Προς το περιεχόμενο

Asus ROG νεκρο


Wheysted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προκειτε για το μοντελο Asus Strix GL502VM-FY039T το οποιο μετα απο λιγες μερες αποθηκευσης δεν αναβουν τα λαμπακια οταν συνδεεται με τον αυθεντικο φορτιστη του και δεν λειτουργει, δοκιμασα να βγαλω την μπαταρια, το πληκτρολογιο, την cmos αλλα και παλι κανενα σημειο ζωης, οποτε 99% μιλαμε για χαλασμενη μητρικη εαν δεν κανω λαθος, εχω ρηξει σπρευ επαφων στο βυσμα φορτισης αλλα καμια αλλαγη, εαν το αφησω στο ρευμα κανα 2 μερες υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι ? 

πολυ προσεγμενο απο θεματα θερμοκρασιας δεν ζοριστηκε σε ψυχτρα παντα

Επεξ/σία από Wheysted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβληματικά σε θερμοκρασίες και αντοχή τα συγκεκριμένα.

πόσο καιρό το έχεις και πόσες φορές και συχνά το άνοιγες για καθάρισμα και αντικατάσταση θερμοαγώγιμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση, ειχα βαλει artic silver 5 τον αυγουστο και εριχνα τα frequency σε ubuntu στα 2.5ghz δεν ανεβαζε θερμοκρασιες γενικα οσο το ειχα εγω δουλευε αριστα ειναι μεταχειρισμενο ομως

Επεξ/σία από Wheysted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς μπορεί να είχε κακομεταχειριστεί πριν το παραλάβεις. η μέση διάρκεια ζωής στα συγκεκριμένα είναι 5 χρόνια με μέτρια συντήρηση.

αρκετά ευπαθή και ασύμφορα σε επισκευή.

εφόσον το πήρες και μεταχειρισμένο σου προτείνω να το δώσεις ανταλλακτικά και να προσθέσεις χρήματα για άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω και παλι, αρα δεν εχει νοημα να το δει τεχνικος ετσι ? δεν εχει εμφανη σημαδια ζημιας στην πλακετα. εχω και αλλα και πυργους εχω ευτηχως, ποσο συνιστας να το δωσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Wheysted said:

ευχαριστω και παλι, αρα δεν εχει νοημα να το δει τεχνικος ετσι ? δεν εχει εμφανη σημαδια ζημιας στην πλακετα. εχω και αλλα και πυργους εχω ευτηχως, ποσο συνιστας να το δωσω ?

μπορείς να το δώσεις για μια εκτίμηση ζημιάς αλλά το να δώσεις για ένα σωστό επίπεδο επισκευής από 80ευρώ+ και να αντέξει κάνα 6μηνο άντε 1 χρόνο ακόμα δε ξέρω αν αξίζει η φασαρία. Αν έχεις κι άλλα μηχανήματα και δε θα σου λείψει μάλλον θα το παράταγα.

Κάποια κομμάτια του μεμονωμένα αξίζουν τα 2πλά ή 3πλά της επισκευής. Το θέμα είναι αν θες να ασχοληθείς.

Κάπου στα 100-150ευρώ κομματιαστά μπορεί να τα πάρεις περίπου. 80-100 αν δε σε ενδιαφέρει και θες να το δώσεις όπως είναι ολόκληρο.

δοκίμασε και έναν άλλον φορτιστή universal σε κάποιο πάγκο service μήπως και η μπαταρία είναι απλά ψόφια και με χαλασμένο φορτιστή δε μπορεί να πάρει ούτε καν το ελάχιστο ζουμί για εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Wheysted said:

Έβαλα φορτιστη απο turbo x κουμπωσε το κλιπ αλλά αναβοσβηνε το φωτακι τροφοδοσίας του τροφοδοτικου του λαπτοπ τίποτα

σωστά τα στοιχεία του φορτιστή ή διαφορετικά;

κάτι άλλο εκτός turbox δεν υπήρχε διαθέσιμο; ότι χειρότερο πήγες και κούμπωσες και συ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Wheysted said:

Διαφορετικά Α..δεν έχω κάτι άλλο που να κουμπωνει θα το πάω για έλεγχο αύριο χίλια ευχαριστώ φιλέ

τουλάχιστον ήταν τα ίδια Volts;

το δεν έχω κάτι άλλο που να κουμπώνει δε σημαίνει κουμπώνω ότι κουμπώνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, greekfragma said:

τουλάχιστον ήταν τα ίδια Volts;

το δεν έχω κάτι άλλο που να κουμπώνει δε σημαίνει κουμπώνω ότι κουμπώνει.

 

ναι ιδια volts αλλα σφυραγε το τροφοδοτικο και μολις το εβγαλα ηρεμησε, αρα σημαινει οτι το τροφοδοτικο μου εχει χαλασει ? καποιο καλο τεχνικο η service να κανω ελεγχο ψαχνω βορεια αθηνα γιατι ενας που ειχα μου ρηξε ακυρο, ευχαριστω και παλι

Επεξ/σία από Wheysted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Wheysted said:

ναι ιδια volts αλλα σφυραγε το τροφοδοτικο και μολις το εβγαλα ηρεμησε, αρα σημαινει οτι το τροφοδοτικο μου εχει χαλασει ? καποιο καλο τεχνικο η service να κανω ελεγχο ψαχνω βορεια αθηνα γιατι ενας που ειχα μου ρηξε ακυρο, ευχαριστω και παλι

σάββατο μεσημέρι δε νομίζω να ασχοληθεί κανείς. από Δευτέρα ψάξε κάποιο κατάστημα στα βόρεια με καλές κριτικές στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικη απαντηση ηταν οτι εβγαλε προβλημα η πλακετα τροφοδοσιας στη μητρικη (???) παει για service 100ευρω 

Επεξ/σία από Wheysted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/10/2023 στις 3:40 ΜΜ, greekfragma είπε

προβληματικά σε θερμοκρασίες και αντοχή τα συγκεκριμένα.

πόσο καιρό το έχεις και πόσες φορές και συχνά το άνοιγες για καθάρισμα και αντικατάσταση θερμοαγώγιμης;

Σκεφτομουν να παρω το Scar 16 γνωριζεις κατι για το συγκεκριμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια έχουν κλείσει 100 μέρες απο όταν άφησα το λαπτοπ, πληρωσα όσα ζήτησε και ακόμα δεν έχω σαφή απάντηση γιατί το έγινε με το λάπτοπ...

Μου ζητήθηκε ενα έξτρα ποσο κατα την παραλαβή αλλά και παλι που συμφωνησα τίποτα... Απο οτι είδα σε αλλά καταστήματα ο χρονος επισκευής είναι 5-7 ημερες....

Τι μπορω να κάνω σε αυτή την περιπτωση  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...