Προς το περιεχόμενο

Βοηθήστε με να επιλέξω: LG 32GR93U ή Panasonic 42" OLED TX42LZ800?


redmedusa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω να διαλέξω μεταξύ δύο οθονών σε απόσταση περίπου 60 με 80 εκατοστά απο εμένα, ανάλογα με το πως με βολεύει να κάθομαι. Καθαρά για ταινίες/gaming (κυρίως FPS) σε μέτριο προς σκοτεινό δωμάτιο.

LG 32GR93U

  • 32" 4K
  • 144hz
  • IPS (1000:1)
  • 95% DCI-P3
  • 730 EUR

Panasonic TX42LZ800E

  • 42" 4K
  • 120hz
  • OLED (1000000:1)
  • 99% DCI-P3
  • +5 χρόνια επέκταση εγγύησης που καλύψει burn-in
  • 750 EUR

Έκανα ένα τεστ σε 50" οθόνη και κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

  • 27" είναι πολύ μικρή για μένα. Τα αντικείμενα δεν έχουν όγκο στο χώρο και δεν μπορώ να διακρίνω λεπτομέρειες. Επίσης, πιάνω τον εαυτό μου να γέρνει μπροστά επιβαρύνοντας τον αυχένα μου. 
  • 32" είναι κάπου στη μέση. Η παρουσίαση αποκτάει βάθος και η πυκνότητα των pixels είναι πολύ υψηλή. Αν φέρω πιο κοντά το μόνιτορ γίνεται αισθητά μεγαλύτερο, ενώ αν το πάω πίσω αισθητά μικρότερο. Δεν έχω αυτή την επιλογή με τα άλλα μεγέθη.
  • 42" είναι ιδανική για immersion.  Η παρουσίαση καλύπτει όλο το οπτικό μου πεδίο και ο χώρος αποκτάει σχεδόν φυσικές διαστάσεις, κάτι που δεν γίνεται με τα άλλα μεγέθη, αλλά οι γρήγορες στροφές/κινησεις χαρακτήρα σε FPS με ζαλίζουν λίγο.

Επειδή νιώθω ότι η επένδυση σε IPS είναι χαζομάρα πλέον, με τη πάροδο του χρόνου, λέτε να συνηθίσω τη ζαλάδα ή θα γίνει αισθητά χειρότερη? Το gaming για μένα είναι μια ασχολία χαλάρωσης που γίνεται στο τέλος της ημέρας. Δεν είμαι competitive gamer, μου αρέσει να αλονίζω στους τριγωνικούς κόσμους σε παιχνίδια πρώτου προσώπου. Το immersion είναι τόσο σημαντικό όσο η μη καταπόνιση της μέσης/αυχένα/ματιών κλπ επειδή περνάω πολλές ώρες μπροστά από μια οθόνη κάθε μέρα λόγο της δουλειάς μου.

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω περίπου τους ίδιους ενδοιασμούς μ εσένα. Την oled την έχω βάλει κι εγώ στο μάτι αλλά λέω να περιμένω black friday. Την 5ετή την δίνει ο κωτσοβολος; Αν ναι δεν είχα προσέξει ότι καλύπτει burn-in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι οπαδός των UW αλλά δυστυχώς δεν έχουν πλήρη υποστήριξη ούτε χρηστικότητα σε όλες τις περιπτώσεις η 34" UW έχει πολύ μικρό ύψος ίδιο με 27") αλλά 38" + uW δεν βρίσκεις εύκολα και συνήθως θέλουν νεφρό,.

Η UW σαν ανάλυση σε μερικά game πέρα από καλύτερο "Immersion" σου δίνει και πλεονεκτήματα τύπου cheat , π.χ. Θυμάμαι DOTA είχες μεγαλύτερο οπτικό πεδίο...

Δυστυχώς όμως κάποιο περιεχόμενο έχει black bars δεξιά αριστερά ή για κάποιο άλλο λόγο να μην βολεύει.

