Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμενου Nintendo switch


chaleas
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ktmaniac,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Φανταζομαι οτι εχει ξανα-ερωτηθει αλλα μετα απο περιπου 2 ωρες αναζητηση δεν βρηκα κατι σχετικο.

Σκεφτομαι να παρω ενα μεταχειρισμένο  nintendo switch lite ή όχι (πιο πολυ ειμαι στο OLED), για τον γιο μου, αλλα δεν γνωριζω τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα. Διαβασα διαφορα για hack, για ban, για περιπτωσεις που βγαζει error μετα απο <<έξυπνες>> ;)  ενεργειες και δεν γνωριζω τι πρεπει να προσεξω. Για μπαταρία? για συνδεση στο wifi? για λογαριασμο? Μετα απο ban ακυρώνετε η συσκευή? ή ο λογαρισμος του συγκεκριμένου χρήστη? Hack παιρνουν ολες οι συσκευες? Υπάρχουν διαφορες μεταχειρισμένες συσκευες στο internet σε διαφορες τιμές.

Οπως καταλαβατε δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Τι πρεπει να κάνω και πως να κανω τον ελεγχο κατα την αγορα?

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
16 ώρες πριν, chaleas είπε

Καλησπερα σας. Φανταζομαι οτι εχει ξανα-ερωτηθει αλλα μετα απο περιπου 2 ωρες αναζητηση δεν βρηκα κατι σχετικο.

Σκεφτομαι να παρω ενα μεταχειρισμένο  nintendo switch lite ή όχι (πιο πολυ ειμαι στο OLED), για τον γιο μου, αλλα δεν γνωριζω τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα. Διαβασα διαφορα για hack, για ban, για περιπτωσεις που βγαζει error μετα απο <<έξυπνες>> ;)  ενεργειες και δεν γνωριζω τι πρεπει να προσεξω. Για μπαταρία? για συνδεση στο wifi? για λογαριασμο? Μετα απο ban ακυρώνετε η συσκευή? ή ο λογαρισμος του συγκεκριμένου χρήστη? Hack παιρνουν ολες οι συσκευες? Υπάρχουν διαφορες μεταχειρισμένες συσκευες στο internet σε διαφορες τιμές.

Οπως καταλαβατε δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Τι πρεπει να κάνω και πως να κανω τον ελεγχο κατα την αγορα?

Ευχαριστω πολυ!

Καλημέρα φίλε μου.

Γενικά θα δείς την κατάσταση του, όπως σε οποιαδήποτε κονσόλα. Θετικά θεωρούνται τα Tempered glass στην οθόνη, η καλη εμφανισιακή κατάσταση της κονσόλας και των Joycons κτλ. Γενικά, ότι θα κοίταγες σε οποιαδήποτε κονσόλα που φανερώνει την χρήση της και την προσοχή (ή μη) του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

Στα πιο ειδκά τώρα. Hackάρονται (CFW - Custom Firmware), με softmod (χωρίς επέμβαση στα σωθικά του μηχανήματος) τα v1 Switch και όχι όλα. Στο παρακάτω link υπάρχει και η δυνατότητα αναζήτησης για το αν το Switch σου είναι hackable -> https://ismyswitchpatched.com/ . Τα υπόλοιπα μοντέλα (v2, Lite και OLED) hackάρονται επίσης, αλλά με επέμβαση στο μηχάνημα με τσίπ (εγκατάσταση απο ειδικό).

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει ο κίνδυνος για ban απο την Nintendo σε περίπτωση που το Switch "εμφανιστεί" online. Τα νέα hackαρίσματα σου επιτρέπουν να έχεις δύο partition (ένα "καθαρό" και ένα "σπασμένο") ωστε να αποφύγεις το παραπάνω ban. Αν η κονσόλα είναι ήδη banned, δεν θα μπορείς να παίζεις online. Δεν banάρει τον λογαριασμό η Nintendo, αλλά το Switch. Αν δεν σε ενδιαφέρει το online και θές CFW Switch, μπορείς να βρείς ένα banned σε καλή τιμή καθώς δεν "χάνεις" κάτι.

Στα πλαίσια του ελέγχου, θα δείς αν συνδέεται κανονικά στο Wi-fi. Επίσης, την μπαταρία υπάρχει τρόπος να την ελέγξεις, αν είναι CFW, στο αντίστοιχο menu. Αν δεν είναι, φρόντισε να παίξεις λίγο πριν την αγορά να δείς πω την καταναλώνει. Το v1 είναι το χειρότερο σε μπαταρία (περίπου 2 ώρες αυτονομία), καθώς το v2 και το OLED έχουν βελτιωμένη. Τέλος, θα τσεκάρεις τα joycons για ίχνη drift καθώς είναι σύνηθες πρόβλημα.

Τα έγραψα εν τάχει γιατι είμαι στην δουλειά. Αν χρειαστείς κάτι παραπάνω, εννοείται με ρωτάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ για αυτήν την «γρήγορη» απάντηση. Ήσουν κατατοπιστικότατος. 
2 ερώτησεις ακόμα  όμως :

1) τι είναι το ίχνη drift που ανάφερες; 
2) μπορώ να καταλάβω χωρίς να έχει κάποιο παιχνίδι φορτωμένο αν είναι ban απο την Nintendo? Θα το πάρω για τον γιο μου που όπως φαντάζεστε θα το θέλει το online. 
 

και μια ακόμα (bonus) ερώτηση. Για online gaming θέλει συνδρομή όπως ας πούμε Xbox και PS? 
ευχαριστώ και πάλι. 

Επεξ/σία από chaleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ktmaniac είπε

Καλημέρα φίλε μου.

Γενικά θα δείς την κατάσταση του, όπως σε οποιαδήποτε κονσόλα. Θετικά θεωρούνται τα Tempered glass στην οθόνη, η καλη εμφανισιακή κατάσταση της κονσόλας και των Joycons κτλ. Γενικά, ότι θα κοίταγες σε οποιαδήποτε κονσόλα που φανερώνει την χρήση της και την προσοχή (ή μη) του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

Στα πιο ειδκά τώρα. Hackάρονται (CFW - Custom Firmware), με softmod (χωρίς επέμβαση στα σωθικά του μηχανήματος) τα v1 Switch και όχι όλα. Στο παρακάτω link υπάρχει και η δυνατότητα αναζήτησης για το αν το Switch σου είναι hackable -> https://ismyswitchpatched.com/ . Τα υπόλοιπα μοντέλα (v2, Lite και OLED) hackάρονται επίσης, αλλά με επέμβαση στο μηχάνημα με τσίπ (εγκατάσταση απο ειδικό).

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει ο κίνδυνος για ban απο την Nintendo σε περίπτωση που το Switch "εμφανιστεί" online. Τα νέα hackαρίσματα σου επιτρέπουν να έχεις δύο partition (ένα "καθαρό" και ένα "σπασμένο") ωστε να αποφύγεις το παραπάνω ban. Αν η κονσόλα είναι ήδη banned, δεν θα μπορείς να παίζεις online. Δεν banάρει τον λογαριασμό η Nintendo, αλλά το Switch. Αν δεν σε ενδιαφέρει το online και θές CFW Switch, μπορείς να βρείς ένα banned σε καλή τιμή καθώς δεν "χάνεις" κάτι.

Στα πλαίσια του ελέγχου, θα δείς αν συνδέεται κανονικά στο Wi-fi. Επίσης, την μπαταρία υπάρχει τρόπος να την ελέγξεις, αν είναι CFW, στο αντίστοιχο menu. Αν δεν είναι, φρόντισε να παίξεις λίγο πριν την αγορά να δείς πω την καταναλώνει. Το v1 είναι το χειρότερο σε μπαταρία (περίπου 2 ώρες αυτονομία), καθώς το v2 και το OLED έχουν βελτιωμένη. Τέλος, θα τσεκάρεις τα joycons για ίχνη drift καθώς είναι σύνηθες πρόβλημα.

Τα έγραψα εν τάχει γιατι είμαι στην δουλειά. Αν χρειαστείς κάτι παραπάνω, εννοείται με ρωτάς.

Καλησπέρα. 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό; 

Όταν λέτε για το online εννοείται ότι δεν θα μπορεί να παίξει παιχνίδια online η δεν θα μπορεί να βγει καθόλου στο internet;

Επίσης,  ένα banned δεν μπορεί να παίξει καθόλου παιχνίδια; 

Είναι κοινώς άχρηστο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, psyhou είπε

Καλησπέρα. 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό; 

Όταν λέτε για το online εννοείται ότι δεν θα μπορεί να παίξει παιχνίδια online η δεν θα μπορεί να βγει καθόλου στο internet;

Επίσης,  ένα banned δεν μπορεί να παίξει καθόλου παιχνίδια; 

Είναι κοινώς άχρηστο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Από ότι κατάλαβα δε θα μπορεί να παίξει παιχνίδια online. Δηλαδή δε θα μπορεί να συνδεθεί στον server της Nintendo. Παιχνίδια θα παίζει κανονικά αλλά όχι με άλλους μέσω ιντερνετ. 
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος. 

Επεξ/σία από chaleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, chaleas είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για αυτήν την «γρήγορη» απάντηση. Ήσουν κατατοπιστικότατος. 
2 ερώτησεις ακόμα  όμως :

1) τι είναι το ίχνη drift που ανάφερες; 
2) μπορώ να καταλάβω χωρίς να έχει κάποιο παιχνίδι φορτωμένο αν είναι ban απο την Nintendo? Θα το πάρω για τον γιο μου που όπως φαντάζεστε θα το θέλει το online. 
 

και μια ακόμα (bonus) ερώτηση. Για online gaming θέλει συνδρομή όπως ας πούμε Xbox και PS? 
ευχαριστώ και πάλι. 

Καλημέρα και πάλι.

Σχετικά με το 1). Drift είναι όταν τα αναλογικά του Joycon (τα οποία ορίζουν την κατέυθυνση) τείνουν να "τραβάνε" προς μια κατέυθυνση. Δλδ παίζεις ένα racing game και το αυτοκίνητο "τραβάει" προς μια κατέυθυνση χωρίς να αγγίζεις τον μοχλό.

Σχετικά με το 2). Απλά κάνεις μια σύνδεση στο Nintendo Shop και βλέπεις. Αν σου βγάλει το παρακάτω μήνυμα ("The use of online services on this console is currently restricted by Nintendo."), είναι banned.

Χωρίς να το γνωρίζω ακριβώς, γιατι δεν το χρησιμοποιώ, έχει συνδρομή (Nintendo Switch Online Membership) για Online, η οποία σου δίνει και πρόσβαση σε κάποια παλαιότερα παιχνίδια (NES και SNES) και Cloud Saves.

12 ώρες πριν, chaleas είπε

Από ότι κατάλαβα δε θα μπορεί να παίξει παιχνίδια online. Δηλαδή δε θα μπορεί να συνδεθεί στον server της Nintendo. Παιχνίδια θα παίζει κανονικά αλλά όχι με άλλους μέσω ιντερνετ. 
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος. 

Όπως το είπε ο φίλος chaleas στην απάντηση του. Χάνεται το online multiplayer.

Επεξ/σία από ktmaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου. 
Άρα το drift δε θα μπορώ να το καταλάβω χωρίς κάποιο παιχνίδι μέσα.

Να σαι καλά. Καλή συνέχεια. Ελπίζω να βρω κάποιο καλο. 
ΥΓ: Μπορει να παίξει κάποια καλή προσφορά για Black Friday? Είχε τις προηγούμενες χρονιές όπως είχε το Xbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, chaleas είπε

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου. 
Άρα το drift δε θα μπορώ να το καταλάβω χωρίς κάποιο παιχνίδι μέσα.

Να σαι καλά. Καλή συνέχεια. Ελπίζω να βρω κάποιο καλο. 
ΥΓ: Μπορει να παίξει κάποια καλή προσφορά για Black Friday? Είχε τις προηγούμενες χρονιές όπως είχε το Xbox?

Να είσαι καλά αδερφέ μου. Όπως μπορώ να βοηθήσω.

Μπορείς να το τσεκάρεις και απο το menu του Switch. Πάς System Settings -> Controllers and Sensors -> Calibrate Control Sticks. Στο menu που βγάζει (σαν στόχος) φαίνεται αν έχει drift.

Πιο συγκεκριμένα, το menu είναι το παρακάτω:

image.png.673b5cdda204bbe2386bb9c23f6b4730.png

Αν έχει drift θα βλέπεις τον κεντρικό σταυρό να πηγαίνει μόνος του προς την κατεύθυνση του drift.

Υπάρχουν ήδη διάφορα bundle και είμαι σίγουρος οτι Black Friday θα υπάρξει κάτι. Επίσης, υπάρχουν αρκετά αξιόλογα μεταχειρισμένα, ακόμα και με εγγύηση. Δες και τις αγγελίες εδώ.

Επεξ/σία από ktmaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...