ) έναν nvme με την χρήση ανταπορα.Ολα τα παραπάνω μπορούν να αποφευχθούν με την χρήση ενός εξωτερικού usb c ssd και πάνω. Όσο για την επαναφορά των αρχείων , είναι αστείο κάποιο να το σκέφτεται όταν υπάρχει το timemachine backup.Επίσης υπάρχουν προγράμματα που κάνουν κλώνο του συστήματος στον εξωτερικό ssd , ο οποίος  γίνεται ταυτόχρονα bootable. Πχ. Super duper.

 

Καλημέρα,

Για Thunderbolt 3 ssd, αυτός μπορεί να είναι μια καλή επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Ενδεικτικά, σύγκριση επιδόσεων σε M1 MB Air. O Εξωτερικός δίσκος (σε σύνδεση Thunderbolt 3) είναι ο EVO της Samsung σε θήκη της OWC.

image.jpeg.21a9a9ebe45e1a180feb08593abc7d61.jpegimage.jpeg.5b170a5dd5e04fc277560547d89bd0d4.jpeg

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μηχάνημα σου έχει Fusion Drive, δηλαδή στο base configuration έχει και 256 GB SSD που λειτουργεί σαν startup disk. Πρωτίστως λοιπόν το ερώτημα μου είναι γιατί θέλεις να μπεις στην διαδικασία παράκαμψης ή αλλαγής του αν θέλεις. Ο SSD δηλαδή αναμένεται να είναι ταχύτατος και δεν νομίζω ότι ένας εξωτερικός  blade θα κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά.

Για να δούμε τι παίζει με τον SSD, για κατέβασε σε παρακαλώ το Aja και τρέξε ένα test.

Update: Μήπως έχεις "σκαλίσει" το μηχάνημα και καθορίστηκε ο μηχανικός δίσκος σαν startup disk ;. Για τρέξε την εντολή diskutil list, να δούμε τι δίσκο φοράει το μηχάνημα.

Επεξ/σία από epinki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Μάλλον έχει το base μοντέλο με σκέτο μηχανικό δίσκο 3,5 ιντσών 

Το μηχάνημα φοράει Fusion Drive (ή σκέτο SSD), σε κάθε περίπτωση. Ο φίλος έχει το πρώτο.

image.jpeg.e5f464bc7b4d30fb3822d836ee549591.jpeg

 

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...