Προς το περιεχόμενο

Τα ανανεωμένα Apple Maps επεκτείνονται στη Δανία και την Ελλάδα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, Snolly είπε

Τα google maps παραμενουν πιο ακριβή στην απεικόνιση της κίνησης προφανως λόγω περισσότερων συσκευών και άρα μεγαλύτερου δείγματος.

Μα αυτό ακριβώς με παίδευε! Με είχε στην διασταύρωση που μου έλεγε να στρίψω π.χ. αλλά μόλις το έκανα με μετακινούσε ένα δρόμο πριν και επανυπολόγιζε εκ νέου τη διαδρομή! Είχα σιχτιρίσει κι εγώ δεν θυμάμαι πόσες φορές! Βρήκα την υγειά μου με το native app!

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, moican said:

Μα αυτό ακριβώς με παίδευε! Με είχε στην διασταύρωση που μου έλεγε να στρίψω π.χ. αλλά μόλις το έκανα με μετακινούσε ένα δρόμο πριν και επανυπολόγιζε εκ νέου τη διαδρομή! Είχα σιχτιρίσει κι εγώ δεν θυμάμαι πόσες φορές! Βρήκα την υγειά μου με το native app!

αυτό ειναί το venn diagram της μεταξύ μας συζήτησης

image.png.147033b93c40106cc3de4eabe7c6555c.png

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, taris said:

To street view της apple προκαλεί σοκ και δέος πόσο καλύτερο και ομαλότερο είναι από το κλασικό της google (κρίμα που η κάλυψη είναι πολύ μικρότερη). Σα να συγκρίνεις κίνηση σε Eye of the Beholder 2 στην amiga με Skyrim.

Υπάρχει το street view της apple σε web η μόνο από την εφαρμογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Snolly είπε

Ισως γιατι στην Ολλανδια πρεπει να χαρτογραφηθουν εκατομμυρια ποδηλατοδρομοι ενω στην Ελλαδα κανένας!

Τα google maps παραμενουν πιο ακριβή στην απεικόνιση της κίνησης προφανως λόγω περισσότερων συσκευών και άρα μεγαλύτερου δείγματος.

Είναι τόσες οι σαχλες που κάνει η google στην πλοήγηση εδώ και ένα χρόνο plus, που αρχίζει να μη με απασχολεί το θέμα της κίνησης! Αν και πλέον σε κάθε αυτοκίνητο υπάρχει και ένα iPhone αν κρίνω από τα pings των AirTags! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Maximus Decimus είπε

Πόσο θλίψη προκαλεί αυτό το κενό πρασίνου εκεί στην Αλεξανδρούπολη στο transition απο τον παλιό στον νέο χάρτη. Πόσο άσχημα χτυπάει πραγματικά.

Εν τω μεταξυ στον παλιο χαρτη λειπει το πρασινο 🤪

5 ώρες πριν, moican είπε

Μα αυτό ακριβώς με παίδευε! Με είχε στην διασταύρωση που μου έλεγε να στρίψω π.χ. αλλά μόλις το έκανα με μετακινούσε ένα δρόμο πριν και επανυπολόγιζε εκ νέου τη διαδρομή! Είχα σιχτιρίσει κι εγώ δεν θυμάμαι πόσες φορές! Βρήκα την υγειά μου με το native app!

Δεν μου εχει τυχει ποτε. Τα g maps με εχουν γλυτωσει απο πολυ κινηση παντως στην Θεσσαλονικη. Εχει τυχει αρκετες φορες να θελω να κινηθω προς Πυλαια και να μην με βαλει περιφερειακο αλλα σε παραλληλη οδο απο ανατολικα (πχ Χαλκιδικη, Επανομη κτλ αν γνωριζεις) γιατι ειχε μποτιλιαρισμα. Και οντως περνουσα και εβλεπα το χαλι στον δρομο. 

Τις προαλλες μπηκαν και τα ορια των ταχυτητων στους δρομους. 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AtiX είπε

Αντε βρε και σε ελληνική υποστήριξη της Siri!!!!

Προφανώς και ο καημός τους δεν είναι η εξυπηρέτηση των Ελλήνων, αλλα των εκατομυρίων τουριστών που έρχονται διακοπές.. Οπότε για Siri έχουμε μέλλον ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός Αμερικής δεν μπορεί να ανταγωνιστεί κάνεις τo g maps καθαρά λόγο πολυ μεγαλύτερης βάσης χρηστών και άρα δεδομένων, με αποτέλεσμα πολύ καλύτερη ενημέρωση του χάρτη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, AtiX είπε

Αντε βρε και σε ελληνική υποστήριξη της Siri!!!!

Αντε  ποτε θα γινει και αυτο

14 ώρες πριν, billdanos είπε

Ακριβώς! Ειδικά μαζί με το Apple Watch, πλέον δεν υπάρχει γυρισμός στα google maps. :) 

ειχε θέματα αν δεν ειχα το google maps θα έψαχνα ακόμη μια διεύθυνση που την έβγαζε  σε άλλη περιοχή το apple maps οτι και να εκανα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Snolly είπε

αυτό ειναί το venn diagram της μεταξύ μας συζήτησης

image.png.147033b93c40106cc3de4eabe7c6555c.png

Χαχα! Ναι, κατάλαβα λάθος! Νόμισα εννοούσες την αποτύπωση της δικής σου κίνησης. Το πού σε τοποθετεί σε σχέση με τον χάρτη. Σε αυτό που εννοείς έχεις δίκιο φυσικά. Για αυτό που χρειάζομαι με βόλεψε η εφαρμογή της apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, magictoboggan είπε

Υπάρχει το street view της apple σε web η μόνο από την εφαρμογή;

Υπάρχει πλέον και στην εφαρμογή Χάρτες σε κάθε Mac υπολογιστή. Πρόσβαση σε δεδομένα αναζήτησης Apple Maps μπορείς να δεις αν χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση DuckDuckGo σε οποιοδήποτε browser, αλλά δεν βλέπω εκεί το street view.  

image.jpeg.3be60c29a787a63c19564b3210ed4bc3.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδεχούμενη η αλλαγή. Εξακολουθεί βέβαια το google maps να είναι μονόδρομος καθώς έχει μεγαλύτερη βάση χρηστών και καλύτερη κατά συνέπεια πρόβλεψη για την κίνηση που είναι το βασικό. Σε αυτό οφείλεται και η ομαλότερη λειτουργία του apple maps. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...