 

Στην ερώτηση σου τώρα 42" είναι το τέλειο μέγεθος για να προσομοιώσεις μια 38" UW, σαν OLED είναι μαύρα τα πάνω κάτω bars και όταν δεν θες ή δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με UW ανάλυση τότε την χρησιμοποιείς σαν κλασσική 16:9, βασική προϋπόθεση να κάθεσαι αρκετά μακριά, νομίζω 80cm με 1 κάτι μέτρο κάπου εκεί, το 60 που λες είναι πολύ κοντά.

Η μεγάλη οθόνη έχει δυο βασικά μειονεκτήματα, το πρώτο όταν είσαι πολύ κοντά πρέπει να γυρνάς κεφάλι ή τα μάτια "ταξιδεύουν" για να δουν τις άκρες (που λύνεται αν κάθεσαι σε λογική απόσταση για το μέγεθος της οθόνης) και το δεύτερο σαν μεγαλύτερη οθόνη = περισσότερο φως/ μεγαλύτερη φωτεινή επιφάνεια μπροστά στα μάτια άρα και μεγαλύτερη κούραση για αυτά, τα μάτια μας ένας λόγος που κουράζονται είναι επειδή κοιτάμε μια φωτεινή επιφάνεια συνέχεια. Μπορείς να το μετριάσεις με οπίσθιο led φωτισμό στην οθόνη (μπορεί να λειτουργεί και σαν bias light), μείωση φωτεινότητας ή  και κάποιο φίλτρο που να την κάνει πιο σέπια.

Τα μάτια κουράζονται και για άλλους λόγους φυσικά, αν δεν τα ανοιγοκλείνεις συχνά (ξεραίνονται), αν κοιτάς για πολύ ώρα σε κάποιο πολύ κοντινό σημείο (η χαρά του αστιγματισμού) <60cm κολλημένος στην οθόνη, οι μεγάλες εναλλαγές φωτεινότητας κτλ.

Λες ότι " οι γρήγορες στροφές με ζαλίζουν λίγο."  εννοείς η κίνηση του ποντικιού σε απότομες κινήσεις δεξιά αριστερά κτλ ; αν αυξήσεις λίγο την απόσταση που κάθεσαι ίσως λυθεί αλλά πολύ φοβάμαι ότι αν δεν αλλάξεις κάτι για να μειωθεί/φύγει αυτό το αίσθημα δεν πρόκειται να το συνηθίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Havik είπε

Προσωπικά είμαι οπαδός των UW αλλά δυστυχώς δεν έχουν πλήρη υποστήριξη ούτε χρηστικότητα σε όλες τις περιπτώσεις η 34" UW έχει πολύ μικρό ύψος ίδιο με 27") αλλά 38" + uW δεν βρίσκεις εύκολα και συνήθως θέλουν νεφρό,.

Η UW σαν ανάλυση σε μερικά game πέρα από καλύτερο "Immersion" σου δίνει και πλεονεκτήματα τύπου cheat , π.χ. Θυμάμαι DOTA είχες μεγαλύτερο οπτικό πεδίο...

Δυστυχώς όμως κάποιο περιεχόμενο έχει black bars δεξιά αριστερά ή για κάποιο άλλο λόγο να μην βολεύει.

 

Στην ερώτηση σου τώρα 42" είναι το τέλειο μέγεθος για να προσομοιώσεις μια 38" UW, σαν OLED είναι μαύρα τα πάνω κάτω bars και όταν δεν θες ή δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με UW ανάλυση τότε την χρησιμοποιείς σαν κλασσική 16:9, βασική προϋπόθεση να κάθεσαι αρκετά μακριά, νομίζω 80cm με 1 κάτι μέτρο κάπου εκεί, το 60 που λες είναι πολύ κοντά.

