Προς το περιεχόμενο

Τραγικη πτωση ταχυτητας εγγραφης usb stick


Lewnidas1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.
Εχω στην κατοχη μου εδω και 10 μηνες το usb Sandisk Ultra Dual Drive Go 256GB USB 3.1 Stick. 
Αγοραστηκε κυριως για αναπαραγωγη περιεχομενου απο την tv και ηταν πολυ καλη η τιμη γι αυτο που προσφερε (80mb/s write).
Απο τοτε μπηκαν και βγηκαν πολλες ταινιες και σειρες και απο τον ιουλιο και μετα αρχισα να βλεπω κατι 3-4mb/s
Δεν ασχοληθηκα πολυ γιατι ηταν καλοκαιρι ετσι κ αλλιως και τωρα που τσουτσουριαζουμε σιγα σιγα χρειαζεται παλι.
Καποιοι μου ειπαν οτι ετσι γινεται με τα usb , σαν να ειναι μιας χρησης. Εχει εγγυηση 5 χρονια , αλλα πριν παρω απαντηση απο το support ητς WD και μετα του eshopgr ειπα να κανω και μια ερωτηση να παρω καποια παραπανω γνωμη. 
Τι ισχυει τελικα με την μνημη cache? Γεμιζει οντως και μετα ειναι για πεταμα; 
Το στικακι δουλευετε στην ιδια θυρα usb C (asus tuf b550 gaming plus) και εχει γινει φορματ ακομα και χωρις τσεκαρισμενο το quick format που κρατησε 14 ωρες(!!!)

321808066_869419950969918_522784249005230120_n.png

asdasdasd.png

CrystalDiskMark_20231008091338.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε λες ότι βλέπεις 3-4mb/s ταχύτητα. Σε ποιο σύστημα (Windows, Linux); Οι εικόνες που δείχνεις αφορούν κάποια τεστ. Από ότι φαίνεται είναι οι σωστές εφόσον είναι σύμφωνες με τον κατασκευαστή (π.χ. High-performance USB 3.1 Gen 1 drive με 150MB/s ταχύτητα ανάγνωσης, κ.λπ.). Δεν παθαίνουν κάτι τόσο εύκολα τα USB Sticks, εκτός εάν είναι ελλαττωματικά από την αρχή. Με ανησυχεί όμως το γεγονός ότι το format κράτησε 14 ώρες όπως λες.  

Το κάθε σύστημα τα βλέπει με τον ίδιο τρόπο που βλέπει ένα σκληρό δίσκο. Επειδή δε δίνεις και πολλές πληροφορίες σου παραθέτω γενικές οδηγίες που κάποιος πρέπει να ακολουθεί συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Καταρχήν χρησιμοποίησε ένα άλλο USB Stick να δεις εάν έχεις το ίδιο πρόβλημα. Εάν δεν έχεις, κάνε τα εξής:

  1. Καταρχήν να μην έχεις συνδέσει το USB Stick σου στο σύστημα.
  2. Πριν κάνεις το παραπάνω, πήγαινε στο Device Manager>View>Show Hidden Devices και κάνε uninstall ότι δεν είναι συνδεδεμένο (αχνό εικονίδιο).
  3. Σημείωση: Για ότι αφαιρείς και μετά κάποια στιγμή το συνδέσεις στο σύστημά σου, απλά θα πρέπει να ξαναενεργοποιήσεις τις βέλτιστες ρυθμίσεις ακολουθώντας το βήμα 6.
  4. Κάνε επανεκκίνηση.
  5. Συνέδεσε το USB Stick και άφησε τα windows να το αναγνωρίσουν.
  6. Δες τις ρυθμίσεις των windows (εάν αυτά έχεις) και άλλαξέ τες όπως παρακάτω για αυτό το Stick: Device Manager> Disk drives> USB SanDisk>Properties>Policies> Set at Best Performance

Ξαναδοκίμασε να μεταφέρεις ένα αρχείο και δες την ταχύτητα. Εάν βλέπεις πάλι χαμηλές ταχύτητες τότε μπορεί το stick να είναι ελλαττωματικό.

