Προς το περιεχόμενο

Γιατί τόσο χαμηλές τιμές η Vodafone Fiber; Έχει κάποιο λάκκο η φάβα;


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από karagkiozhs,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

πρόσφατα στην περιοχή της Καρδίτσας περάσανε οπτική ίνα και ετοιμάζομαι να αλλάξω απο DSL 24 σε Fiber.

Έχω μερικές ερωτήσεις για τους γνώστες:

1) Η ταχύτητα της οπτικής (σε σχέση με το χαλκό) είναι guaranteed λόγω τεχνολογίας; Δηλαδή πχ τα 100 Mbps είναι όντως 100 Mbps (προφανώς +/- 10%-15% λόγω overheads κτλ).

2) Οιτιμές είναι ακριβές: Πληρώναμε επι Forthnet μια εξαιρετική προπληρωμένη ADSL 24 + τηλέφωνο κάπου EUR 16 το μήνα. Αγοράστηκε από τη Nova και μας το ανέβασαν με το έτσι θέλω στα EUR 20. Τώρα μια Fiber 100 έρχεται στην Cosmote EUR 34 (μαζί με modem) και η Νοva δίνει μόνο Fiber 200 στα EUR 33. H Vodafone δίνει Fiber 100 στα EUR 27 (χωρίς modem) και στα EUR 29.50 (με modem). Γενικά σε λόγο κόστος/τιμή μάλλον η Nova παραμένει η φτηνότερη (και ελπίζω αξιοπρεπής) αλλα δε θέλουμε να περάσουμε το ψυχολογικό όριο των EUR 28-30 το μήνα. Εδώ μου λένε μερικοί ότι η Vodafone δεν είναι τοσο αξιόπιστη γι'αυτό δίνει τόσο χαμηλή τιμή αλλά δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό. Τι σχέση έχει η κάλυψη ασύρματου δικτύου με τις ταχύτητες της οπτικής ίνας;;; Εμένα μου φαίνεται, καμία. Παρακαλώ αν έχετε προσωπική εμπειρία να με ενημερώσετε.

3) Τα modem που δίνουν αυτές οι εταιρίες αξίζουν; Τα αντίστοιχα ADSL modem ήταν για τα σκυλιά και αναγκάστηκα να αγοράσω το δικό μου για να βρω την υγεία μου.

 

Με εκτίμηση,

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Ναι, γιατί δεν έχεις την εξασθένιση που υφίσταται στο χαλκό, και που επηρεάζεται από ένα κάρο παράγοντες (απόσταση, υγρασία, φθορές κ.λπ)

2) Είναι ακριβές μεν, δίνουν όμως και πρόσθετες υπηρεσίες. Πρόσεξε την ορολογία που χρησιμοποιούν, γιατί στην Vodafone Fiber λένε το VDSL και Full Fiber  to FTTH. Στη Nova ας πούμε μπορείς να βάλεις VDSL 50άρα με 23 και 100άρα με 26 και με απεριόριστες κλήσεις. Δεν ξέρω ποιος περνάει το δίκτυο στην περιοχή σου, αλλά αν το κάνει η Nova σου δίνει 1Gbps αντί για 200άρα, που δίνει αν το δίκτυο είναι άλλων.

3) Εξαρτάται τι απαιτήσεις έχεις. Το ZTE H288A που μου έχει δώσει η Nova δεν μου έχει δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι στιγμής ας πούμε. Επίσης να ξέρεις ότι από 1/10 θεωρητικά μπορείς να βάλεις τον δικό σου εξοπλισμό (αν και η Nova δεν έχει συμμορφωθεί ακόμα και δεν δίνει κωδικούς τηλεφωνίας).

Αυτά στα γρήγορα, χωρίς πολλή σκέψη

Επεξ/σία από Orestis_G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/10/2023 στις 10:04 ΜΜ, karagkiozhs είπε

Καλησπέρα σας,

πρόσφατα στην περιοχή της Καρδίτσας περάσανε οπτική ίνα και ετοιμάζομαι να αλλάξω απο DSL 24 σε Fiber.

Έχω μερικές ερωτήσεις για τους γνώστες:

1) Η ταχύτητα της οπτικής (σε σχέση με το χαλκό) είναι guaranteed λόγω τεχνολογίας; Δηλαδή πχ τα 100 Mbps είναι όντως 100 Mbps (προφανώς +/- 10%-15% λόγω overheads κτλ).

