Προς το περιεχόμενο

ΒΙΝΤΕΟΠΡΟΒΟΛΕΑΣ HOME CINEMA


antonis1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση προβολέα και θα ήθελα να μου πεί κάποιος ο οποίος είναι γνώστης, ενα μοντέλο μέχρι 1200€ που να μπορεί να παίξει καλά home cinema (gaming δεν με ενδιαφέρει) και να είναι uhd (ιδανικά). Το δείγμα εικόνας και απόδοσης που έχω είναι απο τον προηγούμενο προβολέα που είχα και ήταν ο Optoma Themescene hd82 3D τον οποίο πλήρωσα 2700€ το 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μιάς και είχες Optoma 3D να σε ρωτήσω κάτι, αν η πηγή είναι ενας υπολογιστής πρέπει να έχει κάρτα γραφικών 3D για να μάς προβάλει ο projector 3D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2023 στις 5:45 ΠΜ, Tech_deck είπε

Μιάς και είχες Optoma 3D να σε ρωτήσω κάτι, αν η πηγή είναι ενας υπολογιστής πρέπει να έχει κάρτα γραφικών 3D για να μάς προβάλει ο projector 3D?

Εαν στειλεις στoν 3D προβολεα side by side η  Over-Under κλιπακια η ταινιες δεν εχεις θεμα παιζουν απο παντου γιατι ειναι 2d εικονα χωρισμενη στα 2 και αναλαμβανει ο προβολεας να τα χωρισει ενα για καθε ματι.

Εαν ομως θελεις να στειλεις 3D bluray iso ταινία (το λεγομενο frame-packing που εχει και την καλυτερη ποιοτητα εικονας) χρειαζεται καρτα γραφικων με HDMI 1.4 και  player που να υποστηριζει 3d οπως το power dvd.

Γενικα ειναι λιγο μπλεξιμο καλυτερα ενα φθηνο Blu ray-player  η PS4-Xbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εψαχνα για προβολεα πριν 3-4 χρονια οι jvc ηταν οι βασιλιαδες της βιντεοπροβολης (αλλα με τσουχτερη τιμη) κ μετα οι epson 9300 κ 9400 (πηρα τελικα τον 9300, γτ ηταν best buy). Στα 1.200 ευρω δν θα βρεις κατι συναρπαστικο (κ πολυ καλυτερο απο αυτον που ηδη εχεις). Προσωπικα θα σου προτεινα να ψαξεις μεταχειρισμενο epson 9400, πραγματικη κινηματογραφικη εμπειρια κ ευχαριστηση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ΕΙμαι κάτοχος epson  9000 και ηταν ενα φανσταστικο μηχανακι για την εποχη του.Οταν τον πηρα μαζι με αλους 3 φιλους,οταν πηγαμε στο μαγαζι ειχε φερει παλετες με 30 μηχανακια ολα πουλημενα.

Ο 9400 πραγματικα δεν εχει αντιπαλο,εχει σπασει ρεκορ πωλησεων γιατι μεχρι τις 3000 ευρω παιζει μονος του.Μεταχερισμενος δωθηκε ενας στα 1700.Αλλα δυσκολα θα βρεις γιατι ολοι ειναι ευχαριστημενοι.

Μετα εχει νοημα μονο σε Sony-Jvc native 4k αλλα ξεκιναμε απο 5.300 και 7500 αντιστοιχα.ΕΙναι τραγικο  να φτανουμε στο 2024 και να μην υπαρχει native 4k εστω στα 3.000  ευρω.

Τα φθηνα dlp εχουν κακο contrast αυτο ειναι το κυριως προβλημα.

 

Επεξ/σία από fabiawrc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...