Προς το περιεχόμενο

Θεμα με user - wordpress


giorgos_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

εχω ενα σαιτ και χρειαστηκα καποιες διορθωσεις ,ετσι εβαλα εναν απο fiverr που μου ειπε οτι τα κανει ολα αυτα.

Μου ζητησε στοιχεια εισοδου για το σαιτ και τον σερβερ.Εν τελη δεν εκανε τιποτα,εχασα και τα χρηματα και μολις εκανα στο fiverr μη ολοκληρωση της εργασιας μου χαλασε ολο το σαιτ.

Ειδα οτι εχει φτιαξει εναν user δικο του,και οτι μου ειχε σβησει ολα τα δεδομενα να τα ξαναπερασει στον σερβερ.

Εσβησα τον user,αλλαξα κωδικους σαιτ-σερβερ και χτες μπηκε και τωρα δεν λειτουργει τιποτα ουτε φορτωνει.

Τι σκατα εχει κανει και πως διορθωνεται ολο αυτο;Θα κανω επαναφορα απο τον σερβερ,εχω κρατησει και τα μπακ απ πριν κανει το οτιδηποτε με plugin αλλα τι ειναι προτιμοτερο να κανω??

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, giorgos_t said:

Καλησπερα,

εχω ενα σαιτ και χρειαστηκα καποιες διορθωσεις ,ετσι εβαλα εναν απο fiverr που μου ειπε οτι τα κανει ολα αυτα.

Μου ζητησε στοιχεια εισοδου για το σαιτ και τον σερβερ.Εν τελη δεν εκανε τιποτα,εχασα και τα χρηματα και μολις εκανα στο fiverr μη ολοκληρωση της εργασιας μου χαλασε ολο το σαιτ.

Ειδα οτι εχει φτιαξει εναν user δικο του,και οτι μου ειχε σβησει ολα τα δεδομενα να τα ξαναπερασει στον σερβερ.

Εσβησα τον user,αλλαξα κωδικους σαιτ-σερβερ και χτες μπηκε και τωρα δεν λειτουργει τιποτα ουτε φορτωνει.

Τι σκατα εχει κανει και πως διορθωνεται ολο αυτο;Θα κανω επαναφορα απο τον σερβερ,εχω κρατησει και τα μπακ απ πριν κανει το οτιδηποτε με plugin αλλα τι ειναι προτιμοτερο να κανω??

ευχαριστω

Θα πρέπει να συμπεριφερθείς όπως όταν καθαρίζεις ένα site που έχει πέσει θύμα hacking ή έχει malware. Δεν είναι τόσο απλό, αν βγάζεις χρήματα από αυτό το site δώσε το σε κάποιον που έχει εμπειρία σε τέτοια ζητήματα να σου το κάνει.
Αν είναι το χόμπι σου, δοκίμασε το backup σου και δες μήπως έχει φτιάξει κάποιο ftp account και μπαίνει από εκεί (άλλαξε κωδικό και στο default που έχουν συνήθως) και μίλα με το hosting μήπως έχουν κάποια εικόνα από τα logs. Μέτα ψάχνεις κώδικα και βάση για να δεις τι μπορεί να έχει κάνει και συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, giorgos_t είπε

Καλησπερα,

εχω ενα σαιτ και χρειαστηκα καποιες διορθωσεις ,ετσι εβαλα εναν απο fiverr που μου ειπε οτι τα κανει ολα αυτα.

Μου ζητησε στοιχεια εισοδου για το σαιτ και τον σερβερ.Εν τελη δεν εκανε τιποτα,εχασα και τα χρηματα και μολις εκανα στο fiverr μη ολοκληρωση της εργασιας μου χαλασε ολο το σαιτ.

Ειδα οτι εχει φτιαξει εναν user δικο του,και οτι μου ειχε σβησει ολα τα δεδομενα να τα ξαναπερασει στον σερβερ.

Εσβησα τον user,αλλαξα κωδικους σαιτ-σερβερ και χτες μπηκε και τωρα δεν λειτουργει τιποτα ουτε φορτωνει.

Τι σκατα εχει κανει και πως διορθωνεται ολο αυτο;Θα κανω επαναφορα απο τον σερβερ,εχω κρατησει και τα μπακ απ πριν κανει το οτιδηποτε με plugin αλλα τι ειναι προτιμοτερο να κανω??

ευχαριστω

το καλύτερο νομίζω είναι να κάνεις restore ενα full backup απο πριν ασχοληθείς με τον τυπά . Αν έχεις cpanel ο host σου θα έχει jetbackup κάτι τετοιο τέλος πάντων. 

Λογικά και να έχει αφήσει καταχωνιασμένο κανένα script πουθενά θα διαγραφεί .. επίσης αλλάζεις κωδικούς από τον χρήστη της βάσης δεδομένων και φυσικά τους κωδικούς πρόσβασης στον server .. τέλος κάνεις και τις απαραίτητες αλλαγές στο wp-config σου για να ανοίγει το site σου με βάση τα νέα στοιχεία σύνδεσης στην βάση. 

Επεξ/σία από riznik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα κατάλαβες ότι δεν επιλέγουμε οποιονδήποτε να έχει πρόσβαση στην σελίδα μας και ειδικά στον server. Και όταν δημιουργούμε χρήστες, προσέχουμε τι δικαιώματα δίνουμε και εννοείται backup πριν από όλα αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Στα πλαισια της επεκτασης-αναπτυξης του wordpress site μου, προσανατολιζομαι να δημιουργησω user, και λεω να τον κανω author κατ'αρχας.

Υπαρχουν τιποτε 'κακοτοπιες' να προσεξει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...