2) Οιτιμές είναι ακριβές: Πληρώναμε επι Forthnet μια εξαιρετική προπληρωμένη ADSL 24 + τηλέφωνο κάπου EUR 16 το μήνα. Αγοράστηκε από τη Nova και μας το ανέβασαν με το έτσι θέλω στα EUR 20. Τώρα μια Fiber 100 έρχεται στην Cosmote EUR 34 (μαζί με modem) και η Νοva δίνει μόνο Fiber 200 στα EUR 33. H Vodafone δίνει Fiber 100 στα EUR 27 (χωρίς modem) και στα EUR 29.50 (με modem). Γενικά σε λόγο κόστος/τιμή μάλλον η Nova παραμένει η φτηνότερη (και ελπίζω αξιοπρεπής) αλλα δε θέλουμε να περάσουμε το ψυχολογικό όριο των EUR 28-30 το μήνα. Εδώ μου λένε μερικοί ότι η Vodafone δεν είναι τοσο αξιόπιστη γι'αυτό δίνει τόσο χαμηλή τιμή αλλά δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό. Τι σχέση έχει η κάλυψη ασύρματου δικτύου με τις ταχύτητες της οπτικής ίνας;;; Εμένα μου φαίνεται, καμία. Παρακαλώ αν έχετε προσωπική εμπειρία να με ενημερώσετε.

3) Τα modem που δίνουν αυτές οι εταιρίες αξίζουν; Τα αντίστοιχα ADSL modem ήταν για τα σκυλιά και αναγκάστηκα να αγοράσω το δικό μου για να βρω την υγεία μου.

 

Με εκτίμηση,

Κ.

Είχα δυό χρόνια Vodafone VDSL 50 χωρίς κανένα πρόβλημα. Ταχύτητες έφταναν 40-45/5ΜΒps. Τώρα με τη λήξη της διετίας άλλαξα σε Vodafone Fiber 100 πριν 10 μέρες (29,6 ευρώ μηνιαίως). Η πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές, ουσιαστικά η ταχύτητα με την οποία γίνεται οτιδήποτε στο ιντερνετ είναι πολύ πολύ καλύτερη από την VDSL 50. Σε ασύρματη σύνδεση έχω download 75-80ΜBps και upload 10MBps. Φαντάζομαι σε ενσύρματη σύνδεση θα προσεγγίζει τα 90-100MBps. Router έχω κρατήσει το παλιό που είχα με την VDSL 50, από το οποίο επίσης δεν έχω παράπονο (πολύ καλή εμβέλεια σε όλο το σπίτι-110τ.μ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Προσοχή. Το Vodafone Fiber 100 είναι VDSL και όχι οπτική ίνα. Οπτική ίνα είναι το Vodafone Fiber 100 plus ή αλλιώς Full Fiber 100. Για αυτό και το Vodafone Fiber 100 είναι τόσο φθηνό.

Επεξ/σία από afm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Λύση

Λοιπον απαντώ εδω (και ευχαριστω) μηπως βοηθησω και αλλους:

1) Παρα τις εν γενει ακριβες τιμες στην Ελλαδα, το FTTH 200 Mbps της Nova είναι μια χαρά και στις ονομαστικες ταχητυτες που δινει.

2) Το ΝΟΚΙΑ μοντεμ που δινουν είναι ψιλοχαλι απο αποψη μενου και ευελιξιας αλλα φαινεται να κανει τη δουλεια του. ΔΕΝ το συνηστω, αλλα αν χρειαστείτε κωδικους admin για να πειραξετε ρυθμισεις του, υπάρχουν.

3) Τα στοιχεία του λογαριασμου Nova (user name + password) δίνονται απο τη Nova μια χαρά αλλα και .... βρισκονται εύκολα. To username φαινεται μεσα στις ρυθμισεις του μοντεμ ενω ο κωδικος ειναι απλα το τηλεφωνο πανω στην οποια εχει δηλωθει το ιντερνετ...

4) Αν κ εχουν γραφτει διαφορα, ΔΕΝ χρειαζεται να βαλετε το NOKIA σε bridge mode αν θελετε να κρατήσετε απο πισω το δικο σας μοντεμ. Ενα απλό 2-NAT configuration θα δουλεψει μια χαρα ενω ΔΕΝ θα επηρεασει τις ταχυτητες σας.

 

Με εκτίμηση και καλα Χριστουγεννα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, karagkiozhs είπε

4) Αν κ εχουν γραφτει διαφορα, ΔΕΝ χρειαζεται να βαλετε το NOKIA σε bridge mode αν θελετε να κρατήσετε απο πισω το δικο σας μοντεμ. Ενα απλό 2-NAT configuration θα δουλεψει μια χαρα ενω ΔΕΝ θα επηρεασει τις ταχυτητες σας.

 

Με εκτίμηση και καλα Χριστουγεννα!

Εάν θέλεις να κρατήσεις το δικό σου router πίσω από το modem της nova πρέπει να το βάλεις σε bridge mode για να μην μπλεξεις με double nat.

Προφανώς δεν κάνεις κάποιο port forward  για αυτο δεν σε νοιαζει το double nat.Τότε όμως δεν χρειαζεσαι ξεχωριστό router σε καλύπτει και το modem/routet της nova.

