Προς το περιεχόμενο

FreedConn bluetooth ενδοεπικοινωνία μηχανής


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχει περάσει κάποιος από τα μοντέλα FreedConn T-COM SC και FreedConn FX να μας πει διαφορές και αν αξίζει την σχεδόν διπλάσια τιμή ; Μιλάμε για περιστασιακη χρήση με συνεπιβάτη , άρα 2 συσκευές.

FreedConn T-COM SC  -> τώρα στα 47,3€
FreedConn FX -> τώρα στα 84,8€

To FX απο οτι καταλαβαινω ειναι πιο καινουριο μοντέλο
image.png.d192903e1d8e2348bd8bbba2c1ea2ac4.pngimage.png.9e8b448850ac97c73d65dd834422391e.png

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για μερικά χρόνια το T-COM SC. Την έκανε τη δουλειά του και με ικανοποίησε όσο το χρησιμοποίησα. Για τα λεφτά του πολύ τίμιο. Για το καινούριο δεν έχω άποψη.

Αν με ρώταγες βέβαια αν θα αγόραζα ξανά φθηνή ενδοεπικοινωνία θα σου έλεγα οτι θα προτιμούσα τις πιο ακριβές μαρκάτες στα 2πλά 3πλά λεφτά. Είναι ξεκάθαρα θέμα budget. Τότε δε το είχα και βολεύτηκα με τηφθηνή της FreedConn

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πρώτη την είχα (σαν δοκιμή την πήρα να δω πως και τι) η αλήθεια ειναι είχε τα θεματακια της και στο πόσο καλά κόβει φασαρία από τον αέρα το μικρόφωνο και ένταση και κατι αποσυδνεσεις απο κινιτο είχε κλπ για τα λεφτά της οκ κάνει την δουλειά της οσο μπορει αν θες κάτι να δουλεύει rock stable πληρώνεις όμως

μάζεψα καποια στηγμη και πήρα cardo 4x

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ζεύγος από το πρώτο. Για ενδοεπικοινωνία είναι καλό και εύκολο.

Για bluetooth με κινητό με δυσκολεύει λίγο και το έχω παρατήσει.

Όταν έρθει η ώρα για νέο κράνος θα πάω σε αναβάθμιση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις έχω δοκιμάσει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Αλλά θα μοιραστώ την εμπειρία μου με ένα επώνυμο.
Πήρα ένα ζεύγος Cardo Spirit HD, πέρυσι πριν ανέβει η τιμή του στα 300. Είχε 230, και με κάποια προσφορά το πήρα 200. Χρήση κυρίως μουσική, λίγο gps, και ακόμα λιγότερο ενδοεπικοινωνία με συνεπιβάτη. Δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και ενάμιση χρόνο. Συνδέεται με το τηλέφωνο ακαριαία, και κυριολεκτικά δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ. Σαν ενδοεπικοινωνία δουλεύει τέλεια επίσης.
Χρήση σε naked μηχανή, οπότε υπάρχει περισσότερος αέρας πάντα. Επίσης, χρήση πάντα με ωτοασπίδες, γιατί χωρίς αυτές η φασαρία απο τον αέρα το κάνει άχρηστο και στα 70χλμ/ω. Ο ήχος του είναι καθαρός, αλλά προσωπικά θα ήθελα 20-25% παραπάνω ένταση κυρίως όταν πάω με πάνω απο 100χλμ/ω. Ειδικά μετά τα 140χλμ/ω δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα, αν και σίγουρα επιρεάζει το πόσο αέρα τρώω με το γυμνό.
Στα σχεδόν 300€ που έχει τώρα δεν θα το έπαιρνα, και θα πήγαινα στο ακριβότερο μοντέλο.

 

Και μία -λίγο off topic- ερώτηση αν κάποιος ξέρει. Υπάρχει καμία πρόταση για σοβαρή ενδοεπικοινωνία για έως 4 αναβάτες ταυτόχρονα? Ξέρω ότι υπάρχει η επιλογή του mesh (και στις 2 μεγάλες μάρκες) με θεωρητικά άπειρο αριθμό αναβατών, αλλά ξεφεύγει λίγο το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...