Η μεγάλη οθόνη έχει δυο βασικά μειονεκτήματα, το πρώτο όταν είσαι πολύ κοντά πρέπει να γυρνάς κεφάλι ή τα μάτια "ταξιδεύουν" για να δουν τις άκρες (που λύνεται αν κάθεσαι σε λογική απόσταση για το μέγεθος της οθόνης) και το δεύτερο σαν μεγαλύτερη οθόνη = περισσότερο φως/ μεγαλύτερη φωτεινή επιφάνεια μπροστά στα μάτια άρα και μεγαλύτερη κούραση για αυτά, τα μάτια μας ένας λόγος που κουράζονται είναι επειδή κοιτάμε μια φωτεινή επιφάνεια συνέχεια. Μπορείς να το μετριάσεις με οπίσθιο led φωτισμό στην οθόνη (μπορεί να λειτουργεί και σαν bias light), μείωση φωτεινότητας ή  και κάποιο φίλτρο που να την κάνει πιο σέπια.

Τα μάτια κουράζονται και για άλλους λόγους φυσικά, αν δεν τα ανοιγοκλείνεις συχνά (ξεραίνονται), αν κοιτάς για πολύ ώρα σε κάποιο πολύ κοντινό σημείο (η χαρά του αστιγματισμού) <60cm κολλημένος στην οθόνη, οι μεγάλες εναλλαγές φωτεινότητας κτλ.

Λες ότι " οι γρήγορες στροφές με ζαλίζουν λίγο."  εννοείς η κίνηση του ποντικιού σε απότομες κινήσεις δεξιά αριστερά κτλ ; αν αυξήσεις λίγο την απόσταση που κάθεσαι ίσως λυθεί αλλά πολύ φοβάμαι ότι αν δεν αλλάξεις κάτι για να μειωθεί/φύγει αυτό το αίσθημα δεν πρόκειται να το συνηθίσεις.

Σε 50" 4Κ τηλεόραση έπαιζα cyberpunk 3200x1800 windowed mode που έχει διαγώνιο 104 εκατοστά. Είναι περίπου το ίδιο με 42" τηλεόραση (106 εκατοστά). Όταν ενώ προχωρούσα σε fast paced action έστριβα τον παίκτη, γύριζαν όλα τα αντικείμενα στο οπτικό μου πεδίο και κάπως με κούραζε αυτό. Τότε καθόμουν γύρω στα 70 εκατοστά μακριά.

Πολύ ενδιαφέρον το κόλπο με την ultrawide ανάλυση.

42 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Καλημέρα. Έχω περίπου τους ίδιους ενδοιασμούς μ εσένα. Την oled την έχω βάλει κι εγώ στο μάτι αλλά λέω να περιμένω black friday. Την 5ετή την δίνει ο κωτσοβολος; Αν ναι δεν είχα προσέξει ότι καλύπτει burn-in.

Κωτσόβολος premium extended warranty 120 ευρώ περίπου. Αν πάρεις την απλή δεν καλύβει. Πάρε τηλέφωνο και πες τους ότι σε νοιάζει το burn-in όπως το έκανα εγώ, αλλά είναι ακριβή η εγγύηση και θα στη κατεβάσουν στη τιμή της απλης στα 100 ευρώ για να μην χάσουν τη πώληση.

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, redmedusa είπε

Κωτσόβολος premium extended warranty 120 ευρώ περίπου. Αν πάρεις την απλή δεν καλύβει. Πάρε τηλέφωνο και πες τους ότι σε νοιάζει το burn-in όπως το έκανα εγώ, αλλά είναι ακριβή η εγγύηση και θα στη κατεβάσουν στη τιμή της απλης στα 100 ευρώ για να μην χάσουν τη πώληση.

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Αυτό ακριβώς θα κάνω. Γιατί πρώτη φορά θα πάρω oled και το burn-in μ έχει τρομάξει μπορώ να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, redmedusa said:

Σε 50" 4Κ τηλεόραση έπαιζα cyberpunk 3200x1800 windowed mode που έχει διαγώνιο 104 εκατοστά. Είναι περίπου το ίδιο με 42" τηλεόραση (106 εκατοστά). Όταν ενώ προχωρούσα σε fast paced action έστριβα τον παίκτη, γύριζαν όλα τα αντικείμενα στο οπτικό μου πεδίο και κάπως με κούραζε αυτό. Τότε καθόμουν γύρω στα 70 εκατοστά μακριά.

