Προς το περιεχόμενο

Φορτιστής Μπαταρίας Αυτοκινήτου


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή αφήνω ένα αυτοκίνητο στο εξοχικό για αρκετούς μήνες, όταν πάω εκεί η μπαταρία έχει συνήθως εκφορτιστεί τελείως .
Έχω έναν φορτιστή από LIDL που είναι ΟΚ με προστασία υπερφόρτισης κλπ αλλά δεν ξεκινάει να φορτίζει όταν η μπαταρία είναι τελείως εκφορτισμένη.
Ψάχνω για έναν φορτιστή να μπορεί να ξεκινήσει από το μηδέν. Δεν με ενδιαφέρει να έχει προστασία υπερφόρτισης και άλλα κόλπα γιατί μόλις ανεβάσει τα Volt θα βάζω αυτόν του LIDL να ολοκληρώσει τη δουλειά.

Έχετε να προτείνετε κάποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Επειδή αφήνω ένα αυτοκίνητο στο εξοχικό για αρκετούς μήνες, όταν πάω εκεί η μπαταρία έχει συνήθως εκφορτιστεί τελείως .
Έχω έναν φορτιστή από LIDL που είναι ΟΚ με προστασία υπερφόρτισης κλπ αλλά δεν ξεκινάει να φορτίζει όταν η μπαταρία είναι τελείως εκφορτισμένη.
Ψάχνω για έναν φορτιστή να μπορεί να ξεκινήσει από το μηδέν. Δεν με ενδιαφέρει να έχει προστασία υπερφόρτισης και άλλα κόλπα γιατί μόλις ανεβάσει τα Volt θα βάζω αυτόν του LIDL να ολοκληρώσει τη δουλειά.

Έχετε να προτείνετε κάποιον;

Δεν το σκέφτεσαι σωστά κατά την γνώμη μου.Θα την φορτίσεις μια φορά σωστά και μετά θα την έχεις με τον φορτιστή του λιντλ.Δεν θα σου ξεφορτίσει πάλι.Θεωρώ την αγορά ενός επιπλέον φορτιστή υπερβολική.Αν η μπαταρία έχει αποφορτιστεί πολλές φορες πιθανότατα εχει χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις με καλωδια αφηνεις να δουλεψει και βλεπεις μετα αν παιρνει απο του Lidl αν οχι ισως εχει βλαβη η μπαταρια  ή την πας σε ενα ηλεκτρολογο να την ξυπνησει και να στην τσεκαρει κιολας εαν ειναι κατω απο 8volt θελει αλλου ειδος μηχανημα ακριβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, villasg said:

Βαζεις με καλωδια αφηνεις να δουλεψει και βλεπεις μετα αν παιρνει απο του Lidl αν οχι ισως εχει βλαβη η μπαταρια  ή την πας σε ενα ηλεκτρολογο να την ξυπνησει και να στην τσεκαρει κιολας εαν ειναι κατω απο 8volt θελει αλλου ειδος μηχανημα ακριβο 

Τι να δουλέψει? Αφού δεν παίρνει μπρος λέμε...

Αν είναι να πάω σε ηλεκτρολόγο για να την ξυπνήσει , πρέπει να τη βγάλω και να την πάω σε ηλεκτρολόγο και να πληρώσω πολύ περισσότερα από το να έχω ένα φορτιστή σαν αυτόν που ψάχνω.

Δεν χρειάζεται ακριβό μηχάνημα. Στην Αθήνα έχω έναν αναλογικό Bosch που ξεκινάει από το μηδέν.  Μου έχει ξυπνήσει την μπαταρία πολλές φορές.

1 hour ago, Ukforthemoment said:

Δεν το σκέφτεσαι σωστά κατά την γνώμη μου.Θα την φορτίσεις μια φορά σωστά και μετά θα την έχεις με τον φορτιστή του λιντλ.Δεν θα σου ξεφορτίσει πάλι.Θεωρώ την αγορά ενός επιπλέον φορτιστή υπερβολική.Αν η μπαταρία έχει αποφορτιστεί πολλές φορες πιθανότατα εχει χαλάσει.

Δεν θα ξεφορτίσει γιατί όταν την φορτίσω και κινηθεί το αυτοκίνητο θα φορτίζει από τη μηχανή του αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MessengerOfGood είπε

 

Δεν θα ξεφορτίσει γιατί όταν την φορτίσω και κινηθεί το αυτοκίνητο θα φορτίζει από τη μηχανή του αυτοκινήτου.

