Προς το περιεχόμενο

speedport 2 plus προβλημα με κλειστη πορτα


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους ,
Προσπαθώ να κάνω  port forwarding στο Speedport Plus 2.Το application στο οποίο θέλω ν ανοιξω πόρτα ακούει στο port πχ 51740.

στο admin interface του modem Internet->Port Mapping πατάω add και συμπληρώνω τα παρακατω πεδία:

Service: όνομα application
Protocol: UDP
Device: το MAC address του PC
LAN IP: Το static IP address του PC
Public Port Range: 51740 - 51740
LAN Port: 51740 - 51740
 στο https://www.portchecktool.com λεει οτι ειναι κλειστη.

Μετα απο αρκετες αποτυχημενες προσπαθειες να μιλησω με cosmote στο τηλεφωνο ,εστειλα  στο chat.Τους ρωτησα για αυξημενη προστασια και μου ειπαν οτι ειναι απενεργοποιημενη,τους ρωτησα μηπως ειμαι σε CGNAT και μου ειπαν οχι ειστε σε public .Με τα πολλα μου ειπαν οτι απο εμας εισαστε ενταξει .
Πως στο καλο θα το λυσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έβλεπα τα παρακάτω:

- Έλεγχος αν είσαι πίσω από Cgnat ή όχι. Εαν το ip σου στη σελίδα διαχείρισης του router είναι διαφορετικό από το Public ip σου (γούγλαρε what is my ip) τότε παίρνεις την Cosmote και ζητάς να σε βγάλει από cgnat. Συνήθως τα cgnat ip που βλέπεις στο ρούτερ από cosmote είναι της μορφής 100.xxx.xxx.xxx

- Δεν ξέρω πώς λειτουργεί στο speedport 2, αλλά στο speedport 1 έχω επιλογή να βάλω είτε ip είτε mac address για το nat, όχι και τα δυο. Εν πάσει περιπτώσει, εαν δίνεις mac address ελπίζω να βάζεις αυτή του network adapter σου και όχι κάτι άλλο.

- Εκτός από το online port check, στη πράξη έχεις δοκιμάσει εαν δουλεύει αυτό που θες να κάνεις? Εαν θυμάμαι σωστά, εφόσον δεν έχεις π.χ. τον server σου ανοιχτό να "ακούει" στο port που θες τα port check sites θα δουν ότι το port είναι κλειστό.

Επεξ/σία από Engimek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι στο συγκεκριμενο router ειναι κλειδωμενο το ui κ πολλα απο αυτα που νομιζεις οτι τα δεχεται τελικως δεν γινονται. Δοκιμασε με αλλο router για να δεις αν φταιει ο ρουτερ ή ολα τα υπολοιπα (cgnat cosmote firewall etc). νομιζω ομως ειναι θεμα ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Σε fiber 100 με cosmote μπορώ να αλλάξω το ρουτέρ με κάποιο εμπορικό και να πάρει αυτόματα τις ρυθμίσεις ;

Δοκιμασε και βαλε ένα οποιοδήποτε άλλο router που έχεις εσύ ή κάποιος φιλος και συνέδεσέ το στο ONT και άνοιξε την πόρτα που θέλεις... αν δουλέψει τότε φταίει το speedport και ψάχνεσαι να το αλλάξεις, αν δεν δουλέψει τότε φταίει κάποια ρύθμιση της cosmote (cgnat firewall) και τους καλείς...

Γενικά πάντως δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να ανοίγεις πόρτες στο router σου, υπάρχουν άλλες λύσεις για ότι χρειάζεσαι (wireguard, zerotier, tailscale). Ψάξε μια από αυτές τις λύσεις και άσε τον router στην ησυχία του.

Αν θες για gaming και θέλεις ένας μόνο υπολογιστής που είναι γι αυτόν τον σκοπό να είναι εκτεθειμένος στο ιντερνετ, τότε βάλτον σε DMZ νομίζω ο router σου έχει αυτη την δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια .Οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ μιλησα με cosmote μεσω chat και μου ειπαν οτι δεν ειμαι σε cgnat αλλα και οτι η αυξημενη προστασια ειναι απενεργοποιημενη .H πορτα που θελω να ανοιξω ειναι για το wireguard και ειναι η μονη που θα ανοιξει .Αλλο ρουτερ δεν εχω διαθεσιμο οποτε οι επιλογες ειναι ειτε να αγορασω καποιο εφοσον μαθω οτι λειτουργει τελεια, ειτε να στήσω  καποιο pfsense που ειναι και το πιθανοτερο μιας και εχω το hardware(δεν εχω ομως τον χρονο να το μαθω ).

Ηθελα να μου πειτε  αν εχει συμβει και σε καποιον αλλον μιας και σε γειτονικο φορουμ διαβασα οτι η cosmote απο την δικη της πλευρα ενιοτε κλεινει πορτες ,επισης αλλος εγραφε οτι απο την πλευρα του η αυξημενη προστασια φαινοταν κλειστη ενω η cosmote την ειχε ανοιχτη.

Οπως καταλαβαίνετε  ειναι πολλα που δεν μπορω να ελέγξω και ήθελα την εμπειρία σας .

Φιλε Engimek τρεχω ηδη το service του wireguard οποτε θεωρω οτι υπο φυσιολογικες συνθηκες θα επρεπε να βλεπω ανοιχτες τις πορτες .

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...