Προς το περιεχόμενο

Διαμονή Γερμανία


yanis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα.

Για 2μηνη διαμονή στην Γερμανία και συγκεκριμένα στο Potsdam (έξω απ' το Βερολίνο), στα πλαίσια του Erasmus (όχι στο Πανεπιστήμιο), τι προτείνετε; Κάποιο διαμέρισμα, airbnb ή ξενοδοχείο με την ελπίδα κάποιας έκπτωσης; Απ' όλα τα σαιτ με ενοικιαζόμενα διαμερίσματα, ποια είναι τα πιο έμπιστα (πχ housinganywhere);

Απ' το λίγο που το έψαξα, μου μοιάζει με απελπισία η διαμονή

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2023 στις 10:31 ΜΜ, yanis13 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Για 2μηνη διαμονή στην Γερμανία και συγκεκριμένα στο Potsdam (έξω απ' το Βερολίνο), στα πλαίσια του Erasmus (όχι στο Πανεπιστήμιο), τι προτείνετε; Κάποιο διαμέρισμα, airbnb ή ξενοδοχείο με την ελπίδα κάποιας έκπτωσης; Απ' όλα τα σαιτ με ενοικιαζόμενα διαμερίσματα, ποια είναι τα πιο έμπιστα (πχ housinganywhere);

Απ' το λίγο που το έψαξα, μου μοιάζει με απελπισία η διαμονή

Μένω Φρανκφούρτη και έχω χρησιμοποιήσει 2 sites: immobilienscout24 και wg gesucht. Από το πρώτο έχω βρει δυο φορές σπίτι για long-term. Στο δεύτερο είχα βρεί κάποια στιγμή για 3μηνο (επίσης έχει πιο πολλές επιλογές για συγκατοίκηση - να νοικιάσεις δηλαδή απλά δωμάτιο που νομίζω είναι καλύτερο για ερασμους). 

Γενικά δεν είναι τόσο απλο στη Γερμανία και η εμπειρία μου γενικώς ηταν ευκολότερη του συνηθισμένου γιατί πάντα είχα αποδεικτικά για καλή δουλειά. Αλλά φαντάζομαι εξαρτάται και το μέρος. Στην συγκατοίκηση πιο εύκολα τα πράγματα γιατί συνήθως απλά μιλάς με κάποιον εργαζόμενο/φοιτητή που το νοικιάζει από άλλον και υπενοικιάζει τα δωμάτια. Οπότε λογικά πιο εύκολο να βρεις κάπως ετσι για 2μηνο απ' ότι αν μιλάς με ιδιοκτήτες που πολύ χλωμό να θέλουν να κάνουν συμβόλαια για ένα δίμηνο. Μόνο τo deposit είναι δυο μήνες συνήθως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...