Προς το περιεχόμενο

Μεταβίβαση επικουρικής σύνταξης λόγω θανάτου, πόσος χρόνος χρειάζεται;


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχουμε κάνει αίτηση για την μεταβίβαση της επικουρικής σύνταξης του πεθερού μου στην πεθερά μου λόγω θανάτου του πρώτου, έχουν περάσει από τότε περίπου 6 μήνες και δεν έχουμε καμία ενημέρωση. Την ίδια στιγμή η κύρια σύνταξη έχει ξεκινήσει κανονικά εδώ και 6 μήνες περίπου (αν θυμάμαι καλά περιμέναμε να ξεκινήσει η κύρια σύνταξη για να κάνουμε αίτηση για την επικουρική), το ίδιο και ένα δεύτερο ταμείο που έπαιρνε ο πεθερός μου, το ΜΤΠΥ.

Ψάχνω μάλιστα κάπου για να βρω περισσότερες πληροφορίες, ο πεθερός μου ήταν στο ΤΕΑΔΥ (στον τομέα της υγείας), αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικά, μπαίνω στο ΕΤΕΑΕΠ εδώ:

https://www.eteaep.gov.gr/web/

και στο κάτω μέρος δεν δουλεύει κανένα από τα 2 links σχετικά με την επικοινωνία.

Πάω στο link που λέει "Ενημέρωση Απονομών Επικουρικών Συντάξεων", και για το σχετικό ταμείο μου βγάζει:

Αναφορά σε κείμενο

 

Οι αιτήσεις απονομής επικουρικής σύνταξης εξετάζονται από το Ταμείο με κριτήριο την ημερομηνία της συνταξιοδοτικής απόφασης του φορέα κύριας ασφάλισης και την τρέχουσα περίοδο εξετάζονται οι υποθέσεις:

γήρατος με ημερομηνία 8/2019

αναπηρίας με ημερομηνία 8/2019

θανάτου ασφαλισμένου με ημερομηνία 8/2019

θανάτου συνταξιούχου με ημερομηνία 8/2019

 

, καταλαβαίνω σωστά; Ακόμα εξετάζονται οι περιπτώσεις 4 χρόνια πριν; Δηλαδή θα περιμένει να ξεκινήσει να παίρνει την επικουρική σύνταξη η πεθερά μου 4+ χρόνια μετά;!;!;!

Γνωρίζει κάτι κάποιος από προσωπική εμπειρία ή έστω πού μπορούμε να απευθυνθούμε για περισσότερες πληροφορίες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...