Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για εκτυπωτή


kostassam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω εκτυπωτή μονόχρωμο ~2000σελ/μήνα να έχει και υποδοχή από πάνω για εκτύπωση μονής σελίδας, παρακαλώ αν έχετε προτάσεις πείτε μου γιατί είμαι λίγο ανίδεος. Δεν κάνω διπλής όψης συχνά κι αυστηρά Α4 μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αγαπητέ φίλε. Χρειαζόμαστε μερικές πληροφορίες ακόμα:

α) Από τις 2.000 σελίδες πόσες θα είναι έγχρωμες; - Άκυρο, τώρα είδα το "μονόχρωμο"😁

β) Χρειάζεσαι να τυπώνεις ασύρματα;

γ) Μάλλον δεν θα αφήνεις πολλές μέρες/καιρό χωρίς να τυπώνεις, σωστά;

δ) Πόσο σε ενδιαφέρει η ταχύτητα στην εκτύπωση;

ε) Πόσο σε ενδιαφέρει η (όχι τεράστια) διαφορά στην οικονομία στα αναλώσιμα;

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! 

Δεν χρειάζεται το ασύρματο και δεν θα με ενοχλεί αν υπάρχει για "μια στο τοσο".

Δεν υπάρχουν κενά, πέρα από το καλοκαίρι. 

Με ενδιαφέρει η ταχύτητα να είναι max 15sec

Αφού δεν είναι τεράστια δεν έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostassam είπε

Καλησπέρα σας! 

Δεν χρειάζεται το ασύρματο και δεν θα με ενοχλεί αν υπάρχει για "μια στο τοσο".

Δεν υπάρχουν κενά, πέρα από το καλοκαίρι. 

Με ενδιαφέρει η ταχύτητα να είναι max 15sec

Αφού δεν είναι τεράστια δεν έχω θέμα.

Τέλεια! Κοίτα, για την περίπτωσή σου υπάρχουν οι μονόχρωμοι laser εκτυπωτές και οι μονόχρωμοι ink tank (είναι, χοντρικά, εκτυπωτές inkjet -μελάνης- με πάμφθηνα μπουκάλια μελανιού). Και τα δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά. Ωστόσο, αφού το καλοκαίρι ΔΕΝ θα τυπώνεις, είναι λογικό και επόμενο να πας σε μονόχρωμο laser. Κατά συνέπεια, θα σου προτείνω τον  Brother HL-L2350DW. Πλήρες πακέτο: Καλή κατασκευή, ταχύτητα, διπλή όψη, wifi κλπ κλπ. Κόστος 135€. Ξέρω, θα μου πεις πως δεν χρειάζεσαι την ασύρματη εκτύπωση ούτε την αυτόματη διπλή όψη. Αν αποφασίσεις να διαλέξεις το πιο απλό μοντέλο, τον Brother HL-L2310D, το οποίο διαθέτει αυτόματη διπλή όψη, αλλά όχι ασύρματη εκτύπωση, κερδίζεις 30€. Η απόφαση είναι δική σου.

Στα διαδικαστικά τώρα: για την ποιότητά του μπορώ να εγγυηθώ, με την έννοια ότι έχουμε δύο τέτοια μηχανήματα στη δουλειά, τυπώνουν μ.ο. 6.000-7.000 σελίδες το μήνα το καθένα και τα χρησιμοποιούν 40 ζευγάρια χέρια. Με δυο λόγια, σκυλιά του πολέμου. Κόστος ποιοτικών συμβατών τόνερ: 20€ για 3.000 σελίδες ή 25€ για 6.000 σελίδες. Επίσης θα χρειάζεσαι και drum των 25€ κάθε 12.000 σελίδες. Το μόνο που θέλει προσοχή σε ΟΛΟΥΣ τους laser είναι να ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΠΟΤΕ τα firmware updates, όσο και αν σε προτρέπει η εκάστοτε εταιρεία. Αν τηρείς αυτό, όλα καλά.

 

Επεξ/σία από georgeole
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/10/2023 στις 3:37 ΜΜ, georgeole είπε

Τέλεια! Κοίτα, για την περίπτωσή σου υπάρχουν οι μονόχρωμοι laser εκτυπωτές και οι μονόχρωμοι ink tank (είναι, χοντρικά, εκτυπωτές inkjet -μελάνης- με πάμφθηνα μπουκάλια μελανιού). Και τα δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά. Ωστόσο, αφού το καλοκαίρι ΔΕΝ θα τυπώνεις, είναι λογικό και επόμενο να πας σε μονόχρωμο laser. Κατά συνέπεια, θα σου προτείνω τον  Brother HL-L2350DW. Πλήρες πακέτο: Καλή κατασκευή, ταχύτητα, διπλή όψη, wifi κλπ κλπ. Κόστος 135€. Ξέρω, θα μου πεις πως δεν χρειάζεσαι την ασύρματη εκτύπωση ούτε την αυτόματη διπλή όψη. Αν αποφασίσεις να διαλέξεις το πιο απλό μοντέλο, τον Brother HL-L2310D, το οποίο διαθέτει αυτόματη διπλή όψη, αλλά όχι ασύρματη εκτύπωση, κερδίζεις 30€. Η απόφαση είναι δική σου.