Τώρα πως ξεφόρτισε;

αφου έχεις τέτοιο φορτιστή τι συζητάμε;

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ukforthemoment said:

Τώρα πως ξεφόρτισε;

αφου έχεις τέτοιο φορτιστή τι συζητάμε;

Δεν έχω τέτοιο φορτιστή στο εξοχικό. Μόνο στην Αθήνα και δεν μπορώ να τον παίρνω μαζί μου στο αεροπλάνο (το εξοχικό είναι σε νησί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MessengerOfGood είπε

Δεν έχω τέτοιο φορτιστή στο εξοχικό. Μόνο στην Αθήνα και δεν μπορώ να τον παίρνω μαζί μου στο αεροπλάνο (το εξοχικό είναι σε νησί).

Πάρε άλλον έναν φορτιστή για το εξοχικό.Εχει κάποιους το eshop ( δεν μπορώ να βάλω λινκ για κάποιο λόγο) 

Μια φορά θες την αρχική φόρτιση,μετά όταν θα φευγεις θα αφήνεις τον φορτιστή του λιντλ επάνω στην μπαταρία.Ετσι θα την συντηρεί όσο δεν θα χρησιμοποιείς το αμάξι.

Αν και πιο σωστό ειναι να αφαιρείς τον ένα πόλο ώστε να μην πέφτει απο τις μικροκαταναλώσεις του αυτοκινήτου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φορτιστής του LIDL δεν κάνει για τη δουλεια αυτή, γιατί όταν κοπεί και επανέλθει το ρεύμα πρέπει να πατήσεις το κουμπί.

Ευχαριστώ όλους, αλλά υπάρχει κανένας φορτιστής σαν αυτόν που θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, παρήγγειλα τα παρακάτω:

Φορτιστής:

https://sfyri.gr/shop/aytomatos-fortistis-mpatarion-molyvdoy-gel-12v-6a-saooer-son-1206d/

Διαγνωστικό:

https://sfyri.gr/shop/bluetooth-diagnostiko-mpatarias-6-12v-konnwei-bk100-mayro/

Πολύ εξυπηρετικός και χαμηλό κόστος. Μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να βγάζω τους πόλους όταν αφήνω το αυτοκίνητο και ότι δεν είναι σωστό να το αφήνω με το φορτιστή στην πρίζα για 3 μήνες. Νομίζω έχει δίκιο και στα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Το εχωαπο το 2018 απαραδεκτη μλκια κινεζια μου κατεστρεψε την μπαταρια της μηχανης 
image.png.5b39b6ed7e6d03004c3a572bcc51dd96.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, villasg said:

Το εχωαπο το 2018 απαραδεκτη μλκια κινεζια μου κατεστρεψε την μπαταρια της μηχανης 
image.png.5b39b6ed7e6d03004c3a572bcc51dd96.png

Ώχ, ευτυχώς πρόλαβα και τον ακύρωσα. Στη θέση του έβαλα τον αναλογικό 

https://sfyri.gr/shop/fortistis-mpatarias-6v-12v-20ah-hykc-20a-eos-200ah/

και ελπίζω να μην  απογοητευτώ. Όταν η μπαταρία ξεκινήσει να φορτίζει θα βάζω τον LIDL.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, MessengerOfGood said:

Τελικά, παρήγγειλα τα παρακάτω:

Φορτιστής:

https://sfyri.gr/shop/aytomatos-fortistis-mpatarion-molyvdoy-gel-12v-6a-saooer-son-1206d/

Διαγνωστικό:

https://sfyri.gr/shop/bluetooth-diagnostiko-mpatarias-6-12v-konnwei-bk100-mayro/

Πολύ εξυπηρετικός και χαμηλό κόστος. Μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να βγάζω τους πόλους όταν αφήνω το αυτοκίνητο και ότι δεν είναι σωστό να το αφήνω με το φορτιστή στην πρίζα για 3 μήνες. Νομίζω έχει δίκιο και στα δύο.

Επειδή ψάχνομαι κι εγω για διαγνωστικό μπαταρίας , μήπως γνωρίζεις ποια η διαφορά του μοντέλου που πήρες από το ΒΚ200 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tarantules said:

Επειδή ψάχνομαι κι εγω για διαγνωστικό μπαταρίας , μήπως γνωρίζεις ποια η διαφορά του μοντέλου που πήρες από το ΒΚ200 ;

Δεν βλέπω το ΒΚ200 στο μαγαζί αυτό. Στείλε λινκ ή κωδικό μαγαζιού. 

Το 200 κάνει και για μπαταρίες 24V

ΒΚ200:   https://www.konnwei.com/product/446.html

ΒΚ100:   https://www.konnwei.com/product/441.html

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...