Αν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις πάλι και να καθίσεις πιο μακριά αλλιώς δεν βλέπω πως να το γλιτώσεις, σαν motion sickness μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Havik είπε

Αν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις πάλι και να καθίσεις πιο μακριά αλλιώς δεν βλέπω πως να το γλιτώσεις, σαν motion sickness μου κάνει.

Κάτω από το γραφείο υπάρχει ένα έπιπλο με συρτάρια. Θα μπορούσα να το βάλω στη μέση και πίσω, ώστε η οθόνη να καθεται πάνω σε αυτό αντί στο γραφείο. Έτσι κερδίζω όση απόσταση θέλω πρακτικά. Αλλά η εμπειρία μου λέει ότι η ασχήμια αυτού του setup έχει πολλες επιπτώσεις αργότερα. Σίγουρα τα πόδια μου θα χτυπάνε, τα συρτάρια δεν θα ανοίγουν, κλπ.

Μάλλον πάω για 32” IPS. 

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να περιμένεις για καμιά άλλη γνώμη, ναι η συρταρίερα στη μέση μάλλον δεν θα βολέψει, το βάθος του γραφείου πόσο είναι;

 

Πάντως για το motion sickness ίσως να φύγει αν πειραματιστής με τις ρυθμίσεις του game, σίγουρα θα υπάρχει κάτι σχετικό στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Havik είπε

Μπορείς να περιμένεις για καμιά άλλη γνώμη, ναι η συρταρίερα στη μέση μάλλον δεν θα βολέψει, το βάθος του γραφείου πόσο είναι;

 

Πάντως για το motion sickness ίσως να φύγει αν πειραματιστής με τις ρυθμίσεις του game, σίγουρα θα υπάρχει κάτι σχετικό στο internet.

Έκανα άλλο ένα τεστ σε 50” τηλεόραση με το Metro Exodus να τρέχει σε windowed mode στα 60fps. Καθόμουν σε γραφείο βάθους 80 εκατοστών με τη τηλεόραση όσο πιο μακριά γίνεται και το πληκτρολόγιο όσο πιο κοντά γίνεται, αλλά με σχετική άνεση, ενώ μετακινούσα την τηλεόραση μπροστά και πίσω συνεχώς.

Τυχαίνει, οι παρακάτω αναλύσεις 16:9 να αντιστοιχούν σε παράθυρα με διαγώνιο αρκετά κοντά στα μεγέθη των διαθέσιμων οθονών στην αγορά:

  • 3840x2160 = 50” (native)
  • 3200x1800 = 40.5” (103cm)
  • 2560x1440 = 32.5” (82.5cm)
  • 1920x1080 = 24.5” (62cm)

Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

  • 50” αυτοκτονία. Είναι σαν να παίζω το παιχνίδι «βρες τις διάφορες» ασταμάτητα. Τα μάτια μου κουνιούνται συνέχεια για να επεξεργαστούν τι γίνεται στην οθόνη. Πολύ κουραστικό.
  • 40.5” ανυπόφορη. Οι άκρες ξεφεύγουν από το οπτικό μου πεδίο και αναγκάζομαι πάλι να κουνάω τα μάτια μου σε γρήγορους ρυθμούς για να καλύψω το κενό, αλλά όχι συνέχεια και όχι τόσο γρήγορα όσο στις 50”. Αυτό που παρατήρησα όσο αφορά το gameplay, είναι ότι χάνεται μια είδους αυτοπεποίθησης που έχεις όταν το οπτικό σου πεδίο καλύβει όλη την οθόνη. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα. Σαν να είμαι στα τυφλά με έναν φακό. Σταματάει να είναι παιχνίδι και γίνεται περισσότερο walking simulator. Δεν κάνει για FPS, ίσως για άλλα genres.
  • 32.5” υποφερτή. Σε κοντινή απόσταση η κακή κάλυψη πεδίου συνεχίζει να δυσκολεύει το gameplay, αλλά σε μακρινή απόσταση (γύρω στα 60 εκατοστά) αρχίζει να γίνεται άνετη σε όλους τους τομείς. Ακόμα και σε αυτή τη θέση, η οθόνη φαίνεται να είναι κάπως μεγάλη. Όμως, αντικείμενα κοντά στο παρατηρητή έχουν ικανοποιητικά μεγάλες διαστάσεις, ενώ αντικείμενα μακριά από το παρατηρητή έχουν αρκετή λεπτομέρεια για να δώσουν το αίσθημα του βάθους. Ίσως η 1" λιγότερη στο τελικό μέγεθος να φτιάξει τα μερικά εκατοστά που χρειάζονται επιπλέον για τη σωστή τοποθέτηση της στο γραφείο.
  • 24.5” ακατάλληλη. Όσο κοντά και αν έρθω σε αντικείμενα πάντα φαίνονται πολύ μικρά. Όμως, μπορώ να επεξεργαστώ ολόκληρη την εικόνα χωρίς να σπαταλήσω ενέργεια κουνώντας τα μάτια, το κεφάλι, τον αυχένα, κλπ.

