Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σεταρισματος nanostation5 loco


alexaso29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα... έχω 2 κεραίες που μου τις είχαν σεταρει και δούλευαν σε απόσταση 300 μέτρων περίπου πριν καιρό... έδινε η μία κεραία ίντερνετ και έπαιρνα εγώ με την άλλη...θέλω να τις χρησιμοποιήσω για μικρότερη απόσταση αλλά δεν έχω βγάλει άκρη με τίς ρυθμίσεις ip station access point κλπ.. οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη . ευχαριστώ 

Επεξ/σία από alexaso29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα δε κανεις αφου ηταν ηδη στημενες και σεταρισμενες........εκτος αν θελεις να κανεις κατι αλλο

απλα θα φροντισεις να βλεπει η μια την αλλη χωρις εμποδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 συνδεσε τα ένα ένα στο πισι σου για να μπεις στο μενού τους.  192,168,1,20 η διευθυνση .....ubnt  - ubnt ονομα και password 

 και να κανείς τις ρυθμισεις....προσπαθώ να βρω τον οδηγό που υπάρχει εδώ για να μην τα ξαναγράφω

πάρε το δικό τους οδηγό... https://www.cableworks.gr/blog/odigos-asyrmatoy-link-me-ubiquiti-ubiquiti-wireless-ptp-guide-configuration/

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... έγινε τελικά η σύνδεση μεταξύ των 2 κεραιών..δίνει ίντερνετ η μία στη άλλη κτλ...τι θέμα είναι τώρα η ταχύτητα.... ενώ σε 2 διαφορετικά ρούτερ που τις δοκίμασα όι ταχύτητες με speedtest είναι 45mbps και 73mbps με τις κεραίες η μέτρηση φτάνει στα 17mbps μόνο... θέλουν κάποια άλλη συγκεκριμένη ρύθμιση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, alexaso29 said:

Καλησπέρα... έγινε τελικά η σύνδεση μεταξύ των 2 κεραιών..δίνει ίντερνετ η μία στη άλλη κτλ...τι θέμα είναι τώρα η ταχύτητα.... ενώ σε 2 διαφορετικά ρούτερ που τις δοκίμασα όι ταχύτητες με speedtest είναι 45mbps και 73mbps με τις κεραίες η μέτρηση φτάνει στα 17mbps μόνο... θέλουν κάποια άλλη συγκεκριμένη ρύθμιση;;;

βαλε screenshots τη πρωτη και δευτερη σελιδα του ubiquity και απο τις 2 κεραιες...τι σημα εχεις ??....σε ποια συχνοτητα τις εχεις? στους 80 στους 40 ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κεραίες είναι παλιές και από ότι είδα οι συχνότητα που παίζει όταν βάζω χώρα Ελλάδα είναι μέχρι 20mhz....όταν βάζω κάποια άλλη χώρα πχ Αμερική βγάζει και 40mhz συχνότητα αλλά δεν παίζουν...άρα μέχρι 20mhz είναι η μέγιστη συχνότητα για Ελλάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να αλλάξω τις ρυθμίσεις αλλά δεν ξέρω τ έχω κάνει λάθος και δεν λειτουργούν... συνδέονται η μία με την άλλη αλλά δεν παίρνει ίντερνετ η κεραία που είναι ως access point από το ρούτερ...βάζω κ τις φωτό με τις ρυθμίσεις...

rsz_1img_20231013_015528.jpg

IMG_20231013_015550.jpg

IMG_20231013_015648.jpg

IMG_20231013_015639.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexaso29 είπε

Ναι ναι αυτή που κουμπωνω μετά στ ρούτερ 

Ολα σωστα μου φαινονται. Η πορτα του ρουτερ που κουμπωσες δινει ιντερνετ η ειναι κλειδωμενη απο παροχο;

Επισης απενεργοποιησες το airmax?

Tis pingareis η απλως δεν εχεις ιντερνετ;

Τελος πρεπει να εχουν οπτικη επαφη οι 2 τους. Για σιγουρια σεταρε τες διπλα διπλα στον ιδιο χωρο.

Επεξ/σία από madrivermadonus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...