Προς το περιεχόμενο

RX 6600 και GTX 1060 στο ίδιο μηχάνημα


GiorgosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Στο σύστημά μου έχω μία 1060 6GB την οποία και έβαλα αποκλειστικά για τους πυρήνες CUDA, καθώς τους χρειάζομαι για να εκπαιδεύω νευρωνικά δίκτυα, κάτι που με CPU απαιτεί πολλαπλάσιο χρόνο.

Έχω όμως και μία 6600, η οποία είναι κατά πολύ ανώτερη στην απόδοση σε παιχνίδια και είναι κρίμα να κάθεται.

Θεωρητικά, γίνεται να τις έχω και τις δύο στον υπολογιστή ταυτόχρονα και η 1060 να χρησιμοποιείται μόνο για τους πυρήνες CUDA.

Πρακτικά όμως, είναι καλή ιδέα; Το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει τι χρειάζεται προσοχή;

Να πω ότι από τροφοδοτικό είμαι καλυμμένος (850W 80+ Gold). Αυτό που φοβάμαι είναι το ενδεχόμενο η ταυτόχρονη εγκατάσταση drivers από AMD και Nvidia να τα κάνει όλα τριμπού...λο και να τρέχουμε.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με πληροφορίες, θα με υποχρέωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, GiorgosT said:

Καλησπέρα,

 

Στο σύστημά μου έχω μία 1060 6GB την οποία και έβαλα αποκλειστικά για τους πυρήνες CUDA, καθώς τους χρειάζομαι για να εκπαιδεύω νευρωνικά δίκτυα, κάτι που με CPU απαιτεί πολλαπλάσιο χρόνο.

Έχω όμως και μία 6600, η οποία είναι κατά πολύ ανώτερη στην απόδοση σε παιχνίδια και είναι κρίμα να κάθεται.

Θεωρητικά, γίνεται να τις έχω και τις δύο στον υπολογιστή ταυτόχρονα και η 1060 να χρησιμοποιείται μόνο για τους πυρήνες CUDA.

Πρακτικά όμως, είναι καλή ιδέα; Το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει τι χρειάζεται προσοχή;

Να πω ότι από τροφοδοτικό είμαι καλυμμένος (850W 80+ Gold). Αυτό που φοβάμαι είναι το ενδεχόμενο η ταυτόχρονη εγκατάσταση drivers από AMD και Nvidia να τα κάνει όλα τριμπού...λο και να τρέχουμε.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με πληροφορίες, θα με υποχρέωνε.

Η πιο δοκιμη απάντηση θα ήταν να τις πουλήσεις και τις 2 και να αγοράσεις μια Nvidia(π.χ 3060 12gb με ~300ευρω η μεταχειρισμένη με λιγοτερα).

Όμως επειδή και εγώ σκέφτομαι πιθανη αντίστοιχη εφαρμογη κάνω follow το thread.

Αλλά ρεαλιστικά πιστεύω πως επειδή της έχεις ήδη και τις 2 μάλλον να τις δοκιμάσεις και να βγάλεις τα συμπεράσματα.

Τρομακτικό πρόβλημα εκτιμώ πως δεν μπορούν να δημιουργήσουν, στην χειρότερη όλων των περιπτώσεων να ξαναβγαλεις την 6600 και να τρέξεις ένα ddu σε safe mode και ξανά τους drivers της Nvidia.

Ποια μητρική/cpu έχεις?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, @topos είπε

Η πιο δοκιμη απάντηση θα ήταν να τις πουλήσεις και τις 2 και να αγοράσεις μια Nvidia(π.χ 3060 12gb με ~300ευρω η μεταχειρισμένη με λιγοτερα).

Ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, αλλά δε θέλω να μπω καν στη διαδικασία...

Η μητρική είναι η Aorus Z490 Elite AC, στην οποία όταν μπαίνει δεύτερη κάρτα ρίχνει τα lanes σε 8x/8x, το οποίο επίσης με προβληματίζει... 

Επεξεργαστή έχω τον 10700Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, GiorgosT said:

Ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, αλλά δε θέλω να μπω καν στη διαδικασία...

Η μητρική είναι η Aorus Z490 Elite AC, στην οποία όταν μπαίνει δεύτερη κάρτα ρίχνει τα lanes σε 8x/8x, το οποίο επίσης με προβληματίζει... 

Επεξεργαστή έχω τον 10700Κ.

Λογικά το 8x δεν θα πρέπει να κόβει κάτι από την 1060 και η 6600 έχει 8x δίαυλο ούτως η άλλως(εάν κ pci-e 4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @topos είπε

Λογικά το 8x δεν θα πρέπει να κόβει κάτι από την 1060 και η 6600 έχει 8x δίαυλο ούτως η άλλως(εάν κ pci-e 4)

Ναι, και εγώ αυτό τσέκαρα! Θα δω τι θα κάνω. Αν δεν ήταν τόσο πονοκέφαλος να δει η Python τους CUDA, θα το είχα ήδη επιχειρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2023 στις 9:33 ΜΜ, GiorgosT είπε

Ναι, και εγώ αυτό τσέκαρα! Θα δω τι θα κάνω. Αν δεν ήταν τόσο πονοκέφαλος να δει η Python τους CUDA, θα το είχα ήδη επιχειρήσει.

