Προς το περιεχόμενο

Stremio cast σε Samsung smart TV...Subs?


duckino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα

 

Μετά από χρόνια παρακολούθηση οπτικοακουστικού υλικού μέσω TV BOX  και αφού αυτό τα 'φτησε, έπρεπε να ψαχτώ για κάτι άλλο.Ύστερα από ψάξιμο λοιπόν κατέληξα στη λύση Stremio από android smartphone.

Κατέβασα λοιπόν stremio, πλήρωσα συνδρομή RealDebrid, είχα έτσι κι αλλιώς VPN και ξεκίνησα να βλέπω.Το θέμα είναι ότι ενώ όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά, όταν πατήσω "cast" όσο και να ψάξει δεν βρίσκει την τηλεόρασή μου(Samsung smart TV Q65 - καταραμένο tizen).Έτσι αναγκάζομαι να πατήσω το "External player" και να επιλέξω το "Web video caster receiver" της TV.Παίζει η ταινία κανονικά αλλά χωρίς υπότιτλους, ενώ στην οθόνη του κινητού είχε κανονικά και λέει κάτι περίεργα για DLNA που δεν καταλαβαίνω.Στο site του stremio προτείνουν χρήση chromecast ή κάτι ανάλογο.

Ερώτηση 1

Εφόσον έτσι δεν κάνω cast ή mirroring υλικού που παίζει από το κινητό μου αλλά ο external player της τηλεόρασης παίζει την ταινία, υπάρχει περίπτωση να  παρακάμπτεται ο VPN που έχω εγκατεστημένο στο κινητό και να είμαι ακάλυπτος;

Ερώτηση 2

Υπάρχει κάποιο πιο εξειδικευμένο app για video cast με υπότιτλους χωρίς πρόβλημα σε Samsung smart TV;

Αν δε γλυτώνω την αγορά κάποιου TV stick τύπου chromecast, ποιο θα προτείνατε;

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από duckino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω την αλήθεια είχα την εντύπωση ότι χρειάζεται ΚΑΙ το VPN παράλληλα, άσε που το είχα ήδη.

Αν δεν μπορώ να αποφύγω την αγορά ενός τύπου chromecast, μήπως να προτιμήσω ένα mini PC δίνωντας κάτι παραπάνω;Κάτι σαν το παρακάτω ας πούμε:

 

https://m.geekbuying.com/item/BMAX-B3-Mini-PC-Intel-Jasper-Lake-N5095-16GB-DDR4-512GB-SSD-Silver-520420.html?Currency=EUR&idev_id=3748&utm_source=affiliate.geekbuying.com&utm_medium=affiliate_3748&utm_campaign=3748&utm_content=3748&utm_term=xiaomigr&ref=w

Επεξ/σία από duckino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και γω,  παρε ενα  Ιntel NUC   barebone     ( δεν χρειαζεται κανα ακριβο ,   βρες ενα με κανα καλο CPU   ,  και used σε αγγελιες εδω βρισκεις  ετοιμο ) ,  παρε και ενα Air Mouse remote     ,  συνδεσε το στην ΤV    και εισαι ΟΚ !!   Ετσι εχω κανει και γω και ειμαι τουμπανο ! ! 

Εγω εχω παρει αυτο

https://www.skroutz.gr/s/30160981/Intel-NUC-Kit-NUC7PJYHN-Barebone-Pentium-Quad-Core-J5005-2-5-HDD-SSD.html

με μνημες και δισκο ,  γυρω 200 μου εφτασε ,  αξιολογος CPU    , μια χαρα ! ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

@duckino δώσε μας ένα link με τη τηλεόρασή σου. 

Samsung QE65Q70TATXXH

 

https://www.skroutz.gr/s/22639454/Samsung-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-QLED-QE65Q70T-HDR-2020.html

Επεξ/σία από duckino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπότιτλους με cast απο το stremio δεν θα έχεις εκτός αν έχει ενσωματομένους το αρχείο της ταινίας. Ο player του stremio παίρνει το link με το αρχείο της ταινίας και ψάχνει και βρίσκει αρχείο υποτίτλου που τερίαζει με αυτό της ταινίας στη συνέχεια τα συνδιάζει και τα παίζει ταυτόχρωνα. Τώρα στο cast δίνει ένα τυπου link στον player που δέχεται το cast μόνο της ταινίας, και ο player παιζει το αρχείο. Αν τώρα ο player μπορεί να βρεί μόνος του υπότιτλους ή να μπορείς κάπως να προσθέσεις εξωτερικά θα έχεις και υπότιτλους. Της samsung δεν μπορεί οπώς και ο ενσωματομένος απ τις περισσότερες τηλεοράσεις όχι android. 

Στην περίπτοσή σου θες ένα αξιοπρεπες tv box για stremio αλλίως και το pc/mini pc δεν έιναι κακή λύση επιδή έχεις smasung άρα δεν χρείαζεσαι συσκευή αναπαραγωγής με dolby vision.

Αν απλώς σε ενδιαφέρουν ταινίες και μόνο θα επέλεγα tv box για τιμή και ευκολία. Αν θες παραμετροποίηση, καλύτερο αποτέλεσμα στον player, και τις εξτρα δυνατότητες του pc πας σε αυτό. Επίσης αν σε εναδιαφέρει πολυκάναλος ήχος το pc θέλει δυο τρία βηματάκια παραπάνω μέσω sremio δεν είναι plug n play οπως στο tv box.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, duckino είπε

Η τηλεόραση υποστηρίζει μόνο screen mirroring. 

Δεν έχω Samsung για να δω τα βήματα. Ίσως σε εξυπηρετεί αυτό το βίντεο, εδώ

Η επόμενη λύση είναι η αγορά κάποιας συσκευής - όποιας θες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστευω οτι κάνεις την ζωη σου δυσκολη χωρις λογο. η πιο σωστη λυση ειναι να παρεις ενα androidtv box να τελειωνεις.

Υπαρχει και αλλο ενα σεναριο... αν εχεις συγχρονο κινητο, μπορεις να βγαλεις εξοδο εικονας απο την usb-c του κινητου, οποτε με ενα type-c usb to hdmi cable να βγαλεις εικονα κατευθειαν στην τηλεοραση σου. τι κινητό εχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τελικά κατέληξα σε Chromecast το οποίο παρέλαβα χθες.Στήθηκε μέσα σε 10' πανεύκολα και ήδη το βράδυ είχα την πρώτη επιτυχημένη προβολή με υπότιτλους κανονικότατα.Παρφέ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/10/2023 στις 1:33 ΠΜ, infin1tyGR είπε

Αφού έχεις Real Debrid, γιατί χρειάζεσαι VPN;

Αυτό είναι σίγουρο;Ρωτάω για φίλο που δεν έχει VPN κι αν δεν χρειάζεται δεν θέλει να πληρώσει και για τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν φαίνεται πουθενά τι κατεβάζεις. Εσύ απλώς κατεβάζεις μέσω HTTPS ένα αρχείο από τον server της εταιρείας, τίποτα από άλλους χρήστες.

Στην Ελλάδα ωστόσο ακόμα και torrent να κατεβάζεις, δεν χρειάζεται VPN.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...