Προς το περιεχόμενο

Ο NAS μου "ρίχνει" το Speedport Plus 2;


MercuryHades

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Δώστε μία βοήθεια στον χτυπημένο από τη μοίρα!

Επέστρεψα στην Cosmote πριν μερικούς μήνες (αρχικά VDSL100, τώρα FFTH100) και έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ. Συνοπτικά, 2 router και 4 επισκέψεις τεχνικών μετά, έχω θέμα με το modem (Speedport Plus 2) το οποίο από 1 έως και 5 φορές τη μέρα θα κάνει κάτι σαν reboot: κόβεται το σήμα, σβήνουν τα πάντα στιγμιαία και ξεκινάει ξανά να ανοίγει ξεκινώντας από το power.

Υπό νορμάλ συνθήκες είναι συνδεδεμένο σε πολύμπριζο APC με 1 σταθερό, 1 NAS QNAP και μια IP camera Xiaomi - δεν τις λες και ενεργοβόρες συσκευές. Έχω δοκιμάσει να το βάλω μόνο του στο πολύμπριζο, μόνο του στην πρίζα, μόνο του σε άλλη πρίζα, το έχω αντικαταστήσει με ίδιο μοντέλο, έχω αναβαθμίσει από VDSL σε FTTH (με την ίδια τιμή, δεν έπαιζε να τους πληρώνω και περισσότερα), έχουν έρθει τεχνικοί που έχουν κάνει "ρυθμίσεις" παντού και με έχουν διαβεβαιώσει ότι θα δουλέψει. Σε όλες τις περιπτώσεις συμβαίνει το ίδιο και το πολύ να έχει μείνει ανοιχτό σερί μιάμιση μέρα.

Να σημειωθεί ότι παλιότερα σε Cosmote ADSL24 (το λευκό modem, νομίζω speedport ήταν και εκείνο) και μετά σε Vodafone VDSL50 (ZTE-H267A) δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Δοκίμασα το router της Vodafone όσο ήμουν ακόμα στο Cosmote VDSL και δεν είχα θέμα με reboots, παρότι καταλάβαινα στιγμιαίες αδυναμίες σύνδεσης μέσα στη μέρα (π.χ. το gmail θα έγραφε ένα could not connect για μερικά δευτερόλεπτα, θα ξεκινούσε να φορτώσει ένα βίντεο και θα αποτύγχανε μέχρι να κάνω refresh κλπ).

Ο τελευταίος τεχνικός το έριξε σε ηλεκτρολογικό επειδή σβήνει και το power στιγμιαία αλλά μου είπε να δοκιμάσω να το τρέξω χωρίς λοιπές συσκευές συνδεδεμένες (NAS, IP cam και 2 λάμπες Xiaomi) και να τις συνδέω σταδιακά μήπως παίζει κάποιο IP conflict.

Έβγαλα τις Xiaomi συσκευές από το WiFi, τζίφος. Έβγαλα τον QNAP NAS από το ethernet, 4 σερί μέρες ανοιχτό το modem! Τον ξαναέβαλα, στην 1η ώρα έκλεισε ξανά! Ξανασύνδεσα τις Xiaomi συσκευές χωρίς τον NAS και δεν έχει κλείσει 2 μέρες τώρα.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει γιατί κοντεύω να τρελαθώ;

Επόμενη λύση είναι να ξεκινήσω να παίρνω τηλέφωνα σε καταστήματα Cosmote μπας και έχει ξεμείνει κανένα άλλο μοντέλο μόντεμ να δοκιμάσω, καθώς οι τεχνικοί μόνο το Speedport Plus 2 έχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το QNAP είναι καινούριο ή το έχεις χρησιμοποιήσει και με άλλο router παλαιότερα;

Δοκίμασες άλλο καλώδιο ανάμεσα στο QNAP και στο router;

Δοκίμασες να βάλεις switch ενδιάμεσα; (QNAP - switch - router)

Αν δεν είναι κάποια περίεργη ρύθμιση του QNAP (δύσκολο), φαίνεται να έχει πρόβλημα το QNAP και να περνάει διαρροή ρεύματος μέσω του καλωδίου ethernet στο router (πολύ περίεργο πάντως).

Επίσης, δοκίμασε να βάλεις το QNAP σε κάποιον γνωστό σου, πάνω στο δικό του router (αν είναι και άλλου παρόχου, ακόμα καλύτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2023 στις 8:39 ΜΜ, achilles_g_ είπε

Άλλαξε το καλώδιο που συνδέεται από την πρίζα στο modem.

Το καλώδιο τροφοδοσίας; Το έχω κάνει, δεν βοήθησε.

 

Στις 9/10/2023 στις 9:52 ΠΜ, csontheline είπε

Το QNAP είναι καινούριο ή το έχεις χρησιμοποιήσει και με άλλο router παλαιότερα;

Δοκίμασες άλλο καλώδιο ανάμεσα στο QNAP και στο router;

Δοκίμασες να βάλεις switch ενδιάμεσα; (QNAP - switch - router)

Αν δεν είναι κάποια περίεργη ρύθμιση του QNAP (δύσκολο), φαίνεται να έχει πρόβλημα το QNAP και να περνάει διαρροή ρεύματος μέσω του καλωδίου ethernet στο router (πολύ περίεργο πάντως).

Επίσης, δοκίμασε να βάλεις το QNAP σε κάποιον γνωστό σου, πάνω στο δικό του router (αν είναι και άλλου παρόχου, ακόμα καλύτερα).

Το QNAP έχει δουλέψει και με άλλο modem χωρίς πρόβλημα, το έχω χρόνια. Ήταν router της Vodafone, αυτό που αναφέρω στο αρχικό post.

Δεν έχω δοκιμάσει αλλαγή του καλωδίου ethernet στον QNAP, θα το τσεκάρω, πριν περάσω σε switch!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...