Δωσε και τις 2 και παρε μια 3060 12gb θα σε βοηθησουν τα παραπανω cuda cores και η παραπανω Vram, θα δεις μεγαλη διαφορα στους χρονους του training.
Tωρα αν αντι για 3060 μπορεις να πας σε 3080 12gb ή 4070 ακομα καλυτερα αλλα οχι σε 4060/4060Ti.
Εμενα καποιες φορες που ετρεχα σε chrome και Mozilla ταυτοχρονα πολλα tabs,  με 1060 δεν με αφηνε να κανω train επρεπε να τα κλεισω και τα ανοιγα παλι μετα την εναρξη του train.
Μολις πηγα σε 3090 και 4080 ειδα το φως το αληθινο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Δωσε και τις 2 και παρε μια 3060 12gb 

 +1 και από εμένα, θα είναι καλύτερα και σε Deep Learning αλλά και σε Gaming από το να έχει τις 1060 + 6600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δλδ με την AMD που έχει ο ts να γίνει training με τίποτα ε;

Θέλω κι εγώ να ξεκινήσω να ασχολούμαι για μια εργασία και σκοπεύω να αγοράσω GPU black Friday ότι παίξει.

Να μην κοιτάξω καθόλου δλδ rdna 2-3??

Ts αν βρεις τρόπο να κάνεις αυτό που λες, ή να κάνεις την 6600 να δουλέψει γράψε κι εγώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, just getting started said:

Δλδ με την AMD που έχει ο ts να γίνει training με τίποτα ε;

Θέλω κι εγώ να ξεκινήσω να ασχολούμαι για μια εργασία και σκοπεύω να αγοράσω GPU black Friday ότι παίξει.

Να μην κοιτάξω καθόλου δλδ rdna 2-3??

Ts αν βρεις τρόπο να κάνεις αυτό που λες, ή να κάνεις την 6600 να δουλέψει γράψε κι εγώ :D

Μην εχεις πολλες ελπιδες για το ΒΦ φετος. Θα ειναι μικρο μαξ 10 μερες προσφορες. Λογο νεων νομων και αλληλομαχαιροματα που παίχτηκαν περσι. Θα βρεις οτι βρισκεις και τωρα απλα μαξ 5% μαρτζιν κατω. Στα καλα μαγαζια οχι καρπενισι οπου στο φερνουν οποτε πεσουν οι τιμες και τους βολευει το μαρτζιν.

Μη σκεφτεσε καν αμδ για deeplearning κοκ.

Επεξ/σία από mp44christos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/10/2023 στις 4:18 ΠΜ, just getting started είπε

Δλδ με την AMD που έχει ο ts να γίνει training με τίποτα ε;

Θέλω κι εγώ να ξεκινήσω να ασχολούμαι για μια εργασία και σκοπεύω να αγοράσω GPU black Friday ότι παίξει.

Να μην κοιτάξω καθόλου δλδ rdna 2-3??

Ts αν βρεις τρόπο να κάνεις αυτό που λες, ή να κάνεις την 6600 να δουλέψει γράψε κι εγώ :D

Καλησπέρα,

 

Δεν το δοκίμασα ακόμη, να πω την αλήθεια, γιατί με τόσο τρέξιμο που είχα δεν...

Κοίτα, το είχα ψάξει και παλιότερα για training με AMD, και ενώ γίνεται μια προσπάθεια (η οποία βέβαια είναι σε εμβρυακό στάδιο) και θεωρητικά η κάρτα μου ήταν και ανάμεσα στις λίγες συμβατές, δεν έπαιξε ποτέ. Από τότε, είναι αλήθεια, δεν το ξαναπροσπάθησα, αλλά δε νομίζω ότι τα έχει καταφέρει και κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, προσπάθησα το Σ/Κ με το plaidML (το framework που υποστηρίζει AMD για εκπαίδευση) αλλά ό,τι και να δοκίμασα δε δούλεψε. Έφτασα στο στάδιο που στο benchmark δούλεψε η GPU αλλά όταν προσπάθησα με κώδικα μέσα από την Python, η επεξεργασία γινόταν αποκλειστικά από τη CPU.

Συν τοις άλλοις, ακόμη και για αυτό το αποτέλεσμα, έπρεπε να κατέβω στην Python 3.7, και παράλληλα να κάνω downgrade και άλλες βιβλιοθήκες.

Προφανώς κάτι τέτοιο δεν είναι λειτουργικό και ακόμη και να δούλευε, αν είναι κάθε φορά να κάνουμε ταρζανιές, θα χάνεται όλος ο χρόνος εκεί.

Αφού είδα και απόειδα, παρήγγειλα την 4070 να τελειώνουμε και θα πουλήσω την 480 και την 1060. Την 6600 θα τη βάλω στο HTPC για να παίζουμε κανένα παιχνιδάκι με τον μικρό. 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...