Προς το περιεχόμενο

Epson L565 στεγνωμένα μελάνια


newnick
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από gianniz_k,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, 

έπεσε στα χέρια μου ένας Epson L565 που έχει πολύ καιρό να χρησιμοποιηθεί και έχουν στεγνώσει τα μελάνια του. Δοκίμασα από τις ρυθμίσεις να κάνω καθαρισμό κεφαλής αλλά καμία τύχη δεν τυπώνει τίποτα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να τον σώσω ή πάει για ανακύκλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
45 λεπτά πριν, newnick είπε

Καλημέρα, 

έπεσε στα χέρια μου ένας Epson L565 που έχει πολύ καιρό να χρησιμοποιηθεί και έχουν στεγνώσει τα μελάνια του. Δοκίμασα από τις ρυθμίσεις να κάνω καθαρισμό κεφαλής αλλά καμία τύχη δεν τυπώνει τίποτα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να τον σώσω ή πάει για ανακύκλωση;

Τρέξε 4-5 φορές έλεγχο ακροφυσίων και καθαρισμό κεφαλής. Αν δεν δεις αποτέλεσμα δοκίμασε τον δυναμικό καθαρισμό (κάπως έτσι πρέπει να λέγεται). Χρειάζεται να έχει κάποια ποσότητα μελανιού μέσα για να προχωρήσει ο καθαρισμός.

Έχω επαναφέρει αντίστοιχο epson που καθόταν σε απραξία πάνω από ένα χρόνο με δυναμικό καθαρισμό. Μην το παρατάς ακόμα, πάλεψε το λίγο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να μαλακώσεις την ξερή μελάνη στα ακροφύσια και στη κεφαλή με ατμό. Μπορείς να το κάνεις με ατμοκαθαριστή ή με ατμοσίδερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@gianniz_k  Φίλε με έσωσες. Ο εκτυπωτής πρέπει να είχε να τυπώσει από πριν τον κωρονοϊό. Με έναν δυναμικό καθαρισμό έβγαλε μαύρο και μπλε και μετά με κανα δεκαριά καθαρισμούς κεφαλών τυπώνει κανονικά όλα τα χρώματα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...