Μπορεις να βαλεις πισω από το modem οποιασδήποτε εταιρισς δικο σου ρουτερ ,ο λογος που δεν το κανουμε ειναι το double nat.Αυτό ειναι το πρόβλημα όχι η λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/10/2023 στις 10:04 ΜΜ, karagkiozhs είπε

Καλησπέρα σας,

πρόσφατα στην περιοχή της Καρδίτσας περάσανε οπτική ίνα και ετοιμάζομαι να αλλάξω απο DSL 24 σε Fiber.

Έχω μερικές ερωτήσεις για τους γνώστες:

1) Η ταχύτητα της οπτικής (σε σχέση με το χαλκό) είναι guaranteed λόγω τεχνολογίας; Δηλαδή πχ τα 100 Mbps είναι όντως 100 Mbps (προφανώς +/- 10%-15% λόγω overheads κτλ).

2) Οιτιμές είναι ακριβές: Πληρώναμε επι Forthnet μια εξαιρετική προπληρωμένη ADSL 24 + τηλέφωνο κάπου EUR 16 το μήνα. Αγοράστηκε από τη Nova και μας το ανέβασαν με το έτσι θέλω στα EUR 20. Τώρα μια Fiber 100 έρχεται στην Cosmote EUR 34 (μαζί με modem) και η Νοva δίνει μόνο Fiber 200 στα EUR 33. H Vodafone δίνει Fiber 100 στα EUR 27 (χωρίς modem) και στα EUR 29.50 (με modem). Γενικά σε λόγο κόστος/τιμή μάλλον η Nova παραμένει η φτηνότερη (και ελπίζω αξιοπρεπής) αλλα δε θέλουμε να περάσουμε το ψυχολογικό όριο των EUR 28-30 το μήνα. Εδώ μου λένε μερικοί ότι η Vodafone δεν είναι τοσο αξιόπιστη γι'αυτό δίνει τόσο χαμηλή τιμή αλλά δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό. Τι σχέση έχει η κάλυψη ασύρματου δικτύου με τις ταχύτητες της οπτικής ίνας;;; Εμένα μου φαίνεται, καμία. Παρακαλώ αν έχετε προσωπική εμπειρία να με ενημερώσετε.

3) Τα modem που δίνουν αυτές οι εταιρίες αξίζουν; Τα αντίστοιχα ADSL modem ήταν για τα σκυλιά και αναγκάστηκα να αγοράσω το δικό μου για να βρω την υγεία μου.

 

Με εκτίμηση,

Κ.

Αν υπάρχει οπτική ίνα μέχρι το σπίτι FTTH αξίζει να βάλεις. 
Δευτερον αν έχει το δίκτυο ο ΟΤΕ, θα πρότεινα ΟΤΕ αν και το Speedport Router είναι απαράδεκτο. Θέλει κάθε τρεις και λίγο επανεκκίνηση αν έχεις πολλές συσκευές. Από εκεί και παρά Nova που ειχα και εχω ακόμα γραμμές, το Nokia που εδινε σε Forthnet ήταν και είναι καλο για βασική χρήση, το ZTE 288A που εδινε η Wind πριν την συγχώνευση το θεωρώ κορυφή τόσο σε WiFi όσο και ότι δεν κόλλησε με 10 συσκευές επάνω μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, NikolasKon14 είπε

Αν υπάρχει οπτική ίνα μέχρι το σπίτι FTTH αξίζει να βάλεις. 
Δευτερον αν έχει το δίκτυο ο ΟΤΕ, θα πρότεινα ΟΤΕ αν και το Speedport Router είναι απαράδεκτο. Θέλει κάθε τρεις και λίγο επανεκκίνηση αν έχεις πολλές συσκευές. Από εκεί και παρά Nova που ειχα και εχω ακόμα γραμμές, το Nokia που εδινε σε Forthnet ήταν και είναι καλο για βασική χρήση, το ZTE 288A που εδινε η Wind πριν την συγχώνευση το θεωρώ κορυφή τόσο σε WiFi όσο και ότι δεν κόλλησε με 10 συσκευές επάνω μόνιμα.

Αυτό που δίνει η Cosmote σήμερα για οπτική είναι χάλια?

Το λέω γιατί δουλεύω εξωτερικό και είναι να μου βάλουν στο επόμενο δίμηνο την εγκατάσταση της οπτικής από Cosmote και θα μου είναι τεράστιο πρόβλημα να κάνω troubleshooting από μακριά για να έχει internet η οικογένεια.

Εάν ναι τι επιλογές έχω για αγορά αλλού αξιοπιστου Router? Σε αυτή τη περίπτωση θέλει τεχνικό ή είναι plug and play?

Thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε εμένα η Vodafone εχει περάσει δίκτυο οπτικής και έχει φέρει έξω απο την πόρτα του σπιτιού κουτί. Έχει βάλει κανείς το 1gbps να μπυ πεί γνώμη;Αξίζει να το επιλέξω από άποψη αξιοπιστίας; Θυμάμαι παλιότερα είχε προβλήματα συνδεσιμότητας η vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...