Στα διαδικαστικά τώρα: για την ποιότητά του μπορώ να εγγυηθώ, με την έννοια ότι έχουμε δύο τέτοια μηχανήματα στη δουλειά, τυπώνουν μ.ο. 6.000-7.000 σελίδες το μήνα το καθένα και τα χρησιμοποιούν 40 ζευγάρια χέρια. Με δυο λόγια, σκυλιά του πολέμου. Κόστος ποιοτικών συμβατών τόνερ: 20€ για 3.000 σελίδες ή 25€ για 6.000 σελίδες. Επίσης θα χρειάζεσαι και drum των 25€ κάθε 12.000 σελίδες. Το μόνο που θέλει προσοχή σε ΟΛΟΥΣ τους laser είναι να ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΠΟΤΕ τα firmware updates, όσο και αν σε προτρέπει η εκάστοτε εταιρεία. Αν τηρείς αυτό, όλα καλά.

 

Να ρωτήσω άμα γνωρίζεις … εχεις να μου προτείνεις κάτι που να έχει και έγχρωμη εκτύπωση και scanner ; 
( όσα σχόλια έχω δει στο skroutz είναι το λιγότερο απογοητευτικά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Esthiraki είπε

Να ρωτήσω άμα γνωρίζεις … εχεις να μου προτείνεις κάτι που να έχει και έγχρωμη εκτύπωση και scanner ; 
( όσα σχόλια έχω δει στο skroutz είναι το λιγότερο απογοητευτικά )

Αγαπητέ φίλε, μιλάμε για έγχρωμο laser ή ink tank;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αγαπητέ φίλε, μιλάμε για έγχρωμο laser ή ink tank;

Δεν γνωρίζω καθόλου.

Κάποιοι που ρώτησα λένε laser και κάποιοι άλλοι in tank . 
 

Απλά δεν θέλω να ξεπερνάει τα 180€ η τιμη 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Esthiraki είπε

Δεν γνωρίζω καθόλου.

Κάποιοι που ρώτησα λένε laser και κάποιοι άλλοι in tank . 
 

Απλά δεν θέλω να ξεπερνάει τα 180€ η τιμη 

 

Το πρώτο που μας ενδιαφέρει ΔΕΝ είναι η τιμή. Αυτή, λίγο πάνω, λίγο κάτω, θα τη βρούμε. Είναι οι εξής ερωτήσεις: α) Πόσες σελίδες θα τυπώνεις μ.ο. το μήνα; β) Πόσες από αυτές πρέπει να είναι έγχρωμες και γ) Θα αφήνεις μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς να τυπώνεις;

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 14/10/2023 at 15:37, georgeole said:

Τέλεια! Κοίτα, για την περίπτωσή σου υπάρχουν οι μονόχρωμοι laser εκτυπωτές και οι μονόχρωμοι ink tank (είναι, χοντρικά, εκτυπωτές inkjet -μελάνης- με πάμφθηνα μπουκάλια μελανιού). Και τα δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά. Ωστόσο, αφού το καλοκαίρι ΔΕΝ θα τυπώνεις, είναι λογικό και επόμενο να πας σε μονόχρωμο laser. Κατά συνέπεια, θα σου προτείνω τον  Brother HL-L2350DW. Πλήρες πακέτο: Καλή κατασκευή, ταχύτητα, διπλή όψη, wifi κλπ κλπ. Κόστος 135€. Ξέρω, θα μου πεις πως δεν χρειάζεσαι την ασύρματη εκτύπωση ούτε την αυτόματη διπλή όψη. Αν αποφασίσεις να διαλέξεις το πιο απλό μοντέλο, τον Brother HL-L2310D, το οποίο διαθέτει αυτόματη διπλή όψη, αλλά όχι ασύρματη εκτύπωση, κερδίζεις 30€. Η απόφαση είναι δική σου.

Στα διαδικαστικά τώρα: για την ποιότητά του μπορώ να εγγυηθώ, με την έννοια ότι έχουμε δύο τέτοια μηχανήματα στη δουλειά, τυπώνουν μ.ο. 6.000-7.000 σελίδες το μήνα το καθένα και τα χρησιμοποιούν 40 ζευγάρια χέρια. Με δυο λόγια, σκυλιά του πολέμου. Κόστος ποιοτικών συμβατών τόνερ: 20€ για 3.000 σελίδες ή 25€ για 6.000 σελίδες. Επίσης θα χρειάζεσαι και drum των 25€ κάθε 12.000 σελίδες. Το μόνο που θέλει προσοχή σε ΟΛΟΥΣ τους laser είναι να ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΠΟΤΕ τα firmware updates, όσο και αν σε προτρέπει η εκάστοτε εταιρεία. Αν τηρείς αυτό, όλα καλά.

 

Το γνήσιο αναλώσιμο πόσο έχει;

Είναι τόνερ και drum μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tzotzo είπε

Το γνήσιο αναλώσιμο πόσο έχει;

Είναι τόνερ και drum μαζί;

Αγαπητέ φίλε, τα γνήσια είναι απλησίαστα. Όπως είδες, 80€ οι 3.000 σελίδες, ενώ στα συμβατά οι 6.000 σελίδες κοστίζουν 25€.

Όχι, δεν είναι τόνερ και drum μαζί. Το συμβατό drum κοστίζει 25€ αποδίδοντας 12.000 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tzotzo είπε

Το γνήσιο αναλώσιμο πόσο έχει;

Είναι τόνερ και drum μαζί;

Αν ψαχνεις για μονοχρωμο laser, εχω εναν στις αγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, lector said:

Αν ψαχνεις για μονοχρωμο laser, εχω εναν στις αγγελιες.

Δεν βλέπω κάτι.

19 hours ago, georgeole said:

Αγαπητέ φίλε, τα γνήσια είναι απλησίαστα. Όπως είδες, 80€ οι 3.000 σελίδες, ενώ στα συμβατά οι 6.000 σελίδες κοστίζουν 25€.

Όχι, δεν είναι τόνερ και drum μαζί. Το συμβατό drum κοστίζει 25€ αποδίδοντας 12.000 σελίδες.

Τελικά πόσες σελίδες βγάζουν 25€, 6.000 ή 12.000.

 

Γενικά κάποιος που δεν τυπώνει πολύ και δεν ξεπερνάει το ένα τόνερ τον χρόνο, δεν έχει λόγο να πάρει συμβατό. Ταπεινή μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tzotzo είπε

Δεν βλέπω κάτι.

Τελικά πόσες σελίδες βγάζουν 25€, 6.000 ή 12.000.

 

Γενικά κάποιος που δεν τυπώνει πολύ και δεν ξεπερνάει το ένα τόνερ τον χρόνο, δεν έχει λόγο να πάρει συμβατό. Ταπεινή μου άποψη.

α) Είναι απλό: κάθε 3.000 ή 6.000 σελίδες (ανάλογα τι τόνερ έχεις βάλει) αλλάζεις τόνερ. Επίσης αλλάζεις drum κάθε 12.000 σελίδες.

β) Όσο για τη χρήση original τόνερ, είσαι βέβαια ελεύθερος να το επιλέξεις. Πριν το κάνεις όμως, θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο ποιοτικό συμβατό και στο original τόνερ. Έχοντας τυπώσει 6.000 σελίδες (όποτε τέλος πάντων τις τυπώσεις) θα έχεις πληρώσει 150€ παραπάνω, περισσότερο δηλαδή από την αξία του μηχανήματος χωρίς, επαναλαμβάνω, να έχεις κερδίσει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ. Η επιλογή είναι δική σου, αγαπητέ φίλε.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/12/2023 at 15:00, georgeole said:

α) Είναι απλό: κάθε 3.000 ή 6.000 σελίδες (ανάλογα τι τόνερ έχεις βάλει) αλλάζεις τόνερ. Επίσης αλλάζεις drum κάθε 12.000 σελίδες.

β) Όσο για τη χρήση original τόνερ, είσαι βέβαια ελεύθερος να το επιλέξεις. Πριν το κάνεις όμως, θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο ποιοτικό συμβατό και στο original τόνερ. Έχοντας τυπώσει 6.000 σελίδες (όποτε τέλος πάντων τις τυπώσεις) θα έχεις πληρώσει 150€ παραπάνω, περισσότερο δηλαδή από την αξία του μηχανήματος χωρίς, επαναλαμβάνω, να έχεις κερδίσει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ. Η επιλογή είναι δική σου, αγαπητέ φίλε.

Συμφωνώ υπό προϋποθέσεις και με πολύ μεγάλη κατανάλωση στην χρήση συμβατού τόνερ .

 

Όμως αν έχει 80€ το γνήσιο και θες ένα τον χρόνο, γλιτώνεις, πώς αν πάθει κάτι στα 2 ή 3 χρόνια δεν θα σου σπάει τις μπάλες το σέρβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...