Εναλλακτικά δοκίμασε και την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων από ένα δίσκο μπας και οι drivers της μητρικής έχουν πειραχτεί (βλέπε chipset drivers της μητρικής σου). Εάν ναι, τότε καλό θα ήταν να τους ξαναπεράσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, JPaxilleas said:

Φίλε λες ότι βλέπεις 3-4mb/s ταχύτητα. Σε ποιο σύστημα (Windows, Linux); Οι εικόνες που δείχνεις αφορούν κάποια τεστ. Από ότι φαίνεται είναι οι σωστές εφόσον είναι σύμφωνες με τον κατασκευαστή (π.χ. High-performance USB 3.1 Gen 1 drive με 150MB/s ταχύτητα ανάγνωσης, κ.λπ.). Δεν παθαίνουν κάτι τόσο εύκολα τα USB Sticks, εκτός εάν είναι ελλαττωματικά από την αρχή. Με ανησυχεί όμως το γεγονός ότι το format κράτησε 14 ώρες όπως λες.  

Το κάθε σύστημα τα βλέπει με τον ίδιο τρόπο που βλέπει ένα σκληρό δίσκο. Επειδή δε δίνεις και πολλές πληροφορίες σου παραθέτω γενικές οδηγίες που κάποιος πρέπει να ακολουθεί συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Καταρχήν χρησιμοποίησε ένα άλλο USB Stick να δεις εάν έχεις το ίδιο πρόβλημα. Εάν δεν έχεις, κάνε τα εξής:

  1. Καταρχήν να μην έχεις συνδέσει το USB Stick σου στο σύστημα.
  2. Πριν κάνεις το παραπάνω, πήγαινε στο Device Manager>View>Show Hidden Devices και κάνε uninstall ότι δεν είναι συνδεδεμένο (αχνό εικονίδιο).
  3. Σημείωση: Για ότι αφαιρείς και μετά κάποια στιγμή το συνδέσεις στο σύστημά σου, απλά θα πρέπει να ξαναενεργοποιήσεις τις βέλτιστες ρυθμίσεις ακολουθώντας το βήμα 6.
  4. Κάνε επανεκκίνηση.
  5. Συνέδεσε το USB Stick και άφησε τα windows να το αναγνωρίσουν.
  6. Δες τις ρυθμίσεις των windows (εάν αυτά έχεις) και άλλαξέ τες όπως παρακάτω για αυτό το Stick: Device Manager> Disk drives> USB SanDisk>Properties>Policies> Set at Best Performance

Ξαναδοκίμασε να μεταφέρεις ένα αρχείο και δες την ταχύτητα. Εάν βλέπεις πάλι χαμηλές ταχύτητες τότε μπορεί το stick να είναι ελλαττωματικό.

Εναλλακτικά δοκίμασε και την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων από ένα δίσκο μπας και οι drivers της μητρικής έχουν πειραχτεί (βλέπε chipset drivers της μητρικής σου). Εάν ναι, τότε καλό θα ήταν να τους ξαναπεράσεις. 

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο αναλυτική εξήγηση και συγγνώμη για τα έλειπες δεδομένα. 

Είμαι σε windows και οι μετρήσεις αυτές έγιναν για να έχω κάτι πιο "αποτελεσματικό" να δείξω. Σε εγράφη αρχείων είναι 3-4mb/s αλλά ξεκινάει από τα 90 και πέφτει σε 5 δευτερόλεπτα. Σε δίσκους δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα ούτε σε άλλα στικακια. Επίσης είναι usb 3.1 gen2 το οποίο είναι το 3.2 απ ότι έχω καταλάβει. Άμα δεις και στο σκρουτζ όλοι έχουν παρόμοια αποτελέσματα με το "καλό" τεστ 

ΘΑ δοκιμάσω αυτά που είπες κ θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου φαίνεται για έκδοση 3.2. Μπορεί βέβαια να κανω λάθος. Εδώ (σε αυτό το Link πάντως) λέει για USB 3.1 Gen 1. 

Αναφορικά με τα USB (δε ξέρω ποιος και γιατί σκέφτηκε να αλλάξει τις ονομασίες των εκδόσεων των USB και μας έχουν ζαλίσει με το να θυμόμαστε όλους τους τύπους, άσε που στα site γράφουν ότι να είναι και μπερδεύουν τους χρήστες) η παρακάτω εικόνα σε βοηθά να ξέρεις τι πάιρνεις και τι στην πραγματικότητα έχει κάποιος στα χέρια του (τουλάχιστον ως προς τις ταχύτητες μεταφορές).

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...