Για τις διαστάσεις 26.5” και 28” χρησιμοποίησα βίντεο από YouTube και μέτρησα τα παράθυρα να είναι 67cm και 71cm αντίστοιχα.

  • 28” η πιο ισορροπημένη παρουσίαση, αλλά δεν έχει το wow factor των 32.5". Δεν νιώθεις οτι «βρίσκεσαι εκεί» όπως το νιώθεις στις 32.5".
  • 26.5” τα αντικείμενα σε μακρινή απόσταση δεν είναι αρκετά μεγάλα για να δώσουν εύκολα την αίσθηση του βάθους, αλλά τα αντικείμενα σε κοντινή απόσταση είναι άνετα στο μάτι.

Τελικές επιλογές με σειρά προτεραιότητας:

  • 31.5" σε μέτρια-μακρινή απόσταση με καλό σταντ για σωστό height adjustment. (κατάλληλη για gaming απο απόσταση με χειριστήριο και για ταινίες).
  • 28" σε μέτρια απόσταση με καλό σταντ για σωστό height adjustment.
  • 26.5" σε κοντινή-μέτρια απόσταση με καλό σταντ για σωστό height adjustment.

Σε παράθυρο YouTube η διαφορά μεταξύ 28" και 31.5" είναι εμφανής. Η 31.5" δίνει την αίσθηση ατμόσφαιρας και παρουσίας, κάτι που λείπει απο την 28". Η 28" σου προκαλεί μια είδους αυτοπεποίθησης και σιγουριάς στο gameplay που λείπει απο τη 31.5". Νομίζω οι οθόνες 25" (στη πιο κοντινή άνετη απόσταση) είναι κατάλληλες για υψηλών επιδόσεων esports και οι οθόνες 32" (στη πιο μακρινή άνετη απόσταση) είναι κατάλληλες για single player experiences, ενώ οι κατασκευαστές σπρώχνουν οθόνες 27"-28" επειδή είναι το happy medium.

IMG_5362.jpeg.7b94430189cbb0c9262435dc3a2b4730.jpeg

IMG_5364.jpeg.9ea3baacf0d4a41dd9cea93e05f07c06.jpeg

Επεξ/σία από redmedusa
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/10/2023 στις 1:40 ΜΜ, redmedusa είπε

Κάτω από το γραφείο υπάρχει ένα έπιπλο με συρτάρια. Θα μπορούσα να το βάλω στη μέση και πίσω, ώστε η οθόνη να καθεται πάνω σε αυτό αντί στο γραφείο. Έτσι κερδίζω όση απόσταση θέλω πρακτικά. Αλλά η εμπειρία μου λέει ότι η ασχήμια αυτού του setup έχει πολλες επιπτώσεις αργότερα. Σίγουρα τα πόδια μου θα χτυπάνε, τα συρτάρια δεν θα ανοίγουν, κλπ.

Μάλλον πάω για 32” IPS. 

Καλημέρα, δεν ξέρω αν το γραφείο σου είναι σε τοίχο, εάν όχι, γιατί δεν δοκιμάζεις βραχίονα οθόνης που να μπορείς να τραβήξεις την οθόνη προς τα πίσω (έξω από την επιφάνεια του γραφείου)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...