Προς το περιεχόμενο

PHP & Sessions


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα αυτό το θέμα και έλεγα να απαντήσω εδώ για να μην ανοίγω νέο νήμα αλλά είναι αρχειοθετημένο. 

Τεσπα. 

Έχω ένα site σε codeigniter που όλα δουλεύουν ρολόι με τα logged in sessions για τους χρήστες μου. Θέλω όμως να βλέπω ποιοι λογαριασμοί είναι συνδεδεμένοι και απο που. 

Έφτιαξα ένα πίνακα στην βάση ως που να κρατάει id, device, ip κλπ κατά το login, logout κλπ. Ωστώσο ο πίνακας είναι καθαρά ενημερωτικός για μένα.

Το ερώτημα μου είναι, υπάρχει τρόπος να βλέπω και να χειρίζομαι τα ενεργά session ωστέ

  • να δω και τα προηγούμενα (πριν φτιάξω αυτό το πίνακα)
  • να μπορώ να τα χειριστώ (πχ να κάνω logout ένα συγκεκριμένο χρήστη ή συσκευή κλπ)
  • να είναι εγκυρη η λίστα των συνδεδεμένων. Πχ στο πίνακα που λέω πιο πάνω αν ο "kostas" κάνει login θα τον κταγράψω στον πίνακα, αν κάνει logout, πάλι θα τον καταγράψω ως logout. Αν όμως κάνει login και απλά καθαρίσει τα δεδομένα του browser του? Θα γίνει logout χωρίς να γίνει trigger η function μου που θα τον καταγράψει σαν αποσυνδεδεμένο. 
  • θα ήθελα να μπορεί ο χρήστης να βλέπει και τα ενεργά του session και να μπορεί να "κοψει" κάποια συσκευή. Πχ "Σταθερός υπολογιστής" 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...