Προς το περιεχόμενο

Πολύ Υψηλές Θερμοκρασίες με Ryzen 7 3700X


AlexTT-zer0
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από duffyduck,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Εγώ και 3 χρόνια έχω τον συγκεκριμένο επεξεργαστή και τελευταία συνειδητοποίησα ότι αυξάνονται τρελά οι θερμοκρασίες. Συγκεκριμένα το αντιλήφθηκα μιας και ο ψύκτης που ήρθε μαζί με τη κάρτα άρχισε να κάνει πολύ θόρυβο ενώ το PC δεν έτρεχε και τίποτα ιδιαίτερο. Σαν άνοιξα το Ryzen Master είδα ότι ο επεξεργαστής είχε θερμοκρασίες από 60-70 βαθμούς κελσίου Idle και φτάνει 95 C σε load, όπου το load είναι κάνα game της πλάκας και το CPU Usage είναι το πολύ 30%. Με λίγα λόγια τώρα όχι μόνο κάνει πολύ θόρυβο το PC αλλά φοβάμαι να ανοίξω και κάνα απαιτητικό παιχνίδι. Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα είναι ότι και να αυξήσω κατά πολύ τις στροφές στον ανεμιστήρα ή και να τον μηδενίσω, σαν να μην επιρρεάζεται ιδιαίτερα η θερμοκρασία του επεξεργαστή... 

Έχετε καμιά ιδέα; Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έσπασε κανά ποδαράκι και δεν πατάει πλέον σωστά στην ψύκτρα;

Αν δεν έχει ποδαράκια, μήπως κάτι έχει χαλαρώσει, φύγει από την θέση του;

Αν πιάσεις την ψύκτρα και προσπαθήσεις να την στρίψεις (μη βάλει πολύ δύναμη) γυρνάει εύκολα;

Η πάστα όσο και να ξεραθεί δε νομίζω οτι δικαιολογεί τέτοιες διαφορές.

Αν διαθέτεις κάποια χρήματα, στον σχετικά θερμό 3700x καλό θα ήταν να βάλεις μια aftermarket ψύκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψήκτρα του επεξεργαστή είναι καθαρή; Αν κάτω από τον ανεμιστήρα της ψήκτρας έχει πιάσει τόση σκόνη που δεν περνάει αέρας προς αυτήν, τότε είναι λογική η συμπεριφορά που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη, αλλά εδώ έχω τον 3700X με Scythe Fuma 2 και ανεβάζει 80+ σε stress test (το καλοκαίρι). Αν είσαι με στοκ λογικό μου ακούγεται, με ξεραμένη πάστα, με σκόνη που μαζεύτηκε, κλπ.  Αν έχεις την γκουμούτσα την AMD Wraith Prism, αυτή έχει γατζάκια που πιάνουν πάνω στην πλαστική βάση στο socket, αν έχεις AMD Wraith Stealth τότε αυτή πέραν του ότι δεν είναι επαρκής, αυτή έχει 4 βίδες που βιδωνουν απευθείας στο backplate.

Καθαρισμός και αλλαγή πάστας, ιδανικά αγορά νέας ψύκτρας. Minimum Arctic Freezer 34 esports duo από κάποιο σκρουτζομάγαζο, ή Thermalright Peerless Assassin 120/120SE από Amazon, ή καμια DeepCool AG620/AK620 αν την βρεις σε καλή τιμή.

Η τιμή της Scythe Fuma 2 είχε ξεφύγει πολύ, οπότε δεν την αναφέρω.

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Τελικά αγόρασα μία ψύκτρα Ρure Rock 2 FX της Be Quiet. Αφότου αφαίρεσα λίγο-πολύ όλο το hardware και τα καθάρισα τα ξαναεπανατοποθέτησα μαζί με τη καινούργια ψύκτρα η οποία ερχόταν μαζί με πάστα εφαρμοσμένη πάνω της.Δεν ξέρω άμα μπορούσα να τοποθετήσω στα σίγουρα τη νέα ψύκτρα χωρίς να αφαιρέσω την μητρική. Αφότου έκανα εκκίνηση τον Π/Υ η διαφόρα ήταν τεράστια. Οι θερμοκρασίες σε IDLE κατάσταση έπεσαν στους 20-30 βαθμούς (πριν είχα 50-60) και άμα δοκιμάσω κάποιο game δεν ξεπερνάει τους 50 με CPU usage 30-40%. O θόρυβος βελτιώθηκε επίσης απίστευτα μιας και τώρα δεν ακούγεται ουσιαστικά τίποτα από τον ανεμιστήρα της ψύκτρας. Δοκίμασα να τρέξω στο έπακρο τη ταχύτητά του αλλά και πάλι αρκετά ανεκτικός ο θόρυβος. Συνολικά είμαι ευχαριστημένος από την αγορά μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AlexTT-zer0 είπε

Καλησπέρα! Τελικά αγόρασα μία ψύκτρα Ρure Rock 2 FX της Be Quiet. Αφότου αφαίρεσα λίγο-πολύ όλο το hardware και τα καθάρισα τα ξαναεπανατοποθέτησα μαζί με τη καινούργια ψύκτρα η οποία ερχόταν μαζί με πάστα εφαρμοσμένη πάνω της.Δεν ξέρω άμα μπορούσα να τοποθετήσω στα σίγουρα τη νέα ψύκτρα χωρίς να αφαιρέσω την μητρική. Αφότου έκανα εκκίνηση τον Π/Υ η διαφόρα ήταν τεράστια. Οι θερμοκρασίες σε IDLE κατάσταση έπεσαν στους 20-30 βαθμούς (πριν είχα 50-60) και άμα δοκιμάσω κάποιο game δεν ξεπερνάει τους 50 με CPU usage 30-40%. O θόρυβος βελτιώθηκε επίσης απίστευτα μιας και τώρα δεν ακούγεται ουσιαστικά τίποτα από τον ανεμιστήρα της ψύκτρας. Δοκίμασα να τρέξω στο έπακρο τη ταχύτητά του αλλά και πάλι αρκετά ανεκτικός ο θόρυβος. Συνολικά είμαι ευχαριστημένος από την αγορά μου.

 

Καλη αγορα, και το πιο σημαντικο ειναι οτι εχει και RGB :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...