Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό-Οικονομικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τελειώνοντας το τμήμα οικονομικής και περιφερειακής ανάπτυξης με βαθμό 8,3, βρίσκομαι στο σταυροδρόμι της επιλογής μεταξύ 3  μεταπτυχιακών προγραμμάτων που καλύπτουν τα ενδιαφέροντά μου.Έχω εξαιρετικούς βαθμούς στα μαθήματα των μαθηματικών, της στατιστικής, των ποσοτικών μεθόδων και της οικονομετρίας. Επιπλέον, έχω αποκτήσει εμπειρία στη χρήση της R και έχω κάποιες πιστοποιήσεις από το Coursera. Είμαι ανάμεσα σε 3 μάστερ
 

  • Master in Management Science and Technology στην ΑΣΟΕΕ 
  • Master in Quantitative Investing-ΕΚΠΑ
  • Master in Economics-ΑΣΟΕΕ

Απλά δεν ξέρω που μπορώ να δουλέψω τελειώνοντας τα 2 τελευταία + το γεγονός πως δεν έχουν πρακτική με φοβίζει λίγο (έχω κάνει πρακτική στη σχολή) . Θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει

Επεξ/σία από AdventureGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ αυτα τα 3, το πιο δυνατο ειναι το MST της ΑΣΟΕΕ. Εχει καλα μαθηματα Διοικησης και Πληροφορικης, εχει δυνατο προγραμμα πρακτικης ασκησης και συνεργαζεται και με διαφορους φορεις για πιστοποιησεις πχ αν θυμαμαι καλα μπορεις να παρεις πιστοποιηση από τη SAS στην εξορυξη δεδομενων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μαθήματα που λες ότι τα πήγες εξαιρετικά φαίνεται η κλίση σου. Τι εργασίες/projects έκανες στα συγκεκριμένα; Θες να συνεχίσεις στα οικονομικά ; Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και κάποιο πρόγραμμα μηχανικής μάθησης αν θες να εμβαθύνεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, andreoulios είπε

Τι εργασίες/projects έκανες στα συγκεκριμένα;

Έχω κάποια μικρά project πάνω σε οικονομετρία-οικονομική μεγένθυση και στατιστική (χρονολογικές σειρές) 

 

7 ώρες πριν, andreoulios είπε

Θες να συνεχίσεις στα οικονομικά ;

Θα με ενδιέφερε να ενισχύσω τις γνώσεις μου πάνω στα οικονομικά και συγκεκριμένα στο ποσοτικό κομμάτι των οικονομικών και συγκεκριμένα το financial modeling...

7 ώρες πριν, andreoulios είπε

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και κάποιο πρόγραμμα μηχανικής μάθησης αν θες να εμβαθύνεις 

Μπορεί να συνδιαστεί με τα οικονομικά έστω και σε μικρό βαθμό; 

Επεξ/σία από AdventureGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε, νομιζω οτι δεν ξερεις ακριβως τους ορους που χρησιμοποιεις. Θα προσπαθησω να τα αναλυσω πολυ συντομα.

Οικονομικα - Μικρο, Μακρο, Κεντρικες Τραπεζες, Επιτοκια, GDP κλπ

Χρη/κα - Επενδυσεις, Μετοχες, Ομολογα, Financial Modeling, M&As, Structured finance, Investment banking κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2023 στις 8:46 ΜΜ, stefz25 είπε

νομιζω οτι δεν ξερεις ακριβως τους ορους που χρησιμοποιεις. Θα προσπαθησω να τα αναλυσω πολυ συντομα.

Οκ εξηγησέ μου